ورزشی

بازنگری در اساسنامه فدراسیون فوتبال بدون طی مراحل قانونی! + سند

شواهد و اسناد موجود حاکی از یک تخلف دیگر در اساس نامه فدراسیون فوتبال در سال ۹۰ است که ورود فیفا به این پرونده می‌تواند تبعات سنگینی برای فوتبال ایران داشته باشد.

به گزارش ایسنا، اصلاح اساس نامه فدراسیون فوتبال در سال ۹۰ با حمایت علی کفاشیان و برخی از اعضاء هیات رئیسه در حالی صورت گرفت که در همان روز مجمع، تخلفات آشکاری در مسیر رای گیری و شمارش آرا صورت گرفت و فدراسیون با استناد به برخی اشتباهات در اساس نامه سال ۸۶، از تخلفات صورت گرفته چشم پوشی کرد و اعتراضات نایب رئیس و اعضای هیات رئیسه را هم نادیده گرفت تا روند اصلاحات بدون نقص اجرا شود.

در گزارشی که روز چهارشنبه ۲۱ اسفند با عنوان « چرا اساس‌نامه فدراسیون فوتبال معتبر نیست؟/ تخلفی که سالها پنهان ماند + مستندات» در ایسنا منتشر شد به این موضوع پرداخته شد که در روز برگزاری مجمع، تصویب اساس نامه مطابق قوانین موجود صورت نگرفته و کمتر از سه چهارم اعضاء حاضر در مجمع به اصلاحات رای داده‌اند. اکنون که حدود ۹ سال از روند اصلاحات برای تغییر اساسنامه فدراسیون فوتبال می‌گذرد و هرگز برای تایید این اساسنامه در فیفا و حتی دولت اقدام نشده، ابعاد دیگری از تخلفات علی کفاشیان و برخی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال محرز شده است.

*طرح اصلاح اساس نامه بدون درخواست مجمع و هیات رئیسه

طبق اساس نامه فدراسیون فوتبال، اصلاحات این اساس نامه زمانی می تواند انجام شود که ۱۰ نفر از اعضای مجمع و هیات رئیسه درخواست کتبی خود را ۴۵ روز قبل برگزاری مجمع برای دبیرکل فدراسیون فوتبال بفرستند و او این موضوع را در صورتجلسه به اعضای مجمع ارسال کند.

با این وجود در سال ۹۰ هیچ گاه در مجامع فدراسیون فوتبال که در شهریور و دی سال ۹۰ برگزار شد، روند درخواست برای اصلاح اساس نامه این فدراسیون به طور قانونی طی نشد و صرفا با دستور علی کفاشیان این موضوعات کلید خورد.

در این مجامع مذکور که منجر به تصویب اساس نامه اصلاحی شد، در واقع فرد یا افرادی تقاضایی برای اصلاح اساسنامه نداشته اند و در برابر خواسته اعضای هیات رئیسه نیز، هیچ گاه این نامه کتبی ارائه نشد.

*اعتراض کتبی تاج، عزیزمحمدی و فتح الله زاده به اصلاح اساس نامه بدون درخواست رسمی

در همین رابطه نیز، اعضای هیات رئیسه وقت از دبیرکل فدراسیون درخواست نامه کتبی برای اصلاح اساس نامه را می کنند که هیچ گاه مهدی محمد نبی، دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال پاسخی به آن نمی‌دهد و در واقع از مبداء طرح اصلاح در مجمع مغایر اساسنامه بوده است.

فراتر از آن هیات رییسه وقت با امضای تاج، عزیز محمدی و فتح الله‌زاده کتبا به دبیرکل فدراسیون در همان روز مجمع عدم رعایت فرایند مذکور را تذکر و به غیر قانونی بودن این تصمیم اعتراض نموده است.

*مخالفت ۶ نفر از اعضای هیات رئیسه به اصلاح اساس نامه

علی فتح الله زاده، مدیرعامل وقت استقلال و عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در سال ۹۰ در مصاحبه‌ای که در روز مجمع انجام شده، به مخالفت ۶ تن از اعضای هیات رئیسه با اصلاح اساس نامه اشاره می‌کند و می‌گوید با توجه به مخالفت اعضای هیات رییسه با طرح تغییر اساسنامه در جلسه شب گذشته، این مسئله باید از موضوع کار مجمع  خارج می‌شد.

*امکان ورود فیفا به تخلفات فدراسیون فوتبال

فدراسیون فوتبال در سال ۹۰ گزارش اقدامات انجام شده درباره اساس نامه این فدراسیون را به فیفا نمی فرستد و تاییدیه لازم را از این نهاد بین الملی اخذ نمی‌کند در این سال ها بدون طی مراحل اداری کارهای خود را پیش برده تا امروز که فیفا دست روی برخی مفاد این اساسنامه گذاشته و مانع از ادامه این روند شده است. اسناد و مدارک موجود از تخلفاتی که در مجمع مذکور صورت گرفت، می توانست در آن مقطع منجر به تعلیق فوتبال ایران شود اما با سکوت اعضاء مجمع این اتفاقات رخ نمی‌دهد.

*اسناد نامه اعتراضی اعضای هیات رئیسه به دبیرکل

در این نامه که در روز مجمع توسط اعضای هیات رئیسه به دبیرکل ارائه شده، به برخی مسائل مانند، نامشخص بودن اعضای کمیته اصلاح اساسنامه، امضا شدن مصوبات مجمع شهریور ۹۰، جزییات روند اصلاح اساس نامه و تعداد جلسات و … اعتراض و سوالاتی طرح شده است که دبیرکل فدراسیون در آن مقطع پاسخی به هیات رئیسه نداده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا