اجتماعی

پرستاران، سرداران خط مقدم مبارزه با کرونا

ویروس کووید-۱۹ یا همان کرونا، ویروس جدیدی در دنیا نیست و ۲۰سال پیش هم به نام سارس خود را در جهان نشان داده بود.

آرمان ملی، ایرج خسرونیا؛ تفاوت عمده و خطرناک این ویروس با سارس، در انتشار و انتقال سریع آن به انسان است و حتی با یک عطسه فرد بیمار، کرونا خیلی سریع به فرد دیگری منتقل می‌شود.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، مرگ‌و‌میر این ویروس بین یک و نیم تا دو درصد است، اما در کشور ما میانگین فوت افراد مبتلا به کرونا (طبق آمار رسمی وزارت بهداشت و درمان) بین ۹ تا ۱۰ درصد برآورد شده و این افزایش تعداد قربانیان نسبت به میانگین جهانی به‌‌دلیل نبود و دیر رسیدن کیت‌های تست کرونا است و باعث شد بسیاری از افراد در روزهای قبل بیماری‌شان تشخیص داده نشود.

هم‌اکنون نیز با توجه به کمبود این کیت‌ها در کشور و قول‌هایی که در رابطه با تولید آن توسط وزارت دفاع داده شده، صدها فرد مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های شهرهای کشور همچون قم بستری هستند و از آنها آزمایشی گرفته نشده است.

بی‌شک یکی از بزرگترین ضعف‌ها و مشکلات ما در مقابله و مهار این ویروس، کمبود تجهیزات مانند کیت‌های تشخیص بیماری و لباس‌های ایمنی پرستاران و پزشکان است که باعث نگرانی شدید در میان جامعه پزشکی کشور شده است.

جامعه پزشکی و پرستاری به‌عنوان سرداران خط مقدم مبارزه با کرونا، این روزها بیش از هر فرد دیگری، مانع از گسترش بیماری و بهبود حال بیماران می‌شوند، ولی متاسفانه آنها با کمترین تجهیزات دفاعی در خط مقدم این نبرد ایستاده‌اند و کرونا ویروس تهدید جدی برای آنها محسوب می‌شود. با وجود اینکه در بیمارستان‌های تهران امکانات نسبتا مناسبی در اختیار پزشکان و پرستاران قرار گرفته، اما صدها پزشک و پرستار دیگر در کشور وسیله حفاظتی ندارند.

به‌عنوان مثال خود من هر روز در مطبم چندین بیمار را معاینه می‌کنم که حدود دو تا سه نفر از آنها مشکوک به کروناویروس هستند، اما هنوز نتوانسته‌ام ماسک و مواد ضد عفونی‌کننده تهیه نمایم. از سوی دیگر اوضاع در بسیاری دیگر از بیمارستان‌ها بهتر از مطب پزشکان نیست و صدها پرستار و پزشک با کمترین امکانات در حال خدمات رسانی به بیماران و مردم هستند.

باید وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی در اولین قدم بیمارستان‌ها و مطب‌هایی که در سطح شهرها فعال هستند، را به ماسک و وسایل ضدعفونی مجهز کنند، چون آلودگی کرونا ویروس به شکل وسیعی در جامعه وجود دارد و در این بین پزشکان و پرستاران بیشتر از همه اقشار در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند.

در چند روز گذشته متاسفانه تعدادی از پرستاران به دلیل کمبود امکانات دفاعی فوت کرده‌اند و این نشان می‌دهد که امکانات حفاظت کامل وجود ندارد. در روزهای اول که کشور چین وجود بیماری کرونا را تایید کرد، دو پرستار جان خود را از دست دادند، اما از آن زمان با افزایش شمار بیماران و قربانیان، هنوز موردی از مرگ پزشکان و پرستاران گزارش نشده است.

امروز صدها پرستار متخصص و داوطلب در بیمارستان‌های شهرهای مختلف مشغول فعالیت و خدمات رسانی به مردم هستند، ولی به دلیل همین کمبودها، بسیاری از آنها حاضر نیستند به اتاق‌های ایزوله بیماران بروند، چون ریسک ابتلا به کرونا در این اماکن ۱۰۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

توصیه ما این است که در این شرایط که کمبود امکانات ایمنی در کشور وجود دارد و بسیاری از پزشکان و پرستاران جانشان را درکف دست‌شان گذاشتند و در حال خدمات‌رسانی به مردم و بیماران هستند، باید آنها از خودشان محافظت کنند و فقط می‌توان امیدوار بود که آسیبی به جامعه پزشکی و پرستاری به‌عنوان سرداران بی دفاع مبارزه با ویروس کرونا نرسد، تا زمانی‌که امکانات محافظتی وارد کشور شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا