گوناگون

مردم بر سرکار؛ نمایندگان تعطیل!

مجلس را تعطیل کرده‌اند ولی مردم باید سرکار حاضر شوند.

آفتاب یزد: هفته گذشته مجلس در اقدامی کم سابقه کلیات لایحه بودجه را که از سوی دولت در اواسط آذر به بهارستان تحویل داده شد بود را رد کرد؛ اقدامی که موجب شد گمانه زنی درباره آن بسیار باشد. برخی دلایل کارشناسی در حوزه فاکتورهای اقتصادی را دلیل این تصمیم می‌دانستند، برخی دلایل سیاسی و برخی نیز موضوعاتی را مطرح کردند که شاید بیشتر در حاشیه قرار می‌گرفت اما چه بسا حالا بعد از گذشت یک هفته همان حاشیه‌ها نیز پررنگ به نظر برسد. خبرگزاری ایسنا هفته پیش در همان روز به نقل از یک نماینده که نخواست نامش فاش شود گزارش داده بود که علت مخالفت نمایندگان با کلیات بودجه نگرانی از شیوع کرونا در مجلس بوده است. درباره این موضوع همان روز با یک نماینده مجلس گفت‌وگو کردیم که آیا چنین موضوعی می‌تواند صحت داشته باشد و کرونا موجب اعلام مخالفت با کلیات بودجه ۱۳۹۹ شود؟ این نماینده اما در پاسخ گفت: «چنین موضوعی صحت ندارد چرا که حتی اگر بودجه رد شود قرار نیست مجلس تعطیل شود که نمایندگان نگران از شیوع کرونا بودجه را رد کنند و به خانه بروند بلکه بودجه هم نباشد باید سایر موضوعات را بررسی کنند.» غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی افزود:«البته مجلسی که چنین تصمیمات اشتباهی بگیرد حقش همین است که اینگونه مسائل نیز درباره‌اش گفته شود.» اما حالا جدیدترین خبر دقیقا حکایت از این دارد که مجلس به دلیل شیوع کرونا هفته آینده تعطیل است. محمد علی وکیلی دیروز اظهار کرد:«با تصمیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی مقرر شد جلسات علنی هفته آینده مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا تعطیل شود.» او درباره چگونگی بررسی لایحه بودجه سال ٩٩ گفت:«احتمالاً بررسی بودجه به هفته بعدش موکول خواهد شد و ما بودجه دو دوازدهم را بررسی و تصویب خواهیم کرد.» وکیلی همچنین در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «طبق اطلاع از تست کروناویروس سی نفر از همکاران در مجلس شورای اسلامی، تاکنون نتیجه اعلان شده‌ چهار نفر مثبت است.» پیش از این محمود صادقی نماینده تهران و مجتبی ذوالنور نماینده قم از ابتلای خود به کرونا خبر داده بودند.

 برنامه‌ای که کنسل شد!

این درحالی است که پیش از این تصمیم گرفته شده بود که مجلس بار دیگر کلیات بودجه را بررسی کند. طبق برنامه ریزی که برای هفته آینده مجلس اعلام شده بود، آمده: «جلسات علنی هفته آینده مجلس از روز یکشنبه تا روز پنجشنبه برگزار خواهد شد. نمایندگان هفته آینده بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه سال ۹۹ کشور را در دستور کار قرار داند. همچنین جلسه رای اعتماد کاظم خوازی برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی نیز در روز دوشنبه هفته جاری برگزار می‌شود. بررسی گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ توسط رئیس دیوان محاسبات، گزارش کمیسیون امنیت ملی از روند اجرای برجام در بازه زمانی ۲۶ تیر ۹۶ تا ۲۶ تیر ۹۷، بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان در مورد تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث بعد از گرانی بنزین در شهرهای مختلف کشور و گزارش کمیسیون آموزش در مورد پذیرش و نحوه جذب حسین فریدون برای تحصیل در مقطع دکتری از دیگر موارد کاری هفته آینده مجلس است.» نکته مهم این است که حالا کمتر می‌توان امیداور بود که بودجه سال ۱۳۹۹ به طور کامل و در زمان مقرر تصویب شود چرا که با توجه به تعطیلات نوروز زمان کافی وجود ندارد و از طرفی این مجلس نیز عمرش به پایان است و از ابتدای خرداد ۹۹ مجلس یازدهم باید آغاز به کار کند. در واقع در همان جلسه رای‌گیری هفته گذشته نیز برخی مایل بودند این بوجه از سوی مجلس بعدی مورد بررسی قرار گیرد و نمایندگان فعلی تنها دو دوازدهم سال بعد را بررسی می‌کنند.

سیگنال بی‌ثباتی اقتصادی؟

اما تصویب بودجه به صورت دو دوازدهم چه اثراتی در اقتصاد کشور خواهد گذشت. در حالی که اقتصاد در حال دست و پنجه نرم کردن با تحریم‌های ایالات متحده، تصمیمات اف‌ای تی اف و از این گونه چالش‌های بین‌المللی است حالا در داخل نیز برخی تصمیمات می‌تواند دست اندازهایی را بر سیر حرکت اقتصادی کشور ایجاد کند. برای بررسی بیشتر این موضوع گفت‌وگو کردیم با یک نماینده اسبق مجلس. علی تاجرنیا به «آفتاب یزد» گفت:«قرار گرفتن در شرایط خاص ایجاب می‌کند که ما وظایف خود را منظم‌تر انجام دهیم، نباید به بهانه شرایط خاص که حالا موضوع کرونا مطرح شده است یک سری اقدامات اساسی عقب بیفتد. به ویژه اینکه این مجلس در پایان عمر خودش قرار گرفته است و بعد از شروع سال جدید شرایط خاصی در این مجلس حاکم خواهد شد و احتمالا در آن تاریخ نمایندگان فعلی انگیزه‌ای برای حضور و فعالیت آنچنانی در مجلس ندارند از سوی دیگر مجلس یازدهم نیز تا تشکیل و منسجم شود زمان زیادی می‌برد.» او افزود:«مصوب کردن بودجه به صورت دو دوازدهم یک عدم ثبات را در اقتصاد پدید می‌آورد و سیگنال مثبتی به جامعه نمی‌فرستد.» این نماینده مجلس ششم اظهار کرد:«به همین دلیل است که نمانیدگان مجلس فعلی قانون بودجه را باید قبل از سال جدید تصویب کنند و به حمدالله مراقبت‌هایی که از نمایندگان صورت می‌گیرد نیز به حدی هست که آنها نباید خیلی مشکل داشته باشند و نگرانی خاصی داشته باشند.» تاجرنیا خاطرنشان کرد:«نمایندگان برای هر طرح و دستوری هم که جلسه نگذارند برای تصویب بودجه قطعا تشکیل جلسه ندهند و وضعیت دخل و خرج سال ۹۹ را تعیین کنند.» او در پایان خاطرنشان کرد:«بالاخره وقتی بودجه به صورت یک دوازدهم و یا دو دوازدهم تصویب شود سیگنال بی‌ثباتی اقتصادی به جامعه ارسال می‌شود و در شرایط مبهم امروز این پیام یک نوع ولنگاری در حوزه اقتصادی را ایجاد خواهد کرد.»

مردم بر سرکار اما نمایندگان….

یک کارشناس اقتصادی نیز درباره احتمال تصویب بودجه به صورت دو دوازدهم گفته:«احتمالاً مجلس بودجه دو دوازدهم تصویب کند تا دولت در اردیبهشت ماه لایحه را به مجلس ارائه دهد. البته ترجیح دولت این است که بودجه به همین مجلس برسد، زیرا تا بخواهد مجلس بعدی شکل بگیرد و کمیسیون تلفیق، برنامه و بودجه و امثالهم تشکیل شود عملاً سال ۹۹ به اتمام می‌رسد.» محمد شیرجیان درباره تبعات رد شدن لایحه در صحن، افزود:«اولاً که تکلیف بودجه‌های عمرانی مشخص نخواهد بود و دستگاه‌ها نمی‌دانند چگونه از سازمان برنامه و بودجه تخصیص بگیرند، مجلس هم که فرصتی ندارد و چون با دولت همراهی دارند در یک فرآیند سرعتی بودجه را تصویب می‌کنند. بنابراین به نظر می‌رسد که عملاً از بودجه عمرانی غفلت خواهد شد.» او همچنین اظهار داشت:«از سوی دیگر، تا زمانی که تکلیف بودجه مشخص شود حقوق کارمندان افزایش نمی‌یابد و پرداخت حقوق به صورت علی الحساب خواهد بود تا بودجه تصویب شود. البته احتمال دارد که مجلس در زمان تصویب دو دوازدهم، کف حداقلی را در حد ۱۰ درصد برای افزایش حقوق به صورت علی الحساب در نظر بگیرد و مابه التفاوت را بعد از تصویب بودجه ۹۹ در بازه زمانی یک تا دو ماه به حساب کارمندان واریز کند.» این موضوع در واقع می‌تواند بر سفره مردم در همان ماه‌های اول تاثیرگذار باشد. برای کارمندانی که در اکثر موارد منبع درآمد دیگری جز همان حقوق دولتی ندارند اثر تصویب نشدن بودجه به راحتی قابل لمس خواهد بود. نکته مهم این است که نمایندگان مجلس در همان ابتدای کار بسیاری از کیت‌های آزمایش کرونا را نیز استفاده کردند و آزمایش دهند که مشخص شود آیا آنها مبتلا شده‌اند یا خیر. این نشان می‌دهد حداکثر امکانات برای نمایندگان فراهم است بنابراین اینکه موضوع مهمی چون دخل و خرج یک سال مردم در حاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد چرا که مجلس از شیوع کرونا نگران است چندان قابل قبول نیست. به ویژه اینکه هم اکنون نیز بسیاری از مشاغل فعال هستند و کارمندان چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی باید بر سر کار بروند. حالا اینکه در چنین وضعیتی نمایندگان خود را تعطیل کنند چندان جالب نیست! در همین زمینه یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز گفته:«عدم تصویب بودجه در مجلس در آستانه سال جدید هزینه‌هایی را به مردم وارد می‌کند چرا که مردم در سال جدید با توجه به تورمی که در کشور وجود دارد، انتظار افزایش حقوق خود را دارند ولی با توجه به عدم تصویب کل بودجه تحقق این موضوع در ابتدای سال امکان پذیر نیست و افزایش حقوق چند ماهی به تعویق می‌افتد.» محمد حسینی افزود:«چرا که این موضوع کار سختی برای مجلس یازدهم خواهد بود و یک مجلس در ابتدای تشکیل خود به راحتی نمی‌تواند وارد فاز بررسی بودجه شود و این امری زمانبر است.» به نظر می‌رسد در روزهای آینده تکلیف اینکه آیا بودجه به طور کامل تصویب خواهد شد یا نه مشخص خواهد شد. حالا علاوه بر اینکه باید شاخص‌هایی چون بررسی‌های نمایندگان در مدت زمان باقی مانده را مد نظر قرار دهیم شاید بیش از هر چیز باید منتظر میزان شیوع کرونا باشیم که نمایندگان مجلس آیا میلی به بازگشایی خانه ملت خواهند داشت یا ترجیح می‌دهند در خانه خود بمانند!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا