اخبار

نظام ناکارآمد و «دیپلماسی کرونا»!

شیوع گسترده ویروس کرونا، آمار بالای مبتلایان و کشته شدگان در نتیجه ناکارآمدی نظام، دروغ گویی، پنهانکاری و تعدد مراجع تصمیم گیری وضعیت فاجعه باری را برای مردم میهن مان به وجود آورده است. آیا طرح رژیم ولایی برای برون رفت از بحران، دیپلماسی کرونایی است؟ 

آقای ظریف به خاطر جان مردم در دو سو مذاکره کنید

در بخشی از سرمقاله ستاره صبح با عنوان بالا آمده: پرسش این است که در این شرایط وظیفه مسئولان و مردم چیست و چه باید کرد؟ عقل سیاسی حکم می‌کند به دیپلماسی روی‌آوریم تا از بحران عبور کرده و جان مردم را نجات دهیم.

در روزهای اخیر دو اتفاق مهم یکی از سوی بانک مرکزی و دیگری از سوی وزارت خارجه صورت گرفت. عبدالناصر همتی در اقدامی سنجیده به «صندوق بین‌المللی پول» نامه نوشت و برای مقابله با کرونا ۵ میلیارد دلار تقاضای کمک مالی کرد. این اقدام ازآن‌جهت حساب‌شده است که این صندوق وظیفه‌اش کمک به کشورهایی است که دچار بحران می‌شوند و اگر ایران از این امکان استفاده نکند، سهم ایران به دیگر کشورها خواهد رسید.

اقدام دیگر از سوی محمدجواد ظریف با ارسال نامه به دبیر کل سازمان ملل و درخواست لغو تحریم‌های ایالات‌متحده صورت گرفت. ظریف در این نامه با اشاره به گرفتار شدن ایران به ویروس کرونا از سازمان ملل برای حفظ جان مردم ایران خواست تا به آمریکا فشار آورد تا تحریم‌هایش علیه ایران را لغو کند. به عقیده نویسنده هرچند اقدام همتی و ظریف خوب و به‌موقع بوده، اما اقدام این دو نمی‌تواند منتج به نتیجه مثبت شود.

برای آن‌که نتیجه حاصل شود لازم است وزیر خارجه و رئیس‌کل بانک مرکزی بر سر ورود اقلام دارویی، پزشکی و درمانی با وزیر خزانه‌داری آمریکا مذاکره مستقیم انجام دهند و از سازوکار و اجازه‌ای که آمریکا برای ورود غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به کشور سوئیس داده است استفاده کنند تا جان مردم و سلامت آنان را تضمین کنند. رئیس‌کل بانک مرکزی و وزیر خارجه می‌دانند که سازمان ملل و صندوق بین‌المللی پول زیر سیطره ایالات‌متحده آمریکاست و تا این کشور نخواهد، نه سازمان ملل و نه صندوق بین‌المللی پول کاری برای ایران انجام نخواهند داد؛ بنابراین آقای ظریف و آقای همتی اگر می‌خواهند کاری برای مردم انجام دهند از تندروها نترسند و به نمایندگی از ملت و برای حفظ سلامت آن‌ها لازم است بر سر دارو، غذا و تجهیزات پزشکی با آمریکایی‌ها وارد مذاکره شوند. در سوی دیگر شما به نمایندگی از اکثریتی که به روحانی رأی داده و شماها را بر سر کار آورده است با تندروهای داخلی مذاکره کنید و از آن‌ها بپرسید که چرا و به چه دلیل لوایح FATF را تصویب نکردند که براثر مانع‌تراشی آن‌ها ایران در فهرست سیاه «کارگروه اقدام ویژه مالی» قرار گرفت و درنتیجه آن امکان تبادل پول بین ایران و دنیا با اقدام این گروه مختل شد… حفظ سلامت هم با دارو و تجهیزات پزشکی و امکان خرید این اقلام از خارج امکان‌پذیر است و گفتنی‌های دیگر…

ارسال سیگنال‌های واشنگتن 

جهان صنعت، دکتر صلاح‌الدین هرسنی: ایران می‌تواند تحت ملاحظات بشردوستانه روی پیشنهادات واشنگتن نیز حساب کند، چراکه از آغاز اپیدمی شدن ویروس کرونا، واشنگتن با ارسال سیگنال‌هایی آمادگی خود را برای حل بحران کرونا اعلام کرد. اگر ایران بتواند پیشنهاد واشنگتن را رد نکند، شاید همین ویروس ظرفیت‌هایی برای دیپلماسی و گفت‌وگو برای حل سایر جنبه‌های منازعه‌آمیز تهران- واشنگتن ایجاد کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا