حقوق بشر

اعتصاب زندانیان و نگرانی خانواده ها

زندانیان محبوس در زندان باز خرم آباد از صبح روز شنبه ۱۱ اسفندماه در اعتراض به عدم اعزام به مرخصی علیرغم شیوع کرونا در این زندان دست به اعتصاب زده‌اند….

به گزارش خبرگزاری هرانا، زندان خرم آباد از حداقل امکانات بهداشتی لازم برای تشخیص و یا پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بی‌بهره است. شماری از زندانیان در بندها بدون دسترسی به دارو و یا پزشک با علائمی چون تب و سرفه‌های خشک به حال خود رها شده‌اند. همچنین علیرغم وعده‌های مسئولین برای اعطای مرخصی، در هفته جاری تمامی زندانیانی که از پیش به مرخصی اعزام شده بودند نیز پیش از موعد به زندان بازگردانده شده‌اند.

یک منبع نزدیک به خانواده یکی از زندانیان محبوس در این زندان درباره این وضعیت به هرانا گفت: “این افراد در حالی که از شدت سرفه به نفس نفس افتاده‌اند، بدون کوچکترین رسیدگی پزشکی و دارو و یا توزیع ماسک، دستکش و یا الکل و مواد ضدعفونی کننده در درون بند به حال خودشان رها شده‌اند. ترس از ابتلا به ویروس کرونا بر همه غالب شده است. باید بگویم که در این زندان حتی گاهی مایع دستشویی هم پیدا نمی‌شود و یا آب قطع است”.

از سوی دیگر اعلام شد که خانواده های زندانیان امنیتی بشدت گران ابتلای احتمالی آنان به کرونا هستند.

بنا به گزارشها، نازنین زاغری (زندانی دوتابعیتی) در تماس با خانواده‌اش از ناخوشی چند روزه، تب و لرز و گلودرد سخت خبر داده است. مسئولان اوین تقاضای این زندانی برای تست کرونا را ناشنیده گرفته‌اند.

روزنامه گاردین به نقل از کمپین آزادی نازنین زاغری، از سرماخوردگی غیرمعمول و دیرپای او خبر داده و نوشته: خانم زاغری پنج روز است به گلودرد شدیدی مبتلاست و حالش بهتر نمی‌شود.

این زندانی روز در تماس تلفنی با خانواده‌اش گفته است اول زکام داشتم و سرفه می‌کردم. حالا عرق سرد می‌کنم و به طور متناوب تب دارم. چند شب گذشته لرز می‌کردم و دو سه روز است حالت تهوع دارم اما بالا نمی‌آورم…

کمپین آزادی نازنین زاغری می‌گوید او احساس خستگی مفرط می‌کند و تنفس برایش مشکل شده است.

نازنین زاغری از عدم همراهی مقامات زندان برای انجام تست کرونا نیز خبر داده است. خانواده او از نخست وزیر انگلیس خواسته‌اند کمک کند تا از این گروگان سیاسی آزمایش ابتلا به ویروس بگیرند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا