از هر دری سخنی

فاجعه کرونا؛ افشای حقایق: تهدید و بازداشت

به گزارش ایسنا، رئیس پلیس تهران از دستگیری شایعه پراکنان درباره ویروس کرونا در پایتخت خبر داد و اعلام کرد که ۲۷ نفر از ناشران اکاذیب مرتبط با ویروس کرونا در تهران دستگیر شده اند…

وی گفت: فردی که اقدام به تقلید صدای معاون وزیر بهداشت کرده بود نیز در میان دستگیر شدگان قرار دارد و علاوه بر آن شش نفر از ادمین‌های کانال‌های فضای مجازی نیز که اقدام به شایعه پراکنی کرده بودند دستگیر شدند.

پیش تر گزارش شده بود که قوه قضائیه جمهوری اسلامی رسما به تهدید و بازداشت انتشاردهندگان اطلاعات مربوط به فاجعه کرونا و قربانیان آن در کشور روی آورده است.

صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرد: در ادامه تشدید برخوردهای امنیتی جمهوری اسلامی درباره خبررسانی شیوع کرونا در ایران، کاپیتان تیم فوتبال داماش گیلان از سوی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد.

محمد مختاری کاپیتان تیم فوتبال داماش گیلان چندی پیش در استوری صفحه شخصی اینستاگرام خود آمار رسمی رسانه ها درباره قربانیان کرونا را «دروغ» دانسته و نوشته بود که در استان گیلان «روزانه بالای صدنفر می میرند» و جایی برای «دفن جنازه‌ها» نیست و روی هم «تلنبار» شده‌اند.

کاپیتان تیم داماش گیلان در بخشی دیگر از استوری خود خطاب به بسیجی‌ها نوشته بود: «برادرای بسیجی که در کوچکترین اعتراض می ریختین و نامردی می زدین و شلیک می‌کردین و در می رفتین چرا الان وجود ندارین برین ورودی شهرتون رو ببندین.» (در زیر گزارش آمده است.)

بازداشت بازیکن فوتبال داماش گیلان در حالی است که گزارش‌ها حاکی از افزایش برخوردهای امنیتی با کسانی است که سعی در انتشار خبر درباره کرونا دارند به طوی که دادستانی کل جمهوری اسلامی اعلام کرد برای افرادی که اقدام به انتشار اخبار غیر رسمی در فضای مجازی کنند، پرونده قضایی تشکیل خواهد شد.

آخوند منتظری گفت: اظهارات برخی در مورد ‌آمار مرتبط با کرونا که موجب تشویش اذهان عمومی،‌ بر هم زدن امنیت روانی جامعه، تزلزل آفرینی در اعتماد و انسجام اجتماعی می‌شود،‌ عملی مجرمانه و مستوجب تعقیب قضایی و مجازات است.

فردی بنام مظفری که معاون قضایی رئیس قوه قضاییه معرفی شده نیز تهدید کرد: هرکس آماری غیر از آمار رسمی منتشر کند تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

همچنین رئیس کمیتۀ اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا در استان لرستان نیز اعلام کرد که چاپ هرگونه آگهی و اطلاعیه ترحیم و اعلام مراسم ختم از سوی چاپخانه‌داران ممنوع است.

این در حالیست که برخی سازمان های بین المللی از جمله سازمان گزارشگران بدون مرز، حکومت ایران را به پنهان‌کاری درباره‌ همه‌ گیر شدن ویروس کرونا با سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل در ایران متهم کرده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا