بین‌المللی

آلودگی هوا طول عمر جمعیت جهان را به‌طور متوسط حدود سه سال کاهش داده است

در بحبوحه نگرانی‌ها از بالا رفتن آمار قربانیان «کووید-۱۹»، یافته‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که «همه‌گیری» آلودگی هوا طول عمر جمعیت جهان را به‌طور متوسط حدود سه سال کاهش داده و باعث بروز ۸.۸ میلیون مرگ زودرس در سال می‌شود. بر اساس یافته‌های این مطالعه، در مقایسه با سایر عوامل مرگ زودرس، آلودگی هوا سالانه ۱۹ برابر مالاریا، ۹ برابر ایدز و ۳ برابر الکل قربانی می‌گیرد.

ستاره صبح؛ بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی تقریباً عامل بروز نیمی از این مرگ‌ومیرها هستند و بیماری‌های ریوی و سایر بیماری‌های غیر واگیر ازجمله دیابت و فشارخون بالا، بخش عمده دیگری از این تلفات را به خود اختصاص می‌دهند. جالب است بدانید که فقط ۶ درصد مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا به سرطان ریه برمی‌گردد.

«جوس للیولند» مؤلف ارشد این پژوهش از موسسه مکس پلانک آلمان در این خصوص می‌گوید: «خطر آلودگی هوا برای سلامت عمومی از استعمال دخانیات بیشتر است. با جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی با انرژی تجدیدپذیر پاک، می‌توان از بخش زیادی از این تهدید جلوگیری کرد.»

«توماس مونزل» یکی از مؤلفان اصلی این مطالعه از دپارتمان شیمی و قلب موسسه پلانک نیز می‌گوید: «یافته‌های ما از وجود «همه‌گیری آلودگی هوا» در جهان حکایت دارد. هم آلودگی هوا و هم سیگار کشیدن قابل‌پیشگیری هستند، اما طی دهه‌های گذشته به‌ویژه در بین متخصصین قلب به آلودگی هوا نسبت به استعمال دخانیات توجه کمتری شده است.»

بر اساس نتایج این تحقیق، ازآنجایی‌که متوسط طول عمر افراد به دلیل آلودگی هوا در چین ۴.۱ سال، در هند ۳.۹ سال و در پاکستان ۳.۸ سال کاهش‌یافته است، بیشترین آسیب متوجه منطقه آسیا است.

دیگر مطالعات نشان می‌دهد که در برخی مناطق این کشورها، هوای سمی قربانیان بیشتری هم می‌گیرد. طول عمر مردم آفریقا نیز در اثر آلودگی هوا به‌طور متوسط ۳.۱ سال کاهش‌یافته است و شهروندان برخی از کشورهای آفریقایی ازجمله چاد، سیرالئون، جمهوری آفریقای مرکزی، نیجریه و ساحل‌عاج به دلیل مشکلات ناشی از آلودگی هوا به‌طور میانگین بین ۴.۵ تا ۷.۳ سال کمتر عمر می‌کنند.

آلودگی هوا با افزایش استرس اکسیداتیو، به رگ‌های خونی آسیب می‌زند که به افزایش ابتلا به فشارخون، دیابت، سکته مغزی، حملات قلبی و نارسایی قلبی منجر می‌شود. محققان برای ارزیابی تأثیر آلودگی هوا بر طول عمر افراد، داده‌های مربوط به قرار گرفتن در معرض ذرات (PM۲.۵) و ازن را در سال ۲۰۱۵ بر روی مدل‌هایی که چگونگی تعامل فرآیندهای شیمیایی موجود در جو با آلاینده‌های طبیعی و ساخت بشر را شبیه‌سازی می‌کردند و اطلاعات به‌دست‌آمده از مطالعه بار جهانی بیماری‌ها، اعمال کردند.

مونزل دراین‌باره می‌گوید: «ما (در مطالعه خود) نشان می‌دهیم که حدوداً دوسوم مرگ‌ومیرهای زودرس، ناشی از آلودگی‌های انسانی است که عمدتاً از سوخت‌های فسیلی نشاءت می‌گیرد که این آمار در کشورهای پردرآمد به ۸۰ درصد افزایش می‌یابد.» به گفته این محقق و بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، با کنترل آلودگی هوا می‌توان به‌طور بالقوه از ۵.۵ میلیون تلفات در سراسر جهان پیشگیری کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا