گوناگون

هشدار به کشاورزان لرستان در آستانه وقوع سیل

هشدار وقوع سیل چند روز است که در استان لرستان دست به دست می چرخد؛ پیش بینی شده بیش از ۱۰۰ میلیمتر باران در زمان کوتاهی بر سر لرستانی‌ها ببارد و این یعنی افزایش ناگهانی و خارج از تحمل دبی رودخانه‌ها، وقوع سیلی دوباره و احتمال به بار آوردن خرابی‌ها در شهرستانهایی همچون کوهدشت، پلدختر، خرم‌آباد و بروجرد….

تا به امروز ستادهای بحران شهرستانها تشکیل جلسه داده‌اند، به مردم هشدار داده شده، نقاط اسکان موقت تعیین شده و برای تامین تجهیزات مورد نیاز در صورت وقوع سیل تمهیدات اندیشیده شده است؛ با این  شرایط ظاهرا دیگر قرار نیست مسئولان از باران سیل آسای در پیش غافلگیر بشوند و هر آنچه در توان داشته اند انجام داده‌اند.

سیستم‌های مخابراتی قطع نمی‌شود

مهندس قاسمی مدیر مخابرات منطقه لرستان با اشاره به هشدارهای داده شده در خصوص وقوع سیل در پلدختر گفت: سیستمی تعبیه شده که اگر زمانی ارتباط مخابراتی قطع شود سیسم اتوماتیک روی ارتباط رادیویی می‌رود و تلفن‌های همراه و ثابت به وسیله آن وصل شده و در این رابطه مشکلی نخواهیم داشت.

وی اظهار کرد: برای برقراری تماس در مواقع اضطراری سیستم‌های رادیویی نصب و راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در این سیستم اگر زمانی ارتباط قطع شود سیسم اتوماتیک روی ارتباط رادیویی می‌رود و تلفن‌های همراه و ثابت به وسیله این سیستم وصل شده و در این رابطه مشکلی نخواهیم  داشت.

اطلاع‌رسانی به ۱۵۰ هزار بهره‌بردار لرستانی در خصوص وقوع سیل

نامدار صیادی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی لرستان به ایسنا گفت:‌ اطلاع‌رسانی وقوع سیل به ۱۵۰ هزار بهره‌بردار لرستانی انجام شد.

وی افزود: به کلیه بهره‌برداران هشدار داده شده که اگر موتور تلمبه در مسیر رودخانه و زمین‌های کشاورزی دارند حتما آنها را به محل‌های امن انتقال دهند.

وی خاطرنشان کرد: در جریان سیل سال گذشته یکی از بخش‌هایی که به شدت آسیب در لرستان خسارت دید، بخش کشاورزی استان بود. سال گذشته بر اثر وقوع سیل در ۶۰۰۰  هکتار باغ تمام تأسیسات و ابنیه از بین رفت.

اختصاص اماکن ورزشی برای اسکان مردم

سید علی کریمی، مدیرکل ورزش و جوانان لرستان در گفت‌وگو با ایسنا از اختصاص اماکن ورزشی برای اسکان مردم خبر داد و اظهار کرد: اگر سیل رخ دهد به استثنای پلدختر، مردم در مابقی شهرستان‌ها می‌توانند از سالن‌ها و اماکن ورزشی برای اسکان استفاده کنند.

وی ادامه داد: چون سالن‌های پلدختر در جوار رودخانه قرار دارند و در سیل قبلی به شدت آسیب دیدند، نمی‌توان از آنها استفاده کرد.

۱۲۰ گروه برای سیل احتمالی در لرستان آماده باش هستند

فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت برق لرستان به ایسنا گفت:۱۲۰ اکیپ برای سیل احتمالی در استان آماده‌باش هستند. تمام پرسنل شرکت برق استان برای سیل احتمالی آماده باش هستند.

وی گفت: آنچه مهم بوده این است چنانچه سیلی در حد فروردین در استان داشته باشیم خسارت چندانی نخواهیم داشت و آنچه از دستمان برآید دریغ نمی‌کنیم.

آماده‌باش ۹۰ اکیپ امدادی و اتفاقات

حمیدرضا کرموند، مدیرعامل شرکت آبفا لرستان در گفت‌وگو با ایسنا، از آماده‌باش ۹۰ اکیپ امدادی و اتفاقات برای رفع حوادث احتمالی سیل در استان خبر داد.

وی افزود: با توجه به تجربه‌ای که از سیل فروردین امسال داریم، تجهیزات مناطقی که احتمال بیشتری در بحث وقوع سیل دارند را به خوبی مجهز و جانمایی کرده‌ایم و احتمال آسیب کم است.

۴۰ هزار واحد مسکن روستایی در معرض خطر وقوع سیل

جعفری، معاون بنیاد مسکن لرستان به ایسنا گفت: ‌۴۰ هزار واحد مسکن روستایی استان در معرض خطر وقوع سیل هستند.

در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ۱۵۳ هزار واحد مسکونی روستایی غیرمقاوم در استان وجود دارند که از این تعداد ۱۱۰ هزار واحد از تسهیلات بازسازی بنیاد مسکن بهره‌مند شده‌اند و با این اوصاف انتظار می‌رود که بازسازی و مقاوم سازی شده باشند.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن لرستان اضافه کرد:‌ با توجه به هشدارهای هواشناسی درباره وقوع سیلاب در لرستان از امروز، از ساکنین واحدهای غیرمقاوم حاشیه رودخانه‌ها انتظار داریم که هر چه سریع تر نسبت به جابجایی اقدام کنند.

مقاوم‌سازی حدود ۸۰ درصد شبکه‌ها/ آماده مقابله با سیل احتمالی هستیم

محمدطاها متش‌پور، مدیر توزیع برق پلدختر با اشاره به آمادگی کامل این شرکت در مقابله با خسارات سیل احتمالی به ایسنا گفت: تاکنون ۷۰ تا ۸۰ درصد شبکه‌های توزیع برق پلدختر مقاوم‌سازی و پایدار شده‌اند.

وی  با بیان این‌که شبکه‌های توزیع ما هوایی هستند، افزود: آمادگی هرگونه حادثه را داریم و در عین حال امیدواریم این سیل پیش‌بینی شده خسارات زیادی به‌همراه نداشته باشد.

احتمال آب‌گرفتگی تأسیسات و ایستگاه‌های گاز لرستان

فیروز خدایی، سرپرست شرکت گاز لرستان به ایسنا گفت: مدیریت مناطقی که در آن‌ها احتمال آب‌گرفتگی تأسیسات و ایستگاه‌های گاز وجود دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

واحدهای تعمیرشده مناطق سیل‌زده لرستان در خطر سیل نیستند

مسعود رضایی‌، مدیرکل بنیاد مسکن لرستان به ایسنا گفت: واحدهای تعمیرشده مناطق سیل‌زده استان در خطر سیل نیستند. از مجموع ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد روستایی و شهری سیل‌زده لرستان که تخریب شده بودند و نیاز به احداث داشتند،  ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد احداث شده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین ۲۰ هزار واحد روستایی و شهری سیل‌زده نیاز به تعمیر داشتند که کار بازسازی آنها به صورت صددرصدی انجام شد.

رضایی‌پور با اشاره به هشدار هواشناسی در خصوص وقوع سیلاب در لرستان گفت: به خانوارهایی که در حاشیه رودخانه‌ها سکونت دارند توصیه می‌شود که به مناطق امن پناه ببرند و امکانات مورد نیاز خود را با خود به همراه ببرند.

آماده‌باش ۱۰۳۱ امدادگر جمعیت هلال‌احمر

صارم رضایی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان به ایسنا گفت: یک هزار و ۳۱ امدادگر در سطح استان داریم که الان در آماده باش کامل هستند.

وی با اشاره به این‌که دپو مواد غذایی و اقلام امدادی در کلیه شعب انجام شده است، عنوان کرد: نقشه جامعی برای استان طراحی شده که براساس تفکیک جمعیتی و مختصات جغرافیایی است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان افزود: سعی کردیم تمام تجهیزات فنی و تخصصی خود مانند لجن‌کش‌ها، کف‌کش‌ها و خودروهای امدادی و همچنین ارتباطات خود مانند بی‌سیم‌ها و تلفن‌های ماهواره‌ای را به روز کنیم تا در زمان بحران از آن‌ها استفاده کنیم.

رضایی ادامه داد: ما به جمعیت هلال احمر کشور اعلام نیاز کردیم و براساس آن سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اقلامی را برای ما ارسال می‌کند که در حال بسته‌بندی و دپو آن‌ها در انبارهای جمعیت در سطح استان هستیم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر دو فروند بالگرد امدادی در استان مستقر است که در صورت نیاز بالگردهای بیشتری در اختیار استان قرار داده می‌شود. براساس اعلام هواشناسی ممکن است برخی‌از مسیرها بسته باشد و به امداد هوایی نیاز باشد که فعلاً دو بالگرد کافی است.

سیلاب در راه است

رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: سیلاب در راه است.

وی در حاشیه جلسه مدیریت بحران در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بر اساس اخطاریه شماره ۲۳ اداره کل هواشناسی از غروب روز دوشنبه تا ظهر چهارشنبه یک سامانه بارشی قوی وارد لرستان می‌شود و تمام نقاط استان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این سامانه بارشی به‌طور متوسط، بارش‌هایی بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلی‌متر و در برخی نقاط استان به‌صورت نقطه‌ای بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر ریزش به دنبال خواهد داشت.

این مقام مسئول بیان کرد: با این میزان بارش وقوع سیلاب در تمام رودخانه‌های لرستان محتمل است و پیش‌بینی می‌شود در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه سیلاب رخ دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان هشدار داد: از همه هم استانی‌های عزیز که در کنار رودخانه‌ها واقع‌شده‌اند به‌ویژه در حوزه رودخانه‌های کشکان و سرشاخه‌های آن و همچنین تیره دورود قرار دارند منازل خود را تخلیه و در طی این چند روز به مناطق امن پناه ببرند و اموال خود را به‌جای امن‌تری انتقال دهند تا در صورت وقوع سیلاب، خسارتی به آن‌ها وارد نشود.

میرزایی افزود: شهرهای پل‌دختر، معمولان، دوره چگنی، دورود، خرم‌آباد و کلیه روستاهای واقع در مسیر رودخانه کشکان و تیره دورود که در معرض تهدید سیلاب قرار دارند، لازم است در اسرع وقت منازل خود را تخلیه و اموال خود را به مناطق امن‌تری انتقال دهند و پس از فروکش کردن سیلاب و رفع مشکل و عادی شدن اوضاع به خانه‌های خود برگردند.

آماده‌باش کلیه اکیپ‌ها و تجهیزات جهت امدادرسانی در سیل احتمالی

علیرضا کاکاوند، مدیرعامل آبفار لرستان به ایسنا گفت: به اکیپ‌های اتفاقات، تعمیر و نگهداری و پیمانکاران طرف قرارداد با شرکت اعلام آماده‌باش شده که با تمام تجهیزات و ماشین‌آلات مربوطه جهت امدادرسانی در سیل احتمالی روزهای آینده آماده باشند.

وی با اشاره به آماده‌باش تانکرهای سیار، دیزل‌ ژنراتورها و دستگاه‌های بسته‌بندی آب برای روزهای آینده، عنوان کرد: با بخش خصوصی طرف قرارداد شامل شرکت‌های دارنده ماشین‌آلات سنگین نظیر بیل مکانیکی، جرثقیل و کامیون و همچنین کارخانه‌های تولید لوله و اتصالات جهت ارسال موارد درخواستی هماهنگی‌های لازم انجام شده‌است.

وی اضافه کرد: بررسی و بازدید از اماکن و تأسیساتی که در معرض سیل قرار دارند جهت ایمن‌سازی، حفاظت و جلوگیری از دارد شدن خسارات احتمالی در دستور کار قرار دارد.

منازل برخی مناطق پلدختر تخلیه شد

حسن رضائیان، فرماندار پلدختر به ایسنا گفت: برخی اهالی این شهرستان که در معرض خطر سیل قرار دارند، منازل خود را تخلیه کرده‌اند. برای مقابله با حوادث احتمالی سیل تا جایی که امکان و ضرورت داشته، اقداماتی را انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: اسکان اضطراری، آذوقه و سایر موارد ضروری تامین شده و در بحث آب شرب و سوخت نیز اقدامات لازم انجام شده است.

وی در خصوص لایروبی رودخانه کشکان گفت: شرکت آب منطقه‌ای استان، نقاطی که اهمیت بیشتری داشته را لایروبی کرده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

رضاییان در پاسخ به پرسش ایسنا که چون دیواره ساحلی به‌طور کامل احداث نشده، مشکلی ایجاد نمی‌شود؟ گفت: این دیواره ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اگر بارندگی‌ها اجازه بدهد تا پایان سال کامل خواهد شد و امیدواریم تا آن موقع مشکلی رخ ندهد.

سامانه بارشی قوی در راه لرستان است/ پیش بینی بارش تا ۱۳۰ میلی‌متر

بهروز مرادپور،  مدیرکل هواشناسی لرستان گفت: سامانه بارشی قوی عصر دوشنبه وارد استان می‌شود که پیش بینی می‌شود بین ۸۰ تا ۱۳۰ میلی‌متر بارش در استان داشته باشیم.

بهروز مرادپور در جلسه مدیریت بحران  استان از ورود سامانه بارشی قوی به استان از روز دوشنبه خبر داد و اظهار کرد: این موج بارشی از غرب و جنوب غرب وارد کشور می‌شود.

وی مناطق جنوب شرقی استان را در خطر بیان کرد و افزود: همچنین سرعت وزش باد بر اثر این سامانه در بعضی از مناطق به ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر خواهد رسید.

مرادپور بیان کرد: طبق پیش‌بینی‌ها شهرستان‌های کوهدشت، پلدختر و خرم‌آباد و بخش پاپی بیشترین بارش‌ها را به خود اختصاص خواهند داد.

دبی رودخانه‌های خرم‌آباد و پلدختر افزایش می‌یابد

رضا میرزایی، مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان گفت: با ورود سامانه بارشی جدید به استان روزهای سه شنبه و چهارشنبه دبی رودخانه‌های خرم‌آباد و پلدختر افزایش می‌یابد.

وی در جلسه مدیریت بحران که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار کرد: طی روزهای اخیر میزان دبی رودخانه‌های استان اندازه گیری شده‌ و در آمادگی لازم برای مقابله با سیل به سر می بریم.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی‌ها دبی رودخانه خرم‌آباد در روز سه شنبه به ۲۵۰ متر مکعب در ثانیه می‌رسد، افزود: این میزان دبی در پلدختر به ۲ هزار و ۳۰۰ متر مکعب در ثانیه خواهد رسید.

میرزایی با بیان اینکه رودخانه کشکان ظرفیت عبور ۲۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه را دارد، تصریح کرد: این میزان به علت کامل نشدن دیواره‌های حفاظتی رودخانه کشکان است. باید تجهیزاتی که در بستر رودخانه قرار دارد را جمع آوری کنیم و شرایط را برای عبور بیشترین مقدار دبی رودخانه فراهم کنیم.

ورود سامانه بارشی سیل آسا به لرستان/ مردم آگاه شوند

موسی خادمی، استاندار لرستان با اشاره به ورود سامانه بارشی از عصر روز دوشنبه به استان، گفت: مردم باید به خوبی از آن آگاه شوند.

استاندار لرستان تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی استان نیز در حال آماده شدن برای این بحران هستند. بنیاد مسکن بایستی بستر رودخانه پلدختر را از تجهیزات خالی و شرایط را برای خروج بیشترین میزان دبی این رودخانه آماده کند.

خادمی با بیان اینکه شهرداری دورود و خرم‌آباد بایستی رودخانه‌های داخل شهرها را آماده بیشترین عبور دبی رودخانه‌ها کنند، گفت: اگر تمامی دستگاه‌های اجرایی استان به میدان بیایند از این بحران به خوبی عبور خواهیم کرد.

آماده‌باش ۱۰۰ درصدی در خرم‌آباد

جعفر طولابی، فرماندار مرکز لرستان در گفت‌وگو با ایسنا از آماده‌باش ۱۰۰ درصدی دستگاه‌ها در این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: با توجه به اخطاریه‌های هواشناسی در خصوص احتمال وقوع سیل، جلسه ستاد بحران شهرستان برگزار شد و نکات و هشدارهای لازم نیز به دستگاه‌های مختلف و مردم اطلاع داده شده است.

وی ادامه داد: دستگاه‌ها به‌ویژه خدمات‌رسان‌ها در آماده‌باش ۱۰۰ درصدی هستند و تمام مرخصی‌ها لغو شده‌ است. ماشین‌آلات ادارات در دسترس هستند و اگر نیاز باشد از بخش خصوصی نیز کمک گرفته می‌شود.

طولابی با اشاره به لایروبی رودخانه‌ها، فراهم کردن نیوجرسی، کیسه شن و… افزود: به دستگاه‌ها هرآنچه که نیاز بوده تاکید کرده‌ایم انجام شود تا مشکلی رخ ندهد.

فرماندار خرم‌آباد با بیان اینکه برای اسکان اضطراری، سالن‌ها و اماکن ورزشی تجهیز شده، اضافه کرد: هلال‌احمر و برخی دستگاه‌ها نیز برای اسکان اضطراری فعالیت‌هایی انجام داده‌اند و حتی شاید از مساجد و مدارس هم برای اسکان استفاده شود.

بندخاکی مسکن مهر بروجرد رفع خطر شده است

عبدالرحیم رحیمی، معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد در جلسه ستاد پیشگیری و هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران، گفت: با توجه به ورود سامانه بارشی که دوشنبه وارد لرستان و بروجرد خواهد شد احتمال وقوع سیل در برخی مناطق هست.

فرماندار بروجرد خاطرنشان کرد: در حال حاضر بند خاکی مسکن مهر بروجرد هیچ‌گونه مشکلی ندارد و رفع خطر شده است.

معاون استاندار لرستان ادامه داد: روستاهای در معرض خطر در بخش مرکزی شناسایی و اقدامات لازم با همکاری هلال‌احمر و دیگر ارگان‌ها جهت اسکان اضطراری انجام شود. ۱۵ مکان در سطح شهر بروجرد که دارای سیستم گرمایشی مناسب هستند برای اسکان اضطراری در مواقع بحران در نظر گرفته شده است.

مناطق بحرانی اشترینان رفع خطر شده است

مقداد صارمی، بخشدار اشترینان گفت: مناطق بحرانی این بخش رفع خطر شده است. نقاط بحرانی لایروبی شده و بندهای خاکی مانند گنداب، کمره، کوشکی رفع خطر شده است.

۱۷۰ دهنه پل در بروجرد لایروبی شده است

امین گودرزی، مدیر راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بروجرد گفت: ۱۷۰ دهنه پل لایروبی شده است. با توجه به سیل امسال آمادگی کامل را پیدا کرده‌ایم.

مدیر راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بروجرد خاطرنشان کرد: پیش‌بینی شده بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر بارندگی در شهرستان داشته باشیم که حجم زیادی است.

گودرزی اضافه کرد: در روستاهای اسدخانی و همت‌آباد مشکل جدی داریم و اگر رفع نشود ممکن است اختلال جاده‌ای پیش بیاید. چند روستا در معرض رانش خاک هستند که بسیار خطرناک است.

بخش‌هایی که در شهرستان بروجرد با سیلاب مواجه می‌شوند

محسن یعقوبی‌فر، بخشدار مرکزی بروجرد گفت: ۱۴ نقطه بحرانی در این بخش وجود دارد. دشت سیلاخور و روستاهایی که در کنار رودخانه هستند به دلیل بالا آمدن آب‌های سطحی دچار سیلاب خواهند شد.

وی تصریح کرد: در بخش مرکزی در روستاهای اسدخانی، شیروان، گوشه حسین بن علی و ولیان به دلیل بارش باران با مشکل روبرو خواهیم شد.

یعقوبی‌فر اضافه کرد: ۱۴ نقطه بحرانی در بخش مرکزی وجود دارد که باید لایروبی شوند، اگر یک دستگاه بیل مکانیکی در اختیار داشته باشیم می‌توانیم ظرف ۱۲ ساعت مشکلات را برطرف کنیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا