دیدگاه‌ها

شیوع گسترده کرونا و ناکارآمدی حاکمیت

گسترش کرونا در بسیاری از استان های ایران، بی کفایتی و بی توجهی حاکمان جمهوری اسلامی، و تعدد مراکز تصمیم گیری، وضعیت بسیار خطرناکی را در شیوع شدید ویروس کرونا رقم زده است.

منطق تصمیم رئیس‌جمهور را نمی‌دانم/حمایت همه‌ نمایندگان مازندران از تصمیم استاندار

شریعت‌نژاد، نماینده مردم مازندران، در گفت‌وگو با ایلنا: درخصوص برخی حواشی ایجاد شده در استان مازندران درباره مسدود شدن راه‌های ارتباطی استان، گفت: ما پیام‌هایی را خدمت آقای رییس جمهور و آقای رحمانی فضلی در حمایت از تصمیم استاندار ارسال کردیم، چراکه مازندران یک استان پرتردد است و مسافران از استان‌های مختلف به اینجا می‌آیند که این افراد در اکثر موارد مباحث بهداشتی و قرنطینه را رعایت نمی‌کنند.

وی ادامه داد: با توجه به آماری که دریافت می‌کنیم اکنون آمار شیوع کرونا در استان سرعت رشد بالایی دارد و علت این مساله هم همین موارد است، از سوی دیگر مردم هم شدیداً دچار رعب و وحشت ناشی از حضور چنین افرادی در استان شده‌اند.

وی در ادامه ابراز داشت: در حال حاضر همه‌ نمایندگان استان در این مساله متفق‌القول هستند که باید جلوی ورودی‌های استان و ترددها گرفته شود تا شیوع این بیماری بیش از این تشدید نشود.

وی در خصوص وضعیت امکانات بهداشتی و درمانی این استان در شرایط کنونی، بیان داشت: اکنون بیمارستان‌ها در شرف تکمیل شدن ظرفیت هستند و روندی که اکنون وجود دارد، نشان می‌دهد که دیگر بیمارستان‌های استان گنجایش ندارند، امکانات هم به اندازه کافی فراهم نیست و با این هجومی که متاسفانه به شکل‌های مختلف از استان‌هایی که کانون شیوع این بیماری هستند به مازندران می‌شود، متاسفانه تهدید این بیماری در استان مازندران خیلی جدی‌تر می‌شود.

شریعت‌نژاد در خصوص دستور رئیس‌جمهور مبنی بر بازگشایی راه‌های ورودی استان مازندران، گفت: دقیقا نمی‌دانم این دستور آقای رئیس‌جمهور مبنی بر باز شدن راه‌ها بر اساس چه منطقی صادر شده است اما مطالبه همه‌ مردم استان و مسئولان این است که جلوی تردد به استان گرفته شود و افراد در خانه‌های خود حضور داشته باشند، علی‌الخصوص که بخش اعظمی از این ترددها ضروری نبوده و توسط افراد بی‌تفاوت و بی‌توجه به هشدارها انجام می‌شود که موجب آسیب زدن به دیگران می‌شود.

نماینده تنکابن و رامسر در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر مجلس تعطیل نمی‌شد اکنون نمایندگان امکان پیگیری مناسب‌تری درخصوص مشکلات استان‌های خود و رایزنی با دولت داشتند، اظهار داشت: هیچ‌کدام از دولت‌ها تحت فشار مجلس نیستند و راه‌های گریز فراوانی دارند.

وی ادامه داد: مجلس اگر تعطیل نبود هم نمی‌توانست کاری کند، اکنون بسیاری از اختیارات برای تصمیم‌گیری‌های مهم توسط مقام معظم رهبری به سران سه قوه داده شده است تا درخصوص مباحثی مانند تحریم و امثالهم تصمیم بگیرند، در نتیجه‌ درخصوص این مشکل هم اگر شرایط خاصی باشد و نیاز به تصمیم‌گیری باشد، رؤسای سه قوه می‌توانند تصمیم‌گیری کنند و برای اتخاذ تصمیمات مانعی سر راه دولت نیست.

تمام پروازهای “ایران‌ایر” به کشورهای اروپایی متوقف شد

به دلیل افزایش موارد انتقال ویروس کرونا از طریق شهروندان و مسافران ایران به کشورهای دیگر تدابیر احتیاطی و محدودیت‌ها در رفت و آمد به این کشور تشدید می‌شود.

به گزارش دویچه وله، پس از اعلام توقف کامل یا اعمال محدودیت شدید در پرواز هواپیماهای بسیاری از شرکت‌های خارجی به ایران، اکنون شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران‌ایر/ هما) از تعلیق تمام پروازهای این شرکت به اروپا خبر داده است.

روابط عمومی ایران‌ایر روز یک‌شنبه ۱۸ اسفند در بیانیه‌ای نوشت: «به آگاهی مسافرین گرامی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” به مقاصد اروپایی می‌رساند با توجه به محدودیت‌هایی که به دلایل نامعلوم از طرف اروپا بر پروازهای “هما” اعمال گردیده، تمامی پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به مقاصد اروپایی تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.»

این شرکت درباره محدودیت‌های اعمال شده توضیح بیشتری نداده و گفته رایزنی برای برقراری مجدد پروازها با کشورهای اروپایی “در جریان است”.

مطابق شواهد این محدودیت‌ها با شیوع شدید ویروس جدید کرونا در ایران ارتباط دارد، اما تا کنون اتحادیه اروپا در زمینه اعمال محدودیت برای تمام پروازهای اروپایی شرکت ایران‌ایر خبری منتشر نکرده است.

پیش از این سوئد به دلیل گسترش کرونا در ایران پروازهای ایران‌ایر به این کشور را به حال تعلیق درآورده بود. روز گذشته نیز اتریش اعلام کرد که پروازهای مستقیم رفت و برگشت به تهران را متوقف کرده است.

وزارت بهداشت اتریش به شهروندان اتریشی ساکن ایران و کره جنوبی توصیه کرده این کشورها را ترک کنند و از گردشگران اتریشی خواسته در اولین فرصت با مسئولان دفتر نمایندگی دیپلماتیک وین در تهران ارتباط بگیرند.

با شدت گرفتن شیوع کرونا محدودیت‌ها در ارتباط با ایران مدام رو به افزایش بوده است. پس از مجارستان و روسیه که اعطای ویزا به ایرانیان را متوقف کردند اکنون عراق نیز پنج گذرگاه مرزی را بسته است.

بسته شدن پنج گذرگاه مرزی عراق

خبرگزاری ایسنا به نقل از رسانه‌های عراقی گزارش داده که هیئت گذرگاه‌های مرزی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده که از روز یک‌شنبه، ۱۸ اسفند پنج مرز زمینی شلمچه، شیب، زرباطیه، منذریه و مندلی میان ایران و عراق بسته شدند و تبادلات تجاری میان دو کشور از این مرزها انجام نمی‌شود.

این گذرگاه‌های مرزی بر روی مسافران عراقی که به ایران سفر کرده‌اند نیز بسته شده و آنها فقط امکان دارند از طریق یکی از فرودگاه‌های بصره و بغداد به کشور بازگردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روسیه نیز روز جمعه اعلام کرد که مرزهای خود را بر روی ایرانیان و شهروندان خارجی مقیم ایران می‌بندد. بر اساس طرحی که مسئولان بهداشتی روسیه به اجرا گذاشته‌اند قرار است “تا اطلاع بعدی” ورود مسافران خارجی از ایران به این کشور ممنوع شود.

ممنوعیت سفر از آذربایجان غربی به خارج

ظاهرا در پی اعمال این گونه محدودیت‌ها، سفر از استان آذربایجان غربی به کشورهای همسایه هم ممنوع شده است. خبرگزاری تسنیم از قول محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی می‌گوید این تصمیم در نشست روز جمعه ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا گرفته شد.

علاوه بر افزایش شدید تعداد مبتلایان، موارد انتقال ویروس کرونا از طریق ایرانیان یا مسافران از ایران به کشورهای دیگر نیز بسیار زیاد بوده است. تا کنون بیش از بیست کشور از جمله کانادا، آلمان، فرانسه، سوئد، آمریکا، نیوزلند، بلاروس و حتی خود چین، به عنوان کانون اصلی شیوع ویروس کرونا، مواردی از ابتلا به کرونا در میان مسافران ایران را شناسایی کرده‌اند.

لغو نماز جمعه در کربلا و نجف

بر این اساس بسیاری از کشورهای همسایه مرزهای زمینی، دریایی و هوابی خود با ایران را بسته یا رفت و آمدها را به شدت محدود کرده‌اند.

در ایران شدت آلودگی به حدی است که ضدعفونی خیابان‌ها و مراکز عمومی به زیارتگاه‌ها نیز کشیده شده و مراسم نماز جمعه هم، به رغم مخالفت برخی روحانیان تعطیل شده است.

موارد شناسایی شده ابتلا به کرونا در عراق تا روز یک‌شنبه ۵۴ مورد بوده که در قیاس با وضعیت ایران هنوز به شرایط بحرانی نرسیده است. با این همه نگرانی از شیوع کرونا باعث شد که با موافقت آیت‌الله سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق مراسم نماز جمعه در شهرهای کربلا و نجف برای نخستین بار از زمان سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ لغو شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا