از هر دری سخنی

زلزله خسارت بار «قطور» را هم ببینید

در حالی که این روزها ویروس کرونا، ذهن مردم و مسئولان را به خود درگیر کرده است، در شمال غربی کشورمان، مردم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که به نظر می‌رسد در این شرایط دیده نمی‌شوند. 

آفتاب یزد؛ روز یکشنبه زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر « قطور» استان آذربایجان غربی را لرزاند. خوشبختانه این زلزله تلفات جانی نداشت اما تعدادی از هم وطنانمان مجروح و خسارت‌های بسیاری را به بار آورد؛از جمله قطع شبکه‌های ارتباطی، قطع برق و تخریب بسیاری از منازل مسکونی. اگرچه امدادرسانانی در این منطقه حاضر شده و مشغول کمک‌رسانی هستند اما تصاویر انتشار یافته از قطور آذربایجان نشان می‌دهد که وضعیت این منطقه به مراتب بدتر است.

 دلیل اصلی زلزله

در این راستا مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی با تشریح جزئیات زلزله ۵.۷ریشتری قطور آذربایجان‌غربی، دلیل اصلی وقوع این پدیده را اعلام کرد.

به‌گزارش تسنیم، علی بیت‌اللهی اظهار کرد: «زلزله ۵.۷ریشتری در حوالی شمال دریاچه ارومیه و محدوده ۱۷کیلومتری شهر قطور آذربایجان‌غربی روی داد. عمق زلزله بر اساس اطلاعات موجود ۶کیلومتری است و بنابراین این زلزله در محدوده‌های نزدیک به خود می‌تواند تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای به‌جای گذاشته باشد.»

وی ادامه داد: «در نزدیکی مرکز زلزله از فاصله ۲ تا ۳۰کیلومتری روستاهای متعددی وجود دارند که تحت‌تاثیر این زلزله قرار دارند و برآورد می‌شود میزان خسارات به واحدهای مسکونی روستایی در روستاهایی همچون گوگرد و هندوان، رزی، آلمالو، مخین و دیگر روستاهایی که در این منطقه هستند با توجه به جمعیتی که دارند، فراوانی بالایی داشته باشد.»

وی یادآور شد: «با توجه به دوری شهرستان قطور از مرکز زلزله میزان خسارات به این شهر کمتر از روستاها برآورد می‌شود. هم‌اکنون خسارات برآورد شده از این زلزله حدود ۱۳۶ واحد روستایی و ۶ واحد شهری است.»

عضو هیئت‌ علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه ۴۰ آبادی و روستا تحت تاثیر این زلزله قرار دارند، اضافه کرد: «شدت زلزله‌ای که در اطراف رومرکز زلزله قطور برآورد شده است حدود ۶ است که این شدت میزان تاثیرگذاری فراوانی داشته و موجب وحشت در شهرها و روستاهای اطراف شده است.»

بیت‌اللهی، گسل مسبب این زمین‌لرزه را سامانه گسلی گیلاتو ــ سیه‌چشمه ــ خوی عنوان و اعلام کرد: «این سامانه گسلی چندین‌شاخه و یک پخش‌شدگی در اطراف قطور، خوی و سیه‌چشمه دارد که سیستم گسلی که در منطقه گسترده شده است می‌تواند مسبب این زمین‌لرزه باشد.» به‌گفته وی، محدوده اطراف رومرکز، روستاهای متعددی را در خود جای داده است به همین دلیل در برخی از روستاهای این منطقه که بیشتر ساختمان‌هایش از نوع بنایی به‌ویژه با مصالح سنگین است می‌تواند تاثیرات منفی بگذارد و خرابی‌هایی را به‌بار بیاورد.

بیت‌اللهی بر تنش تکتونیکی فعال منطقه تاکید کرد و افزود: با توجه به رخداد زلزله‌های متعدد در این منطقه، پیش‌بینی زلزله‌های بزرگتر در منطقه، محتمل است، به همین دلیل ضرورت دارد از نظر مدیریتی، آمادگی لازم ایجاد شود تا آسیب‌های وارده از زلزله‌های آتی، کاهش یابد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا