بین‌المللی

چرا اپل ۵۰۰ میلیون دلار جریمه شد؟

شرکت اپل توافق کرده برای پایان دادن به دادرسی به جرم کند کردن عملکرد گوشی های قدیمی و در نتیجه اجبار مشتریان به خرید گوشی یا باتری جدید، ۵۰۰ میلیون دلار بپردازد.

تسنیم؛ شرکت اپل توافق کرده برای پایان دادن به دادرسی ۵۰۰ میلیون دلار بپردازد. این شرکت متهم است برای تشویق مالکان گوشی آیفون به خرید گوشی ها یا باتری های جدید، عملکرد گوشی های قدیمی را کندتر کرده است.

دادگاه اولیه اپل را به پرداخت ۲۵ دلار به مشتریان در ازای هر گوشی آیفون محکوم کرده بود. این رقم با توجه به تعداد گوشی هایی که مشمول این اتهام می‌شوند، قابل افزایش یا کاهش است و حداقل مقدار کل جریمه برابر با ۳۱۰ میلیون دلار می شود.

حکم روز جمعه شامل مالکان گوشی های آیفون سیکس، ۶پلاس، ۶اس، ۶اس پلاس، ۷، ۷پلاس یا اس ای با سیستم عامل های  iOS۱۰.۲.۱ یا قدیمی تر از آن می‌شود و همچنین مالکان گوشی های ۷ و ۷پلاس دارای سیستم عامل iOS ۱۱.۲  یا قبل از ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷.

مشتریان معترض بودند که عملکرد گوشی های آنها پس از به روز رسانی نرم افزار اپل مختل می‌شود. آنها می گفتند این اختلال باعث می‌شود تصور کنند عمر گوشی هایشان به پایان رسیده و لازم است گوشی یا باتری جدید بخرند.

اپل این مشکلات را مربوط به تغییرات دما، استفاده زیاد و سایر مسائل می دانست و اعلام کرد مهندسین شرکت با دقت و سرعت آنها را برطرف خواهند کرد.

ولی وکلای مشتریان این دعوی قضایی را عادلانه، منطقی و مناسب می‌دانند و عقیده دارند ۲۵ دلار برای هر آیفون قابل تأمل است. آنها می گویند متخصصان خسارت وارد شده به این گوشی‌ها را حداکثر ۴۶ دلار برای هر آیفون در نظر گرفته اند.

شرکت اپل به دنبال اعتراضات اولیه مبنی بر کند شدن عملکرد گوشی های آیفون از مشتریان معذرت خواهی کرد و قیمت‌ باتری های جایگزین را از ۷۹ دلار تا ۲۹ دلار پایین آورد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا