زنان

سازمان ملل: از هر ده نفر ۹ نفر نسبت به زنان پیشداوری دارند

تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۹ نفر از هر ده فرد پیش‌داوری‌های ذهنی در قبال زنان دارند. مسئولان برنامه توسعه و عمران سازمان ملل در گزارش خود گفته‌اند که پست‌های بالا همچنان در بیشتر موارد در دست مردان است…

علیرغم تلاش‌های چندین دهه‌ای برای احراز برابری حقوق زنان و مردان هنوز هم بسیاری از انسان‌ها در جهان نگاهی پیش‌داورانه به زنان دارند.

این حاصل تازه‌ترین پژوهش‌هایی است که برنامه توسعه و عمران سازمان ملل متحد انجام داده و در آستانه روز جهانی زن (۸ مارس) منتشر کرده است. گزارش این برنامه حاکی از آن است که از هر ده نفر در جهان، ۹ نفر آنها دیدی کم و بیش پیشداورانه در مورد زنان دارند.

در مجموع مردم ۷۵ کشور جهان مورد نظرسنجی قرار گرفتند و نیمی از پرسش‌شوندگان بر این باورند که مردان در مقایسه با زنان رهبران سیاسی بهتری هستند. ۴۰ درصد از آنان مردان را مدیران بهتری در عرصه اقتصاد می‌دانند.

در گزارش برنامه توسعه و عمران سازمان ملل همچنین آمده است، ۲۸ درصد پرسش‌شوندگان گفته‌اند، اینکه مردی زن خود را بزند، امری توجیه‌پذیر است.

بیشترین پیش‌داوری‌ها را می‌توان در کشورهای پاکستان، قطر، نیجریه، زیمبابوه و اردن مشاهده کرد. کمترین پیش‌داوری‌ها در کشورهای آندورا، سوئد، هلند، نروژ و نیوزیلند حاکم است.

آلمان در این رده‌بندی در مقایسه با متوسط پیش‌داوری‌ها در جایگاه بهتری قرار دارد. با وجود این نظرسنجی‌ سازمان توسعه و عمران سازمان ملل نشان می‌دهد که ۶۳ درصد از پرسش‌شوندگان دست‌کم در یکی از  موارد مطرح‌شده پیش‌داوری در قبال زنان دارد. این مسئله را می‌توان در مورد ۵۵ درصد پرسش‌شوندگان زن و ۷۰ درصد پرسش‌شوندگان مرد مشاهده کرد.

برنامه توسعه و عمران سازمان ملل در گزارش خود همچنین به اشتغال زنان و مردان در پست‌های بالا پرداخته است. اگر چه در برخی عرصه‌ها می‌توان بهبودی‌های زیادی در راه احراز برابری زن و مرد دید، اما هنوز هم پست‌ و مقام‌های بالا در اکثر موارد در اختیار مردان است.

این موضوع به ویژه در عرصه‌های سیاسی حاکم است و شمار نسبتا پایین نمایندگان زن در بسیاری از پارلمان‌ها شاهدی است بر این مدعا.

در حال حاضر ۱۰ تن از سران ۱۹۳ کشور در جهان زن هستند، از جمله آلمان. در این کشور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در رأس دولت قرار دارد.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا