دیدگاه‌ها

بندبازی برای یک رای بیشتر

برخی اقدامات و برنامه‌های تبلیغاتی کاندیداها هم در این میان بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد؛ اما نه از جنبه تبلیغاتی، بلکه از جنبه طنز. در موردی که یک نامزد کلیپ تبلیغاتی تهیه و منتشر کرده، روی کلیپ خود عنوان «سیل جمعیت در استقبال از…» نوشته است، اما تصویر فقط جمعیت صد نفری را نشان می‌دهد. هچنین تصاویری از دو کاندیدا منتشر شده که نشان می‌دهد آنان برای خود بادیگاردهای غول پیکری استخدام کرده‌اند.

تبلیغات تعجب‌برانگیز نامزدهای انتخابات مجلس

همدلی| آسو محمدی:‌ هنوز چند ماه تا شروع به کار مجلس یازدهم باقی مانده، اما حواشی آن شروع شده است. ماجرایی که با شروع تبلیغات انتخابات رونق گرفته است. نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرهای مختلف هر کدام به روشی در تلاش هستند تا توجه مردم را به خوب جلب کنند. تلاش‌هایی که گاه به بندبازی در یک سیرک شبیه است و اسباب خنده مردم را فراهم می‌کند.

برخی از نامزدها هنوز پایشان به مجلس باز نشده، برای خود بادیگارد استخدام کرده‌اند برخی هم حالا برای جلب رای ملت در حال ریخت‌وپاش‌های آن‌چنانی و برگزاری جشن‌های لاکچری هستند. ۲۴بهمن ماه ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز فعالیت‌های تبلیغاتی تمامی نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به دنبال این اطلاعیه همه نامزدهایی که تایید صلاحیت شده‌اند و در لیست جریان‌ها و احزاب قرار دارند فعالیت خود را رسما با حضور در منازل، شرکت در مراسم مختلف ملی، شهرستانی و حتی مجالس یادبود و عروسی شروع کرده‌اند. دیدارهای چهره‌به‌چهره خانگی، یارگیری از گروه‌های مختلف اجتماعی و مذهبی، دیدار با فعالان حوزه‌های مختلف ورزشی و فرهنگی و افراد سرشناس و تأثیرگذار در دستور کار کاندیداهای مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

حتی عده‌ای پا را فراتر گذاشته و اقدام به دادن وعده‌های غیرممکن و خارج از عرف می‌کنند تا بتوانند حمایت مردم به‌ویژه جوانان را جلب کنند. از دیگر سو حضور فعال در فضای مجازی و یارکشی در گروه‌ها و کانال‌های حامیان نیز در سال‌های اخیر بخشی از تبلیغات انتخاباتی در کشور بوده است که امسال بیش از سال‌های گذشته مورد استفاده کاندیداها قرار گرفته و حتی گاهی گلایه‌های مردم را نیز در پی داشته است. در این مدت زیاد دیده شده که برخی با وعده‌های مالی شروع به اضافه کردن افراد در گروه‌های تبلیغاتی نامزدها می‌کنند، به این ترتیب که هرچه بیشتر افراد را اضافه کنند پول بیشتری می‌گیرند.

۲۰ میلیون تومان بیشتر

این شرایط تنها مختص یک استان یا شهر خاصی نیست، بلکه این روزها به هر استان یا شهری که سر می‌زنید با چنین شرایطی مواجه می‌شوید. سایت تابناک گزارش داده است که یک نامزد نمایندگی مجلس در استان خراسان شمالی پیشنهاد اجاره انحصاری بیلبوردهای تبلیغاتی یکی از شهرستان‌ها را برای رقابت با دیگر نامزدهای حوزه انتخابیه داده است. او برای اجاره انحصاری تمام بیلبوردهای تبلیغاتی شهر در زمان انتخابات به مسئولان آنها مراجعه کرده و گفته است هر مقدار هزینه که دیگر نامزدهای انتخابات مجلس در شهرستان برای بیلبوردها بدهند ۲۰میلیون تومان بیشتر از سایر متقاضیان برای دراختیار گرفتن همه بیلبوردها پرداخت خواهد کرد.

برخی اقدامات و برنامه‌های تبلیغاتی کاندیداها هم در این میان بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد؛ اما نه از جنبه تبلیغاتی، بلکه از جنبه طنز. در موردی که یک نامزد کلیپ تبلیغاتی تهیه و منتشر کرده، روی کلیپ خود عنوان «سیل جمعیت در استقبال از…» نوشته است، اما تصویر فقط جمعیت صد نفری را نشان می‌دهد. هچنین تصاویری از دو کاندیدا منتشر شده که نشان می‌دهد آنان برای خود بادیگاردهای غول پیکری استخدام کرده‌اند.

اهدای جایزه برای رای

همچنین یکی از نامزدهای انتخابات مجلس در یکی از شهرستان‌های استان خراسان شمالی از مدتی قبل تبلیغات زودهنگام را شروع کرده، در همایش‌های انتخاباتی خود به تعداد زیادی شام داده و طعم این غذاهای رایگان چنان به مردم چسبیده است که گفته می‌شود افراد زیادی برای شرکت در جلسات همراه با شام او ثبت نام کرده‌اند. هنوز از واکنش مسئولان برگزاری انتخابات به این رفتارهای غیرقانونی در حوزه یادشده خبری دریافت نشده است.

همچنین منابع خبری گزارش داده‌اند که یکی از داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی درحوزه انتخابیه ساری و میان‌دورود استان مازندران که گویا پزشک است، از بیمارانی که در یک هفته اخیر به وی مراجعه کرده‌اند، حق ویزیت دریافت نمی‌کند. پزشک یادشده همچنین این روزها به روستاهای حوزه انتخابیه خود می‌رود و با عکس گرفتن از بیماران ویزیت شده، آنها را در کانال تعبیه شده اختصاصی خود در فضای مجازی قرار می‌دهد. سایت فرارو هم خبر داده که یکی از نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی در یک استان در یک مهمانی تجملاتی از جانب طرفدارانش شرکت کرده که گفته می‌شود در این مراسم علاوه بر اجرای موسیقی محلی و تلاش برای جلب توجه مردم در حمایت از این نامزد انتخاباتی، صاحب خانه مسیر ورود او به خانه را گلباران کرده است. همه این موارد به کنار، برخی از نامزدها تبلیغات‌شان را پیش از موعد و زودهنگام آغاز کرده بودند و در مساجد و حسینیه‌ها دنبال رای بودند.

جرایم انتخاباتی

این وضعیت در حالی است که در ماده ۵۹ قانون تبلیغات انتخاباتی مجلس اشاره شده است که انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی از تاریخ اعلام رسمی اسامی نامزدها برای نامزدهای نمایندگی مجلس از صداوسیما و میز خطابه نماز جمعه یا هر وسیله دیگری که جنبه رسمی و دولتی دارد و فعالیت کارمندان در ساعات اداری و همچنین استفاده از وسایل و سایر امکانات وزارتخانه‌ها، ادارات، شرکت‌های دولتی، مؤسسات وابسته به دولت، شهرداری‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به آنها و نهادها و مؤسساتی که از بودجه عمومی به هر مقدار استفاده می‌کنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسایل و امکانات مزبور ممنوع بوده و مرتکب، مجرم شناخته می‌شود.

همچنین مجازات مرتکبان تخلف مندرج در صدر ماده (۵۹) و تبصره «٢» آن، حبس از ۳ تا ۶ ماه یا جزای نقدی از دو میلیون تا ۱۰میلیون ریال است و مجازات مرتکبان جرایم مندرج در قسمت اخیر ماده (۵۹) همان مجازات مقرر در ماده (۵٩٨) قانون مجازات اسلامی خواهد بود. به هر حال برگزاری یک انتخابات سالم و بدون حاشیه، به نوعی بیانگر قدرت دموکراسی در هر جامعه‌ای است، و به هر میزان که تخلف و جرائم در یک انتخابات افزایش یابد، مشخص می‌شود که مسئولان مربوطه نسبت به امر تخلف در انتخابات بی‌توجه هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا