حقوق بشر

گزارشگر سازمان ملل خواستار آزادی موقت همه زندانیان در ایران شد

در این روزهای سخت و دشوار، مردم میهن ما بار دیگر نهادهای بین‌الملی مدافع حقوق بشر، همه حزب‌ها و سازمان‌های مترقی و دمکرات، همه کانون‌های پر اعتبار حقوقی در سراسر جهان را به یاری مردم ایران و فرزندان در بندش فرامی‌خواند…

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند گفت که از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است با توجه به شیوع کرونا در کشور به طور موقت همه زندانیان را آزاد کنند.

جاوید رحمان در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو عنوان کرد که این واقعیتی «تاسف‌آور و آزاردهنده» است که ایران همچنان زندانیان سیاسی را در زندان نگه داشته آن هم در شرایطی که ویروس کرونا در کشور شیوع یافته است.

مقامات ایران روز دوشنبه اعلام کردند که جهت جلوگیری از شیوع کرونا تاکنون ۷۰ هزار زندانی را به مرخصی فرستاده‌اند. با این حال هنوز شمار زیادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی یا فعالان اجتماعی و حقوق بشر در زندان هستند.

آقای رحمان در ادامه سخنانش گفت: «زندانیان دوتابعیتی و خارجی اگر تاکنون به ویروس کرونا مبتلا نشده باشند، همچنان با این خطر در زندان مواجه هستند. آنها واقعا از این شرایط نگرانند و می‌ترسند».

برخی از اعضای خانواده زندانیان سیاسی نیز با صدور بیانیه‌ای وضعیت بهداشت و اخبار مربوط به شیوع کرونا در زندان را «نگران‌کننده» خوانده و خواستار «آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران» شده‌اند.

جاوید رحمان در ادامه اظهار داشت: «همه این‌ شرایط باعث نگرانی است و از این رو به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد داده‌ام که همه زندانیان را به طور موقت آزاد کنند».

جاوید رحمان نیز در اظهارات خود به «شیوع سریع» ویروس کرونا در ایران اشاره کرد گفت که واکنش دولت ایران به این رخداد «هم بسیار دیر بوده و هم بسیار ناکافی».

ممانعت از اعزام به مرخصی سه زندانی سیاسی بلوچ با وجود شیوع کرونا در زندان زاهدان

خبرهایی در مورد شیوع ویروس کرونا در زندان زاهدان منتشر شده است. با وجود این سه زندانی سیاسی بلوچ همچنان از اعزام به مرخصی محروم مانده‌اند. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، عطاالله هوت، عبدالصمد هوت و عبدالحمید کهرازهی، سه زندانی سیاسی اهل استان سیستان و بلوچستان هستند که بیش از پنج سال است نتوانسته‌اند از حق مرخصی استفاده کنند. بنابر اخبار رسیده تاکنون چهار زندانی در زندان زاهدان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. شیوع کرونا در زندان زاهدان در حالی است که طبق گزارش منابع حقوق بشری، این زندان از حداقل امکانات بهداشتی هم برخوردار نیست و به ‌علت کمبود فضای کافی، زندانیان بسیاری مجبور هستند در کنار دستشویی‌های زندان بخوابند. از جمله دیگر مشکلات جاری در زندان مرکزی زاهدان می‌توان به کیفیت بد غذا، محرومیت اکثر زندانیان از خدمات پزشکی و درمانی، عدم وجود وسایل گرمایشی و سرمایشی، محرومیت از جای خواب مناسب، عدم تناسب ظرفیت زندان با تعداد زندانیان و برخورد سلیقه‌ای و تبعیض‌آمیز مسئولان زندان با زندانیان اشاره کرد. در گزارش‌های رسیده از این زندان آمده است که وضعیت رسیدگی پزشکی در زندان زاهدان در سطح بسیار پایینی قرار دارد و در بیشتر موارد پزشک عمومی زندان به دلیل عدم پرداخت به ‌موقع حقوق، در محل کارش حاضر نمی‌شود. همچنین منابع حقوق بشری از استان سیستان و بلوچستان در گذشته اعلام کرده‌اند که در زندان زاهدان اعزام بیماران خاص و اورژانسی به بیرون از زندان بسیار محدود انجام می‌شود و زندانیان عقیدتی و سیاسی با ممانعت مسئولان زندان، به بیمارستان‌های بیرون از زندان اعزام نمی‌شوند. ‎

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا