یادمان و رویدادها

ابوالحسن خوشرو، “نماد موسیقی مازندران” درگذشت

ابوالحسن خوشرو، خواننده و نوازنده پیش‌کسوت موسیقی مازندران در سن ۷۳ سالگی درگذشت. از این خواننده نامی به عنوان “نماد موسیقی مازندران” یاد شده ‌است. پیکر این استاد پیش‌کسوت موسیقی مازندران در قائم‌شهر به خاک سپرده شد….
«ابوالحسن خوشرو» را باید یکی از مهم‌ترین موسیقی‌دانانِ مازندران دانست. او متولد ۱۳۲۵ روستای ساروکلای قائم شهر و فارغ التحصیل انستیتو امور هنری تهران است. «خوشرو» از دوران کودکی و نوجوانی تحت تشویق خانواده، شیفته موسیقی فولکلوریک مازندران شد و از همان سال ها به فراگیری و نواختن سازهای بادی و کوبه‌ای پرداخت.
این استاد برجسته با الهام از شیوه استادان منطقه از جمله نظام شکارچیان و صفی الدین محمدی، زمزمه های کتولی، امیری، طالبا و… را تجربه کرد و به خواندن روی آورد.

به گزارش دویچه وله، ابوالحسن خوشرو، خواننده نامی و برجسته موسیقی مازندران که از سال ۱۳۹۶ درگیر بیماری بود، روز شنبه ۱۰ اسفند/۲۹ فوریه درگذشت.

خوشرو از چهره‌های برجسته و اثرگذار در احیای موسیقی مازندران بود که بیش از پنج دهه از عمر خود را صرف اعتلای فرهنگ موسیقایی طبرستان و مازندران کرد. از او ده‌ها قطعه موسیقی و آلبوم بومی به جای مانده است.

ابوالحسن خوشرو در ۱۴ دی سال ۱۳۲۵ در روستای سیاهرودکلا (ساروکلا) قائم‌شهر زاده شد. پدرش نوازند نی و از خوانندگاه این خطه بود.

در سال ۱۳۳۹ یک گروه موسیقی با همکاری برادرانش فرج‌الله خوشرو (سنتور) و عبدالله خوشرو (کمانچه) و هم‌چنین احمد محسن‌پور (ویلن) تشکیل داد و از سال ۱۳۴۵ با رادیو مرکز استان مازندران همکاری خود را آغاز کرد.

او از سال ۱۳۴۵ با رادیو مازندران نیز آغاز به همکاری کرد و سال ۱۳۵۰ با تشکیل گروه موسیقی روجا فعالیت‌های هنری خود را گسترش داد.

از ابوالحسن خوشرو به عنوان “نماد موسیقی مازندران” یاد شده ‌است. او همچنین چندی پیش نشان درجه یک هنر را از وزارت فرهنگ و ارشاد ایران دریافت کرد.

پیکر این استاد پیش‌کسوت موسیقی مازندران بعد از ظهر یکشنبه ۱۱ اسفند برابر اول مارس با حضور اهالی فرهنگ، هنر و رسانه مازندران و قائم‌شهر در آرامگاه ساروکلای این شهر به خاک سپرده شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران در مراسم خاک‌سپاری ابوالحسن خوشرو گفت: «استادابوالحسن خوشرو  سرمایه‌ای از فرهنگ و هنر مازندران،  آخرین آواها و نواها را خواند و نواخت و از دیار خاک کوچ کرد و ضایعه‌ای دیگر برای هنر موسیقى بومى مازندران بر جای گذاشت.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا