بین‌المللی

آمریکا و طالبان ۱۰ اسفند توافقنامه صلح امضاء کردند

در افغانستان بامداد امروز شنبه ۲۲ فوریه برابر با ۳ اسفند «طرح کاهش خشونت» به مدت یک هفته اجراء شود. در روز پایانی اجرای این طرح توافقنامه صلح آمریکا و طالبان امضاء شد….

در افغانستان از نیمه شب جمعه ۲۱ فوریه/ ۲ اسفند طرح «کاهش چشمگیر خشونت» به اجرا گذاشته می‌شود. این طرح مقدمه‌ای برای امضاء نهایی توافقنامه صلح آمریکا و گروه طالبان پس از حدود دو سال مذاکره است.

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای، زمان امضاء توافقنامه با گروه طالبان را ۲۹ فوریه/ ۱۰ اسفند اعلام کرد.

گروه طالبان هم با صدور بیانیه‌ای امضاء توافقنامه صلح در تاریخ اعلام شده را تایید و اعلام کرد:

«اکنون هردو طرف بخاطر امضاء توافق‌نامه شرایط مناسب امنیتی را قبل از رسیدن تاریخ مذکور فراهم می‌سازند، نماینده‌های بلندرتبه شماری از کشورها و سازمان‌ها را برای شرکت در مراسم امضاء، دعوت می‌نمایند، اقدامات لازم را در مورد آزادی زندانیان انجام می‌دهند، با گروه‌های سیاسی مختلف کشور زمینۀ مذاکرات بین‌الافغانی را فراهم می‌کنند و در نهایت راه برای خروج همه نیروهای خارجی و عدم ضرر رساندن از خاک افغانستان به کسی دیگر را هموار می‌نمایند».

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به این توافقنامه در توییتر نوشت: «پس از دهه‌ها جنگ، ما با طالبان برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان به یک تفاهم رسیده‌ایم. این یک گام مهم در مسیر طولانی صلح است.».

در افغانستان نیز عبدالکبیر واثق، معاون سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی به روزنامه «هشت صبح» گفت: «مرحله کاهش خشونت فردا (بامداد شنبه) به اجرا گذشته می‌شود و برای یک هفته دوام خواهد کرد».

یک مقام ارشد حکومت افغانستان به شرط افشاء نشدن نامش به این روزنامه گفت: «براساس جزییات توافق طرح کاهش خشونت، طالبان حملات در مسیر شاهراه‌ها، اماکن عمومی، مراکز شهرها و مواضع ارتش و پلیس را در جریان هفت روز توافق‌شده، متوقف می‌کنند».

این طرح به دولت افغانستان اجازه می‌دهد «در صورتی که گروه طالبان به مواضع حکومتی حمله کند، مدیریت عملیات بر ضد این گروه را برعهده بگیرد».

رسانه‌های افغانستان به نقل از منابع خود این طرح را «پیش‌شرط توافقنامه صلح» آمریکا و گروه طالبان عنوان و دولت اشرف غنی را به عقب‌نشینی از مواضع پیشین متهم می‌کنند.

دولت افغانستان پیش از این «آتش‌بس» را پیش‌شرط شروع گفت‌وگوهای صلح عنوان کرده بود، اما صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، سه‌شنبه ۲۹ بهمن گفت که دولت با «طرح کاهش چشمگیر خشونت» موافقت کرده است. او مدعی شد که آمریکا جزییات توافق با گروه طالبان را به دولت افغانستان اطلاع داده است، اما از بیان جزییات این توافق که بدون حضور دولت افغانستان حاصل شد، خودداری کرد.

گفت‌وگوهای موسوم به صلح میان افغانستان و گروه طالبان حدود دو سال قبل آغاز شد. آخرین دور این مذاکرات ۲۸ بهمن/ ۱۷ فوریه در دوحه،پایتخت قطر، خاتمه یافت.

قرار است پس از امضاء این توافقنامه گفت‌وگو میان طالبان با حکومت و گروه‌های سیاسی افغانستان آغاز شود.

گروه‌های حقوق بشری، به ویژه فعالان حقوق زنان در افغانستان در ماه‌های گذشته بارها از شرکت دادن طالبان در قدرت در افغانستان انتقاد کرده اند.

سایت زمانه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا