گوناگون

موج جدید گرانی

در حالی که تنها یک ماه به آغاز سال جاری باقی مانده است، نرخ دلار روزبه‌روز با افزایش بیشتری روبه‌رو می‌شود. نوسانی که به طور مستقیم بر قیمت کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم برای شب عید تاثیرگذار است….

در حال حاضر نرخ دلار در بازارهای غیررسمی به ۱۴۵۰۰ رسیده است و آنطور که کارشناسان می‌گویند، این نرخ در سال آینده به ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان خواهد رسید. این در حالی است که مسوولان همواره از ثبات نرخ ارز صحبت می‌کنند و تاثیرات ناشی از افزایش قیمت دلار و بی‌ثباتی‌های موجود در اقتصاد بر افزایش قیمت کالاهای اساسی را چندان قبول ندارند. بر همین اساس و به دنبال نگرانی مردم از افزایش قیمت عجیب و غریب کالاها برای شب عید، یکی دو هفته‌ای می‌شود که اظهارنظر مسوولان در مورد ثبات بازار کالاهای مختلف در آستانه عید نوروز آغاز شده است. به طوری که گفته می‌شود انواع و اقسام کالاها برای سال جدید با هیچ افزایش قیمتی روبه‌رو نخواهند شد.
نکته جالب توجه این است که پس از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه امسال نیز مسوولان همین رویه را پیش گرفته بودند و هرگونه افزایش قیمت بعد از گرانی بنزین را غیرممکن می‌دانستند. در حالی که پس از افزایش قیمت بنزین شاهد افزایش قیمت در بازارهای مختلف از جمله بازار میوه و تره‌بار، محصولات یدکی، حمل‌ونقل و… بودیم به طوری که حتی برخی نمایندگان مجلس نیز افزایش قیمت قابل توجه انواع کالاها در بازار را تایید کردند. اگرچه همچنان مسوولان تنظیم بازار زیر بار گرانی‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین نمی‌روند و حتی معتقدند که بعد از گرانی بنزین، با افزایش نظارت‌ها در بازار قیمت برخی کالاها روند کاهشی نیز داشته است. از این رو و از آنجایی که گفته‌های مسوولان در مورد نوسان قیمت کالاها بعد از گرانی بنزین با واقعیت‌های موجود در بازار هیچ‌گونه همخوانی‌ای ندارد، نمی‌توان در حال حاضر نیز خیلی روی ثبات قیمت کالاها برای شب عید حساب باز کرد.
ادعای امن و باثبات بودن بازار
آن هم در زمانی که نرخ دلار از مرز ۱۴۵۰۰ تومان هم گذشته است و پیش‌بینی می‌شود که روند افزایش قیمت دلار ادامه‌دار باشد. به گفته فعالان بازار، نوسان نرخ ارز به طور حتم بر افزایش قیمت کالاها تاثیرگذار خواهد بود و اگر روند افزایشی آن تداوم داشته باشد، قیمت انواع کالاها دست‌کم با افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی روبه‌رو خواهد شد. چرا که تامین مواد اولیه برای تولید بسیاری از مواد غذایی با دلار بازار آزاد انجام می‌شود و هزینه‌های حمل‌ونقل محموله‌های صادراتی نیز به قیمت دلار وابسته است. موضوعاتی که می‌تواند نگرانی فعالان اقتصادی و افزایش قیمت‌های جدید را در بازار به دنبال داشته باشد.با این حال مسوولان کشور بر این عقیده هستند که بازار کشور امن و باثبات است و با تشدید نظارت‌ها برای بازار شب عید نگرانی خاصی در مورد افزایش قیمت‌ها وجود نخواهد داشت. در همین خصوص معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بازار کشور اکنون در شرایط امن و با ثبات قرار دارد و همه هدف و تلاش ما تثبیت قیمت کالاها در ایام قبل از نوروز است.عباس قبادی اظهار کرد: با تمهیداتی که اتخاذ شده بازار کشور در روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروزی در شرایط امن و با ثباتی قرار دارد و هدف و تلاش ما در ایام پیش رو تثبیت قیمت کالاهاست.وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌های فصلی و دائمی راهکاری مناسب برای عرضه بهتر محصولات مورد نیاز مردم است و موجب افزایش رضایتمندی عمومی از وضعیت بازار می‌شود، گفت: مسوولان و دستگاه قضایی و بانک مرکزی با ستاد تنظیم بازار همکاری کامل دارند و این تلاش‌ها موجب شده بازار کشور وضعیتی امن و قابل قبول داشته باشد.دبیر کارگروه تنظیم بازار کشور بیان کرد: در ستاد تنظیم بازار اقدامات کارشناسی لازم برای قیمت‌گذاری و نحوه توزیع کالاها صورت می‌گیرد تا هم تولید‌کنندگان داخلی متضرر نشوند و هم رضایت مردم از وضعیت بازار محقق شود.
فروش اجناس متناسب با دلار به نرخ روز
تلاش دولت برای ثبات قیمت کالاها در آستانه شب عید در حالی است که شاهد افزایش قیمت‌های جدید در بازارهای مختلف هستیم. گشت و گذاری در بازار نشان می‌دهد که قیمت گوشت، مرغ، برنج، حبوبات، میوه و تره‌بار و… طی هفته‌های اخیر با موج جدیدی از گرانی روبه‌رو شده‌اند و بعید نیست که تا یک ماه دیگر این افزایش قیمت‌ها توسعه بیشتری پیدا کند. نکته قابل تامل اینکه مغازه‌داران معتقدند اگر قیمت دلار همین‌طور افزایش پیدا کند، وقوع گرانی‌های جدید در بازار چندان دور از تصور نیست چرا که فعالان اقتصادی برای تهیه اجناس مورد نیاز در مغازه‌ها باید به خرید با نرخ دلار جدید روی آورند. این در حالی است که برخی کارشناسان بر‌ این باور هستند که اجناس مورد نیاز برای تامین بازار شب عید در گذشته تامین شده که در آن زمان نرخ دلار نیز ثابت بوده است. بنابراین دلیلی برای گرانی وجود ندارد.اگرچه مغازه‌داران در این خصوص دلایل خود را می‌آورند و معتقدند که با افزایش نرخ ارز باید اجناس قبلی خود را هم متناسب با دلار به نرخ روز به مصرف‌کنندگان عرضه کنند چرا که مشخص نیست در هفته‌های آینده باید با چه قیمتی کالاهای مورد نیاز خود را تامین کنند.اگرچه نگرانی فعالان اقتصادی از آینده موضوعی قابل قبول است اما نباید فراموش کرد که در اوایل سال گذشته نیز زمانی که دولت به واردات بسیاری از کالاها ارز دولتی اختصاص می‌داد، بسیاری از توزیع‌کنندگان کالاهای زیادی را با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد بازار می‌کردند اما در نهایت این کالاها را با احتساب دلار بازار آزاد به مردم می‌فروختند؛ موضوعی که تنها از سودجویی برخی واردکنندگان و عرضه‌کنندگان ناشی می‌شد. اما در حال حاضر که بیشتر کالاها با ارز آزاد وارد کشور می‌شود، میزان سودجویی در این حوزه تا حد زیادی کاهش یافته است.
تاثیر افزایش قیمت دلار بر سفره مردم
با این حال در شرایط فعلی نرخ دلار روز به روز با افزایش بیشتری روبه‌رو می‌شود و این مساله موجب نگرانی مردم شده، چرا که با افزایش نرخ ارز، نرخ کالاهای مصرفی نیز در بازار با افزایش قابل توجهی روبه‌رو خواهد شد. در این خصوص البته یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی مردم مستقیما از طریق ارز بازار آزاد یا نیمایی تامین نمی‌شوند، تغییر نرخ ارز در بازار آزاد تاثیر مستقیمی بر قیمت این کالاها نخواهد داشت.
مهدی معصومی اصفهانی اظهار کرد: فرآیند تولید، فرآیندی طولانی‌مدت و چندماهه است. از این رو محصولاتی که در حال حاضر به بازار عرضه می‌شوند یا محصولاتی که در هفته‌های باقیمانده تا نوروز به بازار می‌آیند، به دلیل آنکه از هفته‌ها قبل در مسیر تولید قرار گرفته‌اند، تحت تاثیر تغییرات قیمتی اخیر در بازار ارز قرار نمی‌گیرند.
به گفته وی، در حوزه مواد غذایی و مایحتاج اصلی مردم در شب عید به طور کلی ارتباط مستقیمی میان قیمت ارز در بازار آزاد و قیمت عرضه کالاها وجود ندارد، زیرا بسیاری از این کالاها یا در داخل تولید می‌شوند یا اگر نیاز به ارز دارند، این ارز از سوی دولت تامین می‌شود و از این رو نگرانی در این حوزه وجود ندارد.
دلیلی برای افزایش قیمت کالاها وجود ندارد
این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دلیلی برای افزایش قیمت کالاها در هفته‌های باقی مانده تا پایان سال وجود ندارد، بیان کرد: به نظر آنچه در روزهای گذشته در بازار ارز رخ داده نیز بیشتر جنبه روانی دارد و ترس از افزایش قیمت‌ها نیز در همین جو و فضا شکل گرفته است.
وی ادامه داد: شاید در صورت ماندگار شدن قیمت ارز در کانال‌های بالاتر، تاثیر این موضوع بر قیمت محصولاتی که با ارز ارتباط دارند در ماه‌های آینده خود را نشان دهد اما در حال حاضر با توجه به اینکه افزایش قیمت تثبیت‌شده‌ای در بازار ارز دیده نمی‌شود و شرایط تولید نیز تغییر نکرده، نگرانی در این زمینه محلی از اعراب ندارد.
لازم به ذکر است پس از افزایش قیمت بنزین در آبان‌ماه امسال نیز بسیاری از کارشناسان و مسوولان هرگونه افزایش قیمت در بازار را امری غیرممکن می‌دانستند در حالی که بعد از گرانی بنزین، بیشتر کالاها با افزایش قیمت روبه‌رو شد. از این رو نمی‌توان از تاثیر قابل توجه گرانی دلار بر افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم نیز به راحتی گذشت چرا که تجربه نشان داده این امر بر نوسان قیمت کالاها به شدت تاثیرگذار خواهد بود.

جهان اقتصاد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا