از هر دری سخنی

درس‌های کرونا!

در تاریخ وقتی فتوحات تموچین (چنگیزخان مغول) را مرور می‌کنیم، از سرعت و قدرت این مرد افسانه‌ای متحیر می‌شویم.

آرمان ملی، رضا قاسم پور؛ مردی که با اتحاد قبایل بدوی مغولستان و با گذر از دیوار بزرگ و نفوذ ناپذیر چین جهان را متعجب می‌سازد. فتح چین بزرگ با آن ابعاد، عطش کشورگشایی چنگیزخان را خاموش نمی‌کند. وی و سردارانش علاوه بر ایران، هند و آناتولی نیمی از اروپا و روسیه را به زنجیر می‌کشد و با چهار هزار کشتی ژاپن را محاصره می‌کند و تنها یک طوفان دریایی به داد ژاپن می‌رسد. تموچین نیمی از جهان را به مسلخ برده و نوادگانش قرن‌ها حاکمان بلامنازع فتوحاتش می‌مانند.

و امروز کرونا همان چنگیزخان زمان خویش است! در کمتر از دو ماه نزدیک به صدکشور جهان را در پنج قاره درنوردیده و جان هزاران نفر را گرفته و جهانی را مسخر خویش ساخته است. احتمالا کرونا تغییرات شگرفی در هزاره سوم به همراه خواهد داشت و شاید اگر اغراق نباشد، می‌توان به نوعی تاریخ بشریت را به دو بخش قبل از کرونا و بعد از آن تقسیم نمود. کووید ۱۹ ویروسی نادیدنی که مرزهای زمان و مکان، قومیت و جغرافیا را شکافته و علم و دین و تکنولوژی را به چالشی بی‌امان کشانده است. قرنطینه شدن ۱۶ میلیون نفر در ایتالیا و درگیر شدن انگلیس و آمریکا و… نشان داد که توطئه آمریکا علیه چین و ایران در قالب بیوتروریسم توهمی بیش نیست.

بدواً لازم است که خرافات و پیرایه‌های غیرضرور را از ادیان و اعتقادات خود بزداییم … کرونا به روشنی نشان داد که تمام جادو و جمبل‌ها در قالب طب سنتی و…. در چهار گوشه جهان در برابر این ویروس زمینگیر شده و چشم امید همه، نهایتاً به ساحت علم پزشکی معطوف گشته است… هرچند علم نیز به روشنی دریافت که گرچه به قعر اقیانوس‌ها و عمق کهکشان‌ها سرک کشیده است، لیکن در هزاره سوم با تمام پیشرفت‌هایش فعلاً راهی برای به زانو در آوردن ویروس کرونا نیافته است.

با این حال چشم امید همگانی به ساحت مکاشفه‌آمیز علم دوخته شده است و کماکان با حفظ توصیه‌های بهداشتی منتظریم دست شفابخش مسیحایی از آستین علم پزشکی بیرون آید و آلام کرونایی بشریت را تسکین بخش.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا