گوناگون

خسارت کرونا به اقتصاد جهان

ریزش ۷ هزار میلیارد دلار ی بورس‌های جهان، کاهش واردات ۳/۷ میلیون بشکه نفت در چین و تنزل ۳ تریلیون دلاری بازار نفت جهانی ناشی از شیوع کروناست.

به گزارش جهان صنعت نیوز: از تبعات اقتصادی شیوع کرونا می‌توان به ریزش ۷ هزار میلیارد دلار ی بورس‌های جهان اشاره کرد.

در همین هفته اخیر تنها کشور ایتالیا که با شیوع کرونا مقابله می‌کند حدود ۲۰۰ میلیون دلار زیان گردشگری داشته است و از همه مهمتر بازار جهانی نفت در هفته گذشته تنها ۳ تریلیون دلار تنزل کرده است.

چین ۳/۷میلیون بشکه نفت در روز از واردات خود را کاهش داده است و سازمان جهانی که رشد اقتصادی چین را حدود ۶ درصد پیش بینی کرده بودند اینک تخمین خود را به حدود ۴ درصد کاهش دادند

در این راستا محمود جامساز اقتصاددان و مدرس دانشگاه به جهان صنعت نیوز می گوید بانک جهانی و صندوق بین المللی پول قبلا در مورد کاهش رشد اقتصادی خبر داده بودند که به منزله کاهش تقاضای جهانی انرژی است.

جامساز با تاکید بر کاهش مصرف انرژی که عامل کاهش قیمت نفت است ادامه می‌دهد: خارج شدن صادرات نفت ایران از چرخه جهانی نیز نتوانسته عاملی در افزایش قیمت باشد زیرا روسیه و عربستان و آمریکا حاضرند بیش از صادرات معمول ایران نفت را جایگزین کنند.

وی در ادامه افزود: بی تردید این کاهش تقاضا به رکود اقتصادی جهانی منجر می شود و تمام اقتصاد جهان را تحت شعاع قرار می دهد.اکنون wti آمریکا به حدود ۵۱ دلار رسیده که البته ایران با توجه به تحریم صادرات نفت و صدور روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ بشکه آن هم از طریق دور زدن تحریم ها که با تخفیف هم انجام می‌شود چندان تاثیر کاهش در منابع درآمدی اش از نفت ایجاد نخواهد شد.

وی با اشاره به تحت الشعاع قرار گرفتن اقتصاد جهانی بر اثرشیوع کرونا ویروس که از شهر ووهان چین شروع شده و ۶۰ میلیون جمعیت را بلافاصله در قرنطینه قرار داد و افراد زیادی جان باختند. کرونا به ایران و کره جنوبی حمله ور شد و تعداد زیادی قربانی گرفت و در حال حاضر ۸۶ کشور جهان به این ویروس مبتلا شده اند. آمار جانباختگان در ایران شفاف نبوده ، بر اساس گزارشات مختلف بیش از ۳ هزار نفر در جهان مبتلا هستند که نزدیک به ۲ هزار نفر جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند.

وی با اشار به تبعات جامعه شناختی این بحران گفت: همچنین این ویروس مردم کشور آمریکا را دچار وحشت کرده است. به طوری که آقای پمپئو و وزیر بهداری این کشور از سوی سناتورهای دموکرات متهم به کم کاری و پنهانکاری شده است و به شدت مورد سئوال قرار گرفتند علی ایحال ویروس کرونا به شدت در حال گسترش است و عزم جدی جدی جهانیان را در ریشه کردن آن می‌طلبد سازمان بهداشت جهانی و سایر کشورها به ایران کمک رسانی مالی و تجهیزاتی کرده اند و نیمی از کارشناسان متخصص سازمان بهداشت جهانی به ایران سفر داشتند که به قرار اطلاع یکی از آنان نیز از همین بیماری جان سپرده اند اکنون زمانی است تمام کشورهای جهان در راستای حفظ امنیت شهروندان خود فارغ از دیدگاههای و منازعات سیاسی با یکدیگر همکاری کنند زیرا این خطر به همه کشورها سرایت می کند. پیشنهاد آمریکا در ایجاد کانال بشر دوستانه سوئیس و فرستادن تجهیزات پزشکی به ایران و عدم پذیرش آن توسط سیاستمدران ایرانی و همچنان تقاضای خرید تجهیزات پزشکی و دارو از روسیه از سوی ایران جای بسی تامل است .

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا