حقوق بشر

۳۰۰ زندانی در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زدند

نبود امکانات اولیه رفاهی، پزشکی و بهداشتی، نبود اعزام‌های پزشکی زندانیان بیمار و تراکم بالای زندانیان بروز مشکلات حیاتی بسیار زندانیان را موجب شده است. کیفیت بسیار بد غذای زندان، توزیع مواد مخدر در زندان، نگهداری زندانیان مبتلا به بیماری‌های واگیردار در کنار سایر زندانیان، و همچنین بی‌توجهی مسئولان زندان نسبت به‌این امر نیز مشکلات را دوچندان کرده است…

بندهای روان درمانی ۱ و ۲ زندان ارومیه ظهر امروز دوشنبه ۵ اسفندماه به صورت همزمان در اعتراض به قطعی آب گرم دست به اعتصاب غذا زده‌اند. گفته می‌شود آب گرم این دو بند از سه هفته قبل تاکنون قطع شده است. همزمان، پیمان میرزازاده زندانی سیاسی در این زندان نیز از امروز دوشنبه ۵ اسفندماه در اعتراض به مخالفت شورای طبقه بندی زندان با درخواست عفو مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده است. عبدالسلام مردان رزگه و بشیر پیرماوانه نیز به ترتیب در روزهای ۳۸ و ۳۰ اعتصاب خود در وضعیت نامناسب جسمی در این زندان بسر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ظهر امروز دوشنبه ۵ اسفندماه ۱۳۹۸، حدود ۳۰۰ زندانی در بندهای روان درمانی ۱ و ۲ زندان ارومیه به صورت همزمان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

اعتصاب این زندانیان در اعتراض به قطعی آب گرم در این دو بند صورت گرفته است و گفته می‌شود آب گرم این دو بند از ۲۱ روز قبل قطع شده است.

یک منبع مطلع در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا در این باره گفت: “از ۲۱ روز قبل آب گرم بندهای روان درمانی ۱ و ۲ قطع شده است. در بند روان درمانی دو، ۱۶۰ زندانی و در بند روان درمانی یک، ۱۴۰ زندانی از ظهر امروز اعتصاب غذای نامحدود کرده‌اند. در این مدت نیز علیرغم درخواست های متعدد زندانیان، مسئولان زندان تنها وعده تعمیر موتورخانه را داده‌اند اما اقدامی نکرده‌اند و زندانیان از حمام رفتن نیز محروم هستند. به دلیل تعداد بالای محبوسین اجازه رفتن به دیگر بندها را هم نمی‌دهند و تنها تعدادی از آنها، شاید ده یا پانزده نفر که آشنایانی در دیگر خوابگاه‌ها دارند، حمام کرده‌اند”.

لازم به ذکر است که، ماه گذشته نیز ده تن از زندانیان بستری در بهداری زندان ارومیه به صورت همزمان در اعتراض به قطعی آب و گاز بهداری دست به اعتصاب غذا زده‌ بودند.

همزمان، پیمان میرزازاده زندانی سیاسی در زندان ارومیه از امروز دوشنبه ۵ اسفندماه ۹۸ در اعتراض به مخالفت شورای طبقه بندی زندان با درخواست عفو مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای میرزازاده ده روز قبل درخواست عفو مشروط داده بود که امروز با شورای طبقه بندی زندان با این درخواست مخالفت کرده است. آقای میرزازاده تابستان امسال نیز به مدت ۶ روز دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بود.

پیمان میرزازاده در اعتراض به صدور و اجرای حکم شلاق و حبس که از بابت اتهام “توهین به مقدسات” و “شرب خمر” توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه علیه وی صادر شده بود، از تاریخ ۶ مردادماه اعتصاب غذای خود را شروع کرده بود. در پی این اتفاق سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه ای اجرای حکم شلاق این زندانی سیاسی را محکوم و خواستار آزادی بی قید و شرط وی شده بود.

دو زندانی دیگر به نامهای عبدالسلام مردان رزگه و بشیر پیرماوانه به ترتیب در روزهای ۳۸ و ۳۰ اعتصاب خود در وضعیت جسمی نامناسبی بسر می‌برند.

عبدالسلام مردان رزگه، شهروند بازداشتی در زندان ارومیه در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی خود دست به اعتصاب غذا زده بود. آقای مردان رزگه از تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۷ در بازداشت است.

بشیر پیرماوانه نیز از تاریخ ۵ بهمن ماه در اعتراض به بی‌پاسخ ماندن درخواست آزادی مشروط خود دست به اعتصاب غذا زده بود. بشیر پیرماوانه، در اسفندماه ۹۴ بازداشت و در بهار سال ۱۳۹۵ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم به دلیل تسلیم به رای به ۴ سال کاهش پیدا کرد. مخالفت با درخواست آزادی مشروط این زندانی در حالی صورت گرفته است که وی بیشتر از یک سوم مدت حبس خود را پشت سر گذاشته و بر طبق قانون آزادی مشروط به وی تعلق می‌گیرد.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا