از هر دری سخنی

جلوی اقدامات متحجران و عوام فریبان را بگیرید

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بارها دردمندانه و مسئولانه از مردم که بی اعتناء به شرایط موجود و هشدارهای مکرر مقامات، راهی سفر شده یا به مراکز شلوغ مثل بازار و فروشگاه‌های بزرگ رفته و می‌روند، به‌شدت گلایه کرد و گفت: «چرا باجان خود و هم‌وطنانتان بازی می‌کنید؟» در پایان هم‌صحبت از این کرد که قرار است برای نافرمانان از دستورات مقامات بهداشتی و درمانی، جرائم سنگینی در نظر گرفته شود.

ستاره صبح، مصطفی ایزدی؛ این‌که چرا بعضی از مردم نافرمانی می‌کنند و نگران سلامت خود و دیگران نیستند، از جنبه‌های گوناگون قابل‌بحث و تأمل است. در این مدت، جامعه شناسان و روانشناسان و سیاسیون گفته‌اند و نوشته‌اند و بدون شک در روزهای آینده هم خواهند گفت و خواهند نوشت. نگارنده می‌خواهد از یک نگاه دیگر به موضوع بپردازد که شاید برای بعضی‌ها ناخوشایند باشد.

از وقتی‌که یک روحانی بی‌توجه به زمانه، به کتاب سوزی روی آورد تا مثلاً طب اسلامی را جایگزین طب جدید کند، جامعه تحصیل‌کرده کشور و به‌خصوص مراکز مذهبی رسمی و مختصری هم بلندپایگان مذهبی با نشان دادن عکس‌العمل، اقدام آن روحانی را تقبیح کردند و بر ارزش و اهمیت علوم پزشکی روز تأکید نمودند، اما در مقابل شاگردان و دست پروردگان آن روحانی کتاب سوز (تبریزیان) هم بیکار ننشستند و با گردآوری هواداران خود، با تمسک به روایات منقول از امام صادق و امام رضا شروع به فضاسازی علیه مقامات پزشکی و متخصصان به شکل‌های مختلف از تمامی امکانات فضای مجازی، حرف‌های غیرعلمی و ضد بهداشتی خود را منتشر کردند. هر طلبه و غیر طلبه‌ای که با آموزه‌های افرادی مثل تبریزیان دمساز است، به بهانه شیوع ویروس ویرانگر کرونا، میدان را مناسب تاخت‌وتاز خود می‌بیند تا انگاره‌های تحریک‌کننده احساسات مذهبی مردم و ضد حکومتی خود را به خورد جامعه بدهند. از این‌که چرا نمازهای جمعه و جماعت را تعطیل کرده‌اید؟ چرا نمی‌گذارید مردم برای امام حسین عزاداری کنند؟ ما هرچه داریم از این روضه‌خوانی‌ها داریم. شفای بیماران شیعه در همین بیوت مقدسه و در کنار مقابر متبرکه هست، نشستن روی فرش عزاداری امامان هر بلائی را دور می‌کند، تعطیل کردن مراسم مذهبی و خانه‌نشین کردن مردم برای از بین بردن دین و مذهب و نوعی اهانت و بی‌احترامی به امامان شیعه و بی‌ارزش کردن شفاعت این ذوات مقدسه در پیشگاه ارحم‌الراحمین است!

این روضه‌خوان‌های به‌ظاهر دلسوز بعضاً تا آنجا پیش می‌روند که کار زشت لیسیدن ضریح‌ها را هم عملی قهرمانانه و درست معرفی می‌کنند. مداحان هم که مثل بسیاری از کسبه، کارشان با کسادی خصوصاً در ماه‌های پر از خیروبرکت رجب و شعبان روبه‌رو شده است، بر این آتش می‌دمند و از احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده می‌کنند.

نباید شک کرد که این حجم وسیع از سخنان تحریک‌کننده متحجرین علیه تعطیلی مجالس و خانه‌نشینی و قرنطینه اختیاری مردم، روی جمعی از عوام اثر می‌گذارد و آنان را نسبت به اجرای دستورات علمی پزشکان و اولیای بهداشت کشور، بی‌خیال می‌کند و لذا این افراد به دستورات حکومتی وقعی نمی‌گذارند.با توجه به‌مراتب بالا از اولیای امور درخواست می‌شود به‌جای جریمه و تندی با مردم عوام که به فکر سلامتی خود و دیگر هم نوعان خود نیستند، با این‌گونه مداحان و روضه‌خوان‌های، تفرقه‌افکن و بدعت گزار برخورد جدی شود.

خوشبختانه عکس و نام این افراد که روش مخرب ضد ملی را برگزیده‌اند تا خودی نشان دهند و در جامعه، نافرمانی پزشکی را ترویج کنند، در فضای مجازی به‌وفور دیده می‌شود. بدیهی است راقم این سطور طرفدار محدود کردن آزادی بیان نیست، اما شرایط امروز ما برای نجات مردم و جلوگیری از یک فاجعه ملی جبران‌ناپذیر، به‌گونه‌ای است که لازم است که تدابیر ویژه اندیشیده شود.

البته در درجه اول بر حوزه‌های علمیه و مقامات دلسوز و روشنفکر مذهبی است که این لکه‌های زشت را از سیمای حوزه‌ها بزدایند و در تشویق روحانیون و سخنورانی که با مسائل پزشکی و بهداشتی روز عاقلانه و عالمانه برخورد می‌کنند و در ضمن دفاع از دستورات بهداشتی مقامات، مردم راهم به دعا و نیایش رهنمون می‌سازند، بکوشند. حکومتگران نیز با برخورد امنیتی و انتظامی با متحجران و کاسب‌کاران دین که جان مردم برایشان ارزشی ندارد و مردم را غیرمستقیم به نافرمانی پزشکی ترغیب می‌کنند، وظیفه ملی و دینی است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا