حقوق بشر

محمود بهشتی لنگرودی و عبدالرضا کوهپایه به مرخصی آمدند

عبدالرضا کوهپایه از فعالان محیط زیست و محمود بهشتی لنگرودی، عضو کانون صنفی معلمان تهران که در زندان بودند، عصر شنبه ۱۷ اسفند به مرخصی آمدند…

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، امروز شنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۸، محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران محبوس در زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

کوهپایه که دو سال قبل همراه با چند تن دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت و پس از محاکمه به ۴ سال زندان محکوم شد، برای اولین بار از زمان دستگیری به مرخصی آمده است.

دادگاه تجدیدنظر چندی پیش حکم دادگاه بدوی در باره فعالان محیط زیست را تایید کرد. علاوه بر کوهپایه، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، سام رجبی، هومن جوکار، مراد طاهباز، طاهر قدیریان و امیرحسین قدیریان، نیز دو سال قبل بازداشت و در دادگاه به زندان محکوم شدند.

در یک خبر دیگر، محمود بهشتی لنگرودی، معلم و عضو کانون صنفی معلمان و دبیر سابق کانون صنفی معلمان ایران به مرخصی آمد. بهشتی لنگرودی شهریور ۱۳۹۶ برای چندمین بار دستگیر و به زندان منتقل شد.

او در سال ۸۹ به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و به موجب حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.  بهشتی لنگرودی در سال ۹۴ نیز بازداشت شد و شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب او را به ۵ سال حبس محکوم کرد. براساس قانون مجازات اسلامی، ۵ سال از دوره محکومیت این فعال صنفی معلمان قابل اجرا است.

محمد حبیبی و اسماعیل عبدی، دو تن دیگر از اعضای کانون صنفی معلمان همچنان در زندان نگهداری می‌شوند.

تشکل‌های صنفی معلمان و سازمان‌های حقوق بشری در نامه‌های جداگانه از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند که با توجه به شیوع کرونا و وضعیت بهداشتی زندان‌ها، به زندانیان مرخصی بدهند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا