گوناگون

فراز و نشیب‌های مجلس دهم در عرصه قانون گذاری

دوره دهم مجلس شورای اسلامی در مقایسه با ادوار پارلمان در ایران در عرصه قانون‌گذاری نمره قابل توجهی کسب نمی‌کند و حتی می‌توان گفت مردود است.

آرمان ملی، نعمت احمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی؛ عدم تصمیمات کارشناسی و عدم تجربه نمایندگان مجلس‌دهم سبب شد تا دو اتفاق رقم بخورد که در تاریخ مجلس بی‌سابقه بود و به نحوی عدم کارآمدی این مجلس را در عرصه قانونی بیشتر نمایان کرد.

نخست در مساله تعیین قیمت بنزین مجلس نتوانست با توجه به سایر مسائل اقتصادی که کشور با آن دست به گریبان بود با دولت همراه شود و این اتفاق سبب شد تا اختیار این کار را از دست دهد و عملا سران قوا در این رابطه به تصمیم‌گیری پرداختند.

معتقدم نمایندگان مجلس بودند که مسبب اتفاقات آبان ماه شدند و این حوادث ریشه در عدم کارآمدی آن‌ها داشت. نمایندگان صرفا به مخالفت با دولت پرداختند و هیچ‌گاه به دنبال یک راهکار کارشناسی در این عرصه نبودند.

اتفاق دوم لایحه بودجه سال ۹۹ بود. در مرحله نخست کلیات لایحه بودجه رد شد. دقیقا در زمانی که کشور به یک تصمیم‌گیری جدی نیاز داشت مجلس به علت کرونا تعطیل شد و این امر مهم نیز عملا معلق ماند. درتاریخ خواهند نوشت که مجلس‌دهم در این امر معمول نیز منفعل عمل کرد. رئیس مجلس در این رابطه می‌گوید که برابر اصل ۸۵ قانون اساسی اختیار آن به کمیسیون تلفیق اعطا شد و پرونده بودجه مستقیم از کمیسیون تلفیق به شورای‌نگهبان ارسال شد.

این اتفاق درست نبود زیرا در اصل ۸۵ قانون اساسی عنوان شده است که قوانین آزمایشی باید این روند را دنبال کنند، نه لایحه بودجه سنواتی کشور. با توجه به کمبود وقت در این عرصه عملا مجلس آخرین اختیار خود را نیز واگذار کرد و آخرین میخ بر تابوت آن زده شد. در این عرصه نیز مجلس دهم با عملکرد ضعیف خود هیچ راه و چاره دیگری باقی نگذاشته بود و عملا لایحه بودجه بدون اصلاح و بدون بررسی کارشناسی از دستور کار مجلس خارج شد. با نگاهی به سایر عملکرد مجلس به جز این دو مورد عملا در عرصه قانون گذاری نقطه مثبت قابل توجهی نداشته است که چشمگیر باشد.

در واقع به نظر می‌رسد خروجی مجلس دهم گفته‌های سخنگوی شورای نگهبان بود که اذعان کرد نمایندگان فعلی مجلس به دلیل برخی اتهامات رد صلاحیت شده‌اند و جز این گویی دستاورد دیگری مجلس دهم به ارمغان نیاورده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا