اخبار

هشدارهایی که جدی گرفته نمی شود

بی‌کفایتی سران جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این بیماری، دروغ‌گویی آنها به منظور پنهان کردن ابعاد فاجعهٔ خطرناک انتشار ویروس کرونا در میهن ما، و نبود برنامه‌ریزی دقیق و امکانات لازم برای مهار کردن همه‌گیری این ویروس در کشور، بی‌شک شهروندان میهن ما- و حتّی کشورهای دیگر- را با خطرهایی جدّی روبه‌رو کرده است. ..
با شیوع کرونا درکش.ر ما و افزایش آمار مرگ‌ومیر، جمهوری اسلامی تلاش می‌کند از این موقعیت برای لغو تحریم‌های آمریکا استفاده کند. محمدجواد ظریف در این‌باره به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشت و سخنگوی دبیرکل از کشورهای جهان خواست تا در مبارزه با کرونا به ایران کمک کنند اما درباره تحریم‌های آمریکا چیزی نگفت. آمریکا می‌گوید ما به ایران پیشنهاد کمک دادیم اما ایران قبول نکرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در یک نشست خبری از نگرانی گوترش در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران خبر داد.

دوجاریک با اشاره به این‌که ایران یکی از کشورهای جهان است که بیشترین مبتلایان به کرونا را دارد، گفت نامه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل دریافت شده است و «ایران می‌تواند روی حمایت سازمان ملل متحد از جمله تیم سازمان ملل در ایران و سازمان بهداشت جهانی حساب کند.»

دوجاریک در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران که بر کمک‌های دارویی تأثیرگذار است، گفت: «دبیرکل سازمان ملل از کمبود دارو و تجهیزات پزشکی که مبارزه با شیوع بیماری را بسیار دشوارتر می‌کند کاملاً آگاه است و از تمامی کشورهای عضو می‌خواهد تلاش‌های ایران را در این مقطع حساس پشتیبانی و تسهیل کنند.»

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل درباره این‌که آیا اعمال تحریم‌ها نقض منشور ملل متحد و منشور سازمان بهداشت جهانی است؟ چیزی نگفت و تنها به این بسنده کرد که: «فکر می‌کنم باید شما را به سازمان بهداشت جهانی ارجاع دهم و این چیزی است که در این لحظه باید بگویم.»

محمدجواد ظریف روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۲ اسفند در نامه‌ای به آنتونیو گوترش که رونوشت آن برای رؤسای سازمان‌های بین‌المللی و وزیران خارجه همه کشورها ارسال شد، بر ضرورت رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای مقابله با کرونا تأکید کرد و نوشت: « تلاش‌های ما در تشخیص و درمان بیماران و مبارزه با شیوع کرونا و در نهایت شکست این ویروس با مانع تروریسم اقتصادی دولت ایالات متحده مواجه شده است. (…) چگونه ممکن است محرومیت مردم ایران از دارو و دسترسی به اطلاعات مربوط به درمان کرونا به نفع دنیا و دیگر ملت‌ها تمام شود؟»

او از سازمان ملل خواست تا به خواسته ایران مبنی بر لغو تحریم‌های آمریکا توجه کند.

به گزارش سایت زمانه، محمدجواد ظریف روز گذشته در پیام دیگری در صفحه توئیتر خود از صندوق بین المللی پول درخواست کمک اضطراری کرد تا ایران با بیماری همه‌گیر کرونا مقابله کند. عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران این کمک را پنج میلیارد دلار اعلام کرد.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات ظریف درباره تجهیزات مورد نیاز ایران در مقابله با کرونا در توئیتی نوشت: «آمریکا به جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با کووید ۱۹ پیشنهاد کمک داد و همچنان این پیشنهاد را مطرح می‌کند اما رژیم آن را رد کرده است.»

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ ۹ اسفند / ۲۸ فوریه اعلام کرد که ایالات متحده به ایران در ارتباط با بیماری کرونا پیشنهاد کمک داده است. او گفت: «زیرساخت‌های بهداشت و درمان آن‌ها قوی نیست و تا به امروز، تمایل آن‌ها برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات در مورد آن‌چه واقعاً در داخل این کشور اتفاق می‌افتد تقویت نشده است.»

مقام‌های جمهوری اسلامی هرگونه دریافت کمک از سوی آمریکا را رد کردند.

محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز جمعه ۲۳ اسفند در یادداشتی نوشت: «ما از دولت آمریکا انتظار کمک یا همدردی نداریم. تنها انتظار ما این است که اقدامات خصمانه و غیرقانونی خود را متوقف کند.»

بهاروند مرگ هر ایرانی را «مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از تحریم‌های آمریکا» دانست و افزود جمهوری اسلامی «دولت آمریکا را مسئول می‌داند».

براساس آخرین آمار رسمی که وزارت بهداشت ایران ظهر جمعه ۲۳ اسفند منتشر کرد، یک‌هزار و ۲۸۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در ایران به ۱۱ هزار و ۳۶۴ نفر افزایش یافت.

در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۵ نفر از مبتلایان جدید کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۵۱۴ مورد رسید.

تهران، مازندران، خراسان رضوی و اصفهان بیشترین موارد جدید مبتلایان به کرونا را ثبت کرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا