اخبار

شمار زیادی قبر در جای جای میهن حفر شد

در جلسه ستاد پیشگیری کرونا به شهردار دستور حفر شمار زیادی قبر در حاشیه کوهستان «خواجه یار» را داده اند. ایلنا نوشته است: حفر ده‌ها قبر با عمق ۴ متر در حاشیه شهر خواف باعث هراس مردم این منطقه شده است. با وجود اعتراض اهالی خواف و درخواست تعطیلی معادن سنگان جهت جلوگیری از شیوع کرونا، مسئولان این شهرستان به این مسئله توجهی نکرده‌اند و حفر قبر را «هشداری برای پیشگیری» خوانده‌اند. مسئولان استان خراسان رضوی از مردم ایران خواسته‌اند که به‌دلیل شیوع کرونا در ایام نوروز به این استان و شهر مشهد سفر نکنند. با این حال هنوز تصمیم رسمی و مرکزی برای قرنطینه خراسان رضوی یا بخش‌هایی از آن صادر نشده است…
خراسان رضوی در وضعیت قرمز، گیلان آلوده
در ایران شیوع بیماری کووید ۱۹ بیشتر می‌شود اما از تصمیم درباره قرنطینه رسمی برخی مناطق خبری نیست. در خراسان رضوی وضعیت قرمز اعلام شده و مسئولان شهر مشهد هشدار داده‌اند که سفر به مشهد در ایام نوروز فاجعه انسانی به‌بار می‌آورد. در گیلان نیز گسترش ویروس کرونا وضعیت را نگران‌کننده کرده و استاندار این استان از مردم خواسته است که به گیلان سفر نکنند.

روز گذشته، چهارشنبه ۲۱ اسفند، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران را اعلام کرد. براین اساس تا ظهر چهارشنبه ۹ هزار نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و ۳۵۴ نفر به علت ابتلا به این بیماری فوت کرده‌اند. این گزارش شمار مبتلایان به کرونا در ۲۴ ساعت اخیر در خراسان رضوی را ۳۴ نفر اعلام کرد.

از سوی دیگر، محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، شامگاه چهارشنبه در صفحه اینستاگرام خود ضمن درخواست از مردم برای این‌که در نوروز به مشهد نیایند، نوشت: «صادقانه و بدون تعارف باید بگویم سفر به مشهد فاجعه انسانی به‌بار می‌آورد.»

فیلم زیر؛ پزشک متخصص: بحران کرونا در ایران یک فاجعه عظیم انسانی است

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه بیماری کوید-۱۹ را که در پی شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا در سراسر جهان گسترش یافته رسما به عنوان یک بیماری عالم‌گیر (پاندمی) اعلام کرد.

مدیر اجرایی برنامه فوریت‌‌های سازمان جهانی بهداشت در این باره با اشاره به وضعیت فعلی شیوع ویروس کرونا در جهان اعلام کرد که ایران و ایتالیا در خط مقدم ابتلا به این ویروس هستند.

در همین حال یک منبع داخلی نوشت: نرخ مرگ و میر در ایران به‌ خاطر ابتلا به کرونا ۲۵درصد است.

این منبع در گزارشی تحت عنوان «آمارهای نگران کننده؛ احتمال مرگ در اثر کرونا در ایران چقدر است؟» نوشت: سایت رویداد۲۴ در روزهای گذشته مقایسه‌ای از وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران با کشورهای دیگر را انجام داده بود. در آن گزارش که به آمار رسمی وزارت بهداشت استناد شده بود، نرخ مرگ و میر در ایران به‌خاطر ابتلا به کرونا ۲۵درصد بود؛ این یعنی بر پایه آماری که وزارت بهداشت منتشر کرده، اگر ۱۰۰نفر در ایران کرونا بگیرند، ۲۵نفر می‌میرند! هم‌اکنون بیش از ۷۰۰۰نفر در ایران به کرونا مبتلا هستند، اگر نرخ مرگ و میر را ۲۵درصد در نظر بگیریم، آمار بسیار نگران‌کننده است و صحبت نماینده رشت دقیق به‌ نظر می‌رسد که قبرستانها دیگر جا ندارند.

این منبع افزود: در برخی از مناطق شمالی کشور، قبرستانها برای دفن جا ندارند. صبح دوشنبه تصویری از ورودی یکی از امامزاده‌های کشور منتشر شد که بر آن نوشته شده بود این امامزاده زمین کافی برای دفن ندارد. جعفرزاده‌ایمن آبادی نماینده رشت فقط درباره یک استان گفته نیمی از کادر پزشکی استان گیلان مبتلا به کرونا هستند و وضعیت در این استان به‌ گونه‌یی است که دیگر قبرستانها جا ندارند.

سایت رویداد۲۴ در ادامه نوشت: شرایط کنونی کشور و مقایسه فکت‌های موجود با آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد آمار ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، با واقعیت فاصله معناداری دارد. همین‌که در روزهای گذشته تنها یک دوجین چهره مشهور درگذشته‌اند، نشانی از این مسأله است که وضعیت برای مردم عادی چگونه است. با این حال دولت در رفتاری عجیب تمایل دارد میزان آمار را متفاوت نشان دهد

فاجعه‌بار‌ترین شیوع اپیدمی تاریخ معاصر ایران

در این میان یک منبع خارجی نوشت: رژیم ایران تلاش می‌کند در رابطه با کرونا وضعیت خرابی که خودش در ایجاد آن سهم داشته را پنهان کند. آمار رسمی تلفات کرونا بسیار کمتر از واقعیت اعلام می‌شود. اقدام فوری برای قرنطینه شهرهای آلوده می‌توانست جلوی این وضعیت را بگیرد، ولی به جای آن مسیر ایران به سمت فاجعه‌بار‌ترین شیوع اپیدمی تاریخ معاصر هموار شد.

سایت آتلانتیک در یک بررسی تحقیقی به ابعاد فاجعه‌ بار مبتلایان به کرونا در ایران که حاصل پنهان‌کاری مجرمانه رژیم حاکم است پرداخت و اعلام کرد میانگین محاسبات نشان می‌دهد بیش از ۲میلیون تن از ایرانیان مبتلا به کرونا هستند.

همزمان بر اساس پژوهشی که در دانشگاه تورنتو صورت گرفته و روز گذشته منتشر گردید در ایران بیش از سه میلیون نفر به ویروس کورونا مبتلا گردیده اند که در چند هفته آینده این امر می تواند به یک فاجعه انسانی منجر گردد.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=GMQnjAJoSUA&feature=emb_logo

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا