از هر دری سخنی

هر روز اخبار ناخوشایندی می‌ شنویم

هر روز که می‌گذرد اخبار ناخوشایندی از گسترش بیماری کرونا و جان باختن تعدادی از هموطنان در شهرهای مختلف حتی جان باختن آنها در خیابان‌ها و معابر عمومی می‌رسد…
امروز اعلام شد که تعداد مبتلایان به کروناویروس در ایران طی یک شبانه روز از ۱۵۰۱ نفر به ۲۳۳۶ نفر و تعداد فوت شدگان نیز به ۷۷ نفر رسیده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا، در ایران گفت: استان های گیلان، قم و تهران در صدر درگیری هستند.

از سوی دیگر سفیر جمهوری اسلامی در روسیه روز سه شنبه گفت، تهران از مسکو در زمینه مبارزه با کرونا ویروس درخواست کمک کرده است.

این در حالیست که جمهوری اسلامی پیشنهاد کمک از سوی آمریکا که امکانات بیشتری از روسیه در این زمینه دارد را رد کرده است.

به گواهی ناظران علت گسترش سریع این بیماری در ایران برخلاف سایر کشورها، نبودن اولیه‌ ترین زیرساخت های پزشکی برای پیشگیری و مقابله با این بیماری مهلک است.

معدود امکانات موجود برای شناسایی و پیشگیری این بیماری هم در اختیار مقامات حکومتی قرار می‌گیرد که این امر نفرت شدید اجتماعی بسیاری ایجاد کرده است.

هشدار: کرونا از کنترل خارج خواهد شد؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفته: از روز اول می‌گفتیم ۵۹۴ بمار کرونایی داریم، قبول نمی‌کردند، امکانات نمی دادند، یکدفعه اعلام کردند شما کانون کرونا شدید.

همزمان معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی کاشان از وضعیت اضطراری شهرستان کاشان در خصوص شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، تا عصر روز یکشنبه ۱۱ اسفند، ۱۴۰ نفر در بیمارستا‌ن‌ بهشتی این شهر بستری بوده‌اند که پیش‌بینی می‌شود این آمار با روند افزایشی طی روزهای آتی به ۷۰۰ نفر برسد.

به گفته این منبع، برخی از کادر پزشکی و پرستاری بیمارستان بهشتی کاشان نیز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

یک مقام حوزه سلامت افزود: در حال حاضر این افراد در قرنطینه به سر می‌برند و با توجه به شرایط موجود در صورت عدم رعایت مسائل بهداشتی فردی و تردد فراوان شهروندان، در چند روز آینده شیوع ویروس کرونا همه‌گیر و از کنترل خارج خواهد شد.

روزنامه واشنگتن پست امروز نوشت: ایران بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا در کل خاورمیانه را دارد و آمار آن روبه صعود است

این منبع نوشت: روزانه آمار مبتلایان کرونا در ایران به‌طور جدی بالا می‌رود. امری که تصویری وخامت‌بار از این بیماری به جهانیان می‌دهد. ایران دارای بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا در کل خاورمیانه است و یکی از سریع‌ترین موارد افزایش ابتلا در بین کشورها را دارد. رژیم ایران تا ۱۰روز قبل هیچ موردی از ابتلا به کرونا را اعلام نکرده بود اما حالا آمار رسمی آن به صدها نفر رسیده و روزانه در حال صعود است.

بی‌اعتمادی از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

شبکه دو تلویزیون آلمان ZDF در گزارشی که درباره ضربه‌ای که آمار متناقض کرونا بر اعتماد عمومی در ایران وارد کرده، از قول یک پزشک که نخواسته نامش فاش شود نوشته که از طرف سپاه پاسداران به پزشکان بیمارستان‌ها هنگام ورود و خروج هشدار داده می‌شود که درباره کارشان و نیز آمار بیماران مبتلا به کرونا سکوت اختیار کنند.

این گزارش از قول پزشکان دیگری نیز نوشته که در مواردی مجبورشان کرده‌اند که علت مرگ را چیزی غیر از کرونا ثبت کنند.

یکی از کاربران دویچه‌وله از گیلان نیز گفته که در شهر کوچک آنها دو نفر ظاهرا در اثر “آنفولانزا” مرده‌اند اما علت مرگشان اعلام نمی‌شود، با این حال خانواده‌هایشان در قرنطینه به سر می‌برند.

غلامعلی جعفرزاده‌ ایمن‌آبادی، عضو مجلس از شهر رشت گفته: وضعیت استان گیلان و به‌ویژه رشت از نظر شیوع ویروس کرونا در استانهای مختلف ایران بحرانی‌تر از سایر مناطق درگیر» است و تمام بیمارستانهای رشت پُر از بیماران مشکوک به کرونا است.

او آمارهای رسمی اعلام‌شدهٔ فوتی ها بر اثر کرونا در ایران را چیزی شبیه شوخی عنوان کرد و گفت: از رسانه‌ها درخواست می‌کنم بیشتر به گیلان بپردازند. چون وضعیت گیلان بسیار وخیم‌تر از قم و حتی دیگر نقاط ایران است.

وضعیت قرمز در بندر انزلی

یک پزشک روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا و شمار فوتی‌ها طی روزهای اخیر در بندر انزلی گفت که ممکن است کنترل این ویروس از دست ما خارج شود.

به گزارش ایسنا، دکتر عابدین گفت: با هماهنگی دادستان وضعیت انزلی در خصوص شیوع ویروس کرونا قرمز اعلام می‌شود.

از سوی دیگر بهرام پارسایی، نماینده شیراز نیز در توئیتی از سازمان جهانی بهداشت خواست که برای مهار کرونا در ایران فکری فوری بکند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت امروز از افزایش مبتلایان کرونا در ایران خبر داد و گفت: آخرین یافته‌های آزمایشگاهی در کل بالغ بر ۵۲۳ مورد جدید ابتلای قطعی به بیماری کوید ۱۹ را در کشور ظرف ۲۴ ساعت گذشته نشان می‌دهد که متاسفانه از این موارد ۱۲ تن نیز جان باختند.

به گفته وی در مجموع تا کنون ۱۵۰۱ نفر ابتلای قطعی به ویروس کرونای جدید ثبت شده است که متاسفانه ۶۶ نیز جان باختند.

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری امروز که به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد (از ترس کرونا)، ضمن انتقاد از پوشش اخبار این بیماری در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج کشور گفت: برخی هم دل مردم را خالی می‌کنند به ویژه برخی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج‌نشین که به آنها توصیه می‌کنیم روحیه مردم را تضعیف نکنند.

این سخنگو با وقاحت تمام افزود: توصیه می‌کنیم مردم با نشاط به مقابله این بیماری بروند و این رسانه‌ها مانند ارباب‌هایشان از این مساله سوء استفاده نکنند. (عکس کنار: رها شدن بیماران مبتلا به ویروس کرونا در سطح شهرها)

این در حالیست که روزنامه همدلی نوشت: هیچ برنامه‌ریزی منسجمی برای مهار بحران کرونا وجود ندارد. آماری که از تریبونهای رسمی اعلام می‌شود با آمار منابع بین‌المللی تفاوت فاحشی دارد. این بیماری در همه دنیا و حتی شهر ووهان مرکز کرونا در جهان ۲درصد مرگ و میر داشته است، اما آمارهای رسمی در ایران نزدیک به ۸درصد مرگ و میر را نشان می‌دهد.

دستکم بیست عضو مجلس ولایت مبتلا به کرونا

خبرگزاری مهر در گزارشی از مثبت بودن تست کرونای دست‌کم ۲۰ نماینده مجلس شورای اسلامی خبر داد.

این در حالیست که مردم نسبت به وضعیت درمانی و آزمایش کرونا انتقاد دارند و می‌گویند مقامات به آزمایش‌ها دسترسی دارند اما برای مردم عادی این امکان نیست.

یک کاربر در توئیتر نوشت: پنج هزارکیت تشخیص کرونا وارد کردند که مقامات، خانواده و ریز و درشتشان سه بار سه بار تست بدهند ولی مردم عادی باید در صف انتظار برای تست، جان بدهند.

کاربر دیگری نوشت: از این مسئولین چطوری تست کرونا می‌گیرن که زودی مثبت و منفی می‌شه؟ اون کیت‌ها رو وارد کردن فقط برای مقامات؟

قرنطینه دهها ایرانی در ارمنستان

در پی اعلام نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در ارمنستان، وزیر بهداشت این کشور از قرنطینه شدن ۳۲ شهروند ایرانی در یکی از هتل‌های شهر تِساغکادزور خبر داد.

وزیر بهداشت ارمنستان در جریان یک کنفرانس خبری پیرامون نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا، خبر داد که ۳۲ تن از شهروندان ایرانی در هتل گلدن پَلِس شهر تساغکادزور قرنطینه شدند.

در تهران رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت از ابتلای ۹۷۸ نفر به ویروس کرونا و مرگ ۵۴ نفر به علت این بیماری خبر داد و گفت ۳۸۵ مورد جدید تنها طی عصر شنبه تا صبح یکشنبه ثبت شده ‌است.

جهانپور عنوان کرد که در روزهای اخیر، بیشترین موارد ابتلای جدید به ویروس کرونا در تهران مشاهده شده است: «بعد از استان تهران، شرایط شیوع سریع بیماری در استان مرکزی دیده می‌شود.

در همین حال قائم‌مقام دانشگاه علوم پزشکی قم از روند صعودی گسترش ویروس کرونا در این شهر خبر داد.

در سنندج نیز شمار مبتلایان به کرونا در حال افزایش است و بیمارستان های مرکز کرستان در بدترین شرایط امکاناتی قرار دارند.

شیب کرونا در اصفهان و گرگان رو به صعود

شمار مبتلایان ویروس کرونا در استان اصفهان رو به افزایش است. با توجه به نزدیکی کاشان و این‌که تعداد کل مبتلایانش از کل استان اصفهان بیشتر هست، به نظر می‌آید که آمار مبتلایان کاشان با یک شیب تند صعودی رو به افزایش است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشاناعلام کرده است: با توجه به افزایش موارد بروز بیماری کرونا، وضعیت شهر کاشان در مرحله هشدار قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت نیز گفت: افزایش آمار در گلستان نشان می‌دهد این استان در حال تبدیل شدن به کانون شیوع کرونا است.

یکی از هموطنان از گرگان نوشته: .. امروزم یکی از دوستام رفته بود بیمارستان می‌گفت اوضاع خیلی خرابه تخت واسه بستری ندارند. بیمارها ساعتها رو صندلی میشینن. مردم وقتی مراجعه می‌کنن به بیمارستان صیاد اگه حالشون به خط قرمز نرسیده باشه همونجا نگهداری می‌شوند. اونهایی هم که قرمز هستن به بیمارستان ۵آذر فرستاده می‌شوند. من از اواسط بهمن‌ماه داد می‌زدم به همه می‌گفتم ولی کسی جدی نمی‌گرفت. یعنی هر آدمی شرایط بیمارستان رو می‌دید متوجه می‌شد اوضاع چقدر خرابه…کلا حکومت نظامی بود بیمارستان…کسی رو راه نمی‌دادند حتی ملاقات روزانه که ساعت ۳تا ۴بود رو کنسل کرده بودند…ورودی بیمارستان پر شده بود از انتظامات.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا