اخبار

آمار کشته شدگان بر اثر کرونا را از مردم پنهان نکنید

آمار کل ابتلا به کرونا در جهان بیش از ۸۶هزار و جان‌باختگان به دوهزار و ۹۷۸ نفر رسید. چین ۵۷۵ مورد جدید را گزارش کرده که شمار بیماران کرونایی در این کشور را به ۷۹هزار و ۸۲۴ نفر و فوتی‌ها را به دوهزار و ۸۷۰ نفر رسانده است. بعد از آن کره جنوبی و ایتالیا قرار می‌گیرند. آخرین آمار رسمی مبتلایان در ایران ۵۹۳ نفر با ۴۳ فوتی است. آلمان تا کنون ۶۶ مبتلا بدون فوتی را گزارش کرده است. نزدیک به ۴۲هزار نفر تا کنون در سراسر جهان از این بیماری بهبود یافته‌اند….
سایت فرارو در داخل کشور در گزارشی نوشت: شمار مرده‌های کرونا در ایران را ۲۱۰ نفر اعلام کرد و وزارت بهداشت ایران، ۴۳ نفر. اما خبر بی‌بی‌سی دست به دست در شبکه‌های اجتماعی ایران می‌گردد. مسئله اصلی در اینجا، دلیل اولویت دادن برخی ایرانیان به اخبار شبکه‌های خارجی است. آن هم در حالی‌که این روز‌ها مسئولین و صدا و سیما و… پافشاری دارند که مردم اخبار کرونا را تنها از کانال‌های رسمی، به‌ویژه صدا و سیما پیگیری نموده و شایعات را باور نکنند.

این منبع نوشت: شوربختانه به نظر نمی‌آید با این سفارش‌ها، مردم تصمیم‌شان را عوض کنند و البته نمی‌توان آنان را مقصر دانست. حتی در شبکه‌های اجتماعی درباره اخبار مبتلا شدن برخی مسئولین نیز شک و تردید شده است. این حجم از بی‌اعتمادی به مسئولین اگر در جهان بی‌نظیر نباشد، کم‌نظیر است.

این منبع افزود: در بیشتر موارد، ابتدا اخبار در این باره در رسانه‌های بیرون از کشور منتشر می‌شود و با واکنش منفی مسئولین ایرانی روبرو می‌گردد، اما بالاخره پس از آشکار شدن واقعیت، مسئولین و رسانه‌های داخلی هم آنرا می‌پذیرند. چه در بحث بالا بودن شمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه، چه در بحث ساقط شدن هواپیمای اوکراینی و چه در بحث رواج کرونا در کشور، همین الگو رایج بود؛ بنابراین پس از پذیرش مسئولین، طبیعتا اعتماد مردم به رسانه‌هایی که ابتدا این اخبار را منتشر کردند بیشتر از مسئولینی خواهد بود که آن را تکذیب نمودند.

در ادامه این گزارش آمده است: اختلاف میان آمار و اخبار جمهوری اسلامی با رسانه‌های معتبر جهانی معمولا آنچنان زیاد است که پذیرش همزمان هر دو را ناممکن می‌سازد و بنابراین بسیاری از مردم بر پایه تجربه، سخن رسانه‌های جهانی را ترجیح می‌دهند. در بحث آمار مبتلایان به کرونا در کشور نیز، این مسئله به شیوه‌ای دیگر در جریان است.

این منبع افزود: در این میان زحمات پزشکان و کادر درمانی دارد به‌واسطه پنهان‌کاری و خبر رسانی ناقصی که تبدیل به رویه شده (در این مورد خاص، چگونگی ورود این ویروس به کشور و مقصران آن، دلیل گستردگی‌اش نسبت به دیگر کشورها، دلیل بالا بودن مرگ نسبت به شمار مبتلایان و…)، نادیده می‌ماند. چنانچه مسئولین واقعا می‌خواهند مردم به آنان و رسانه‌های داخلی باور داشته باشند، باید در سیاست‌های خبر رسانی‌شان تجدید نظر اساسی کنند؛ وگرنه سفارش کردن به اینکه «به ما اعتماد کنید و به شایعات گوش ندهید»، آب در هاون کوبیدن است.

آمار کشته شدگان بر اثر کرونا را از مردم پنهان کردند

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم جدی قرنطینه شهرهای پرخطر از لحاظ شیوع کروناویروس در گفتگو با سایت امتداد، اظهار داشت: آقایان را به خداوندی خدا قسم می‌دهم که آمار واقعی به مردم ارائه کنند.

وی گفت: متاسفانه، مکررا آمار را از مردم پنهان می‌کنند و به صراحت می‌گویم که آمارهای ارائه شده تاکنون، هنوز واقعی نیست. قبرستان‌ها را که نمی‌شود پنهان کرد؟ به هر حال، گزارش‌هایی که از آرامستان‌ها و همچنین گزارش دوستان داریم از آمار خیلی وحشتناکی خبر می‌دهد که نمی‌شود آن را پنهان کرد.

وی افزود: من از بهشت زهرا، تازه‌آباد و باغ رضوان رشت آماری در خصوص جان باختگان بر اثر کرونا گرفتم و باید بگویم که آمار، خیلی بیشتر از این حرف‌هاست.

احتمال تلف شدن صدها نفر تا کنون

سازمان بهداشت جهانی امروز درجه هشدار درباره ویروس کرونا برای جامعه جهانی را از بالا به بسیار بالا تغییر داد. این ارزیابی به خاطر شیوع سریع ویروس در بیرون از مرزهای چین است.

تنها در ایران بنا بر گزارش‌های رسمی مقامات جمهوری اسلامی، تا ظهر شنبه ۵۹۳ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۴۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار در حالی اعلام می شود که برخی منابع خارجی آمار غیررسمی جان‌باختگان کرونا در ایران را بیش از این تخمین می زنند.

خبرگزاری رویترز عصر جمعه گزارش داد آمار غیررسمی از میزان کشته‌ها بر اثر شیوع کرونا در ایران بیش از ۲۱۰ نفر است.

برخی منابع اپوزیسیون نیز آمار جان‌ باختگان کرونا در ایران را بر اساس گزارشهای داخل کشور تا کنون بیش از سیصد نفر اعلام کرده اند.

این در حالیست که اعتراض نسبت به این احتمال که “نظام” از انتشار آمار واقعی درباره تعداد مبتلایان به کرونا و افراد فوت کرده خودداری می ورزد، در ایران بالا می گیرد.

اقبال شاکری، عضو پیشین شورای شهر تهران در اعتراض به احتمال گفت : آقای رییس جمهور کرونا روال اداری نیست که با بخشنامه و دستور برطرف شود. شفاف سازی کنید! دروغ بس است!

در همین حال وزیر بهداشت جمهوری اسلامی گفته: پیک اصلی بیماری هفته آتی و روزهای آینده است اما به معنی این نیست که خودمان را ببازیم.

این در حالیست که پس از مرگ دهها تن از هموطنان بر اثر ویروس مرگبار کرونا، سرانجام خامنه‌ای روز پنج شنبه به صحنه آمد اما در وحشت از ویروس، در اتاق استریل و دربسته چند لحظه ظاهر شد و مأیوسانه گفت: ان‌شاءالله زودتر کلک این ویروس منحوس گرفته بشود…

وحشت از پیامدهای اجتماعی بحران کرونا

جمهوری اسلامی به‌ شدت نگران انفجار اجتماعی ناشی از این فاجعه است. در همین رابطه روزنامهٔ مردم‌سالاری نوشت: عدم بیان واقعیت ها به‌صورت شفاف، باعث شده بی‌اعتمادی مردم به‌ پایین‌ترین حد خود برسد و اگر فکری نشود ممکن است بحران های وخیم‌تری اتفاق بیفتد. اما واقعیت این است که ابعاد واقعیت چنان دهشتناک است که اعتراف تنها جزیی از آن نیز موجب انفجار عظیمی خواهد شد.

اخبار ایران فاجعه آمیز است

مجید جمشیدی و محمد جمشیدی، دو برادری که نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی بودند، در روزهای اخیر و به فاصله کمتر از پنج روز به‌ خاطر ابتلا به ویروس کرونا در استان گیلان جان باختند.

یک آهنگساز و خواننده موسیقی پاپ در این‌باره گفت: مجید جمشیدی مدیر آموزشگاهی بود که من در آنجا تدریس می‌کردم. او آهنگساز موسیقی ایرانی و نوازنده سنتور بود. برادر بزرگترش یعنی محمد جمشیدی هم از نوازندگان موسیقی ایرانی بود.

این خواننده گفت: در گیلان کسی از خانه بیرون نمی‌آید.

برخی منابع از احتمال ایجاد قرنطینه در شهر بندر انزلی در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در استان گیلان خبر دادند.

اطلاعیه عمومی فرمانداری خطاب به اهالی شهر بندر انزلی: از منازل خود خارج نشوید (فیلم زیر)

همچجنین اعلام شد که رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، دو معاون وی و ۱۰نفر از پزشکان و پرستاران گرفتار ویروس کرونا شده‌اند و از احتمال نیاز قم به بیمارستان صحرایی برای مقابله با کرونا گزارش شده است.

همزمان مقامات رسمی سازمان بهداشت جهانی گفتند ویروس کرونا که به سرعت در حال گسترش در جهان است، بدون هیچ‌گونه شناسایی وارد ایران شده است.

مدیر اجرایی سازمان بهداشت جهانی، روز پنجشنبه هشتم اسفند در ژنو گفت: این بیماری بدون هیچ‌گونه شناسایی و ردیابی وارد ایران شده و ابعاد آن شاید بسیار بیشتر از چیزی باشد که می‌بینیم.

سونامی “کرونا” در ایران با مدیریت رژیم ولایی

یک عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی در تهران روز چهارشنبه اعلام کرد: در شرایطی قرار داریم که شهرهای بزرگ را باید قرنطینه کنیم، در غیراین‌صورت شیوع این بیماری سونامی‌وار پیش می‌رود.

رفیعی تبار افزود: شیوع کرونا از سوی بخش بزرگی از جامعه جدی گرفته نشده است و لذا عدم رعایت بهداشت فردی و عمومی از سوی این افراد سلامت کل جامعه را به خطر می‌اندازد. بی‌توجهی به اصول جدی بهداشتی و پیشگیری به یک فاجعه ملی منجر می‌شود؛ نقش وزارت بهداشت در این شرایط تنها نصیحت و ارشاد نیست.

وی گفت: دولت باید تمام مراکز تجمع اعم از مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد، ورزشگاه‌ها، باشگاه‌ها، اماکن مقدس و سینماها را تا اطلاع ثانوی دربست تعطیل کند.

با توجه به انبوهی شواهد که گواهی می‌دهند کنترل تلفات کرونا در ایران کاملا اجتناب‌پذیر بوده است، آیا واقعا این داس کرونا و ویروس مرگ است که جان و زندگی مردم ایران را درو می‌کند یا دشنهٔ نظام بی کفایت ولایت فقیه؟

روزنامه مستقل در این باره نوشت: ..امروزه با قطعیت می‌توان گفت که نام مرگ، بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی است…مدیریت قرون‌وسطاییِ کم‌خطرترین بیماریها یا سبک‌ترین زلزله‌ها، هم‌چنان انسان را در معرض خطر قرار می‌دهد…آیا مدیریت ایرانی (مدیریت روحانیت) عاقبت این مفهوم را درک خواهد کرد که ناکارآمدی‌اش تمام وجوه زندگی مردم حتی در دیگر نقاط دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا