گوناگون

ابهام در مورد نقش قرارگاه نیروهای مسلح

با فعال شدن قرارگاه بهداشتی و درمانی نیروهای مسلح، به نظر می‌رسد ساماندهی کار مقابله با شیوع کرونا به‌طور عمده به نظامیان واگذار شده باشد. با این همه هنوز در این باره ابهام‌هایی وجود دارد و رابطه ستاد ملی به ریاست وزیر بهداشت و قرارگاه نیروهای مسلح به درستی روشن نشده است..

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه با صدور فرمانی سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را مامور تشکیل یک قرارگاه بهداشتی و درمانی برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا در ایران کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرلشکر باقری روز جمعه در نخستین گزارش خود از روند پیگیری این کار اعلام کرد که “روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها” با همکاری این ستاد و وزارت کشور طی ۲۴ ساعت آینده انجام می‌شود.

تا پیش از صدور فرمان خامنه‌ای، ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا به ریاست وزیر بهداشت مسئولیت اصلی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ایران را بر عهده داشت. در روزهای گذشته نشست‌های این ستاد به ریاست شخص رئیس جمهوری برگزار شد.

به گزارش دویچه وله، با فعال شدن قرارگاه بهداشتی و درمانی نیروهای مسلح، به نظر می‌رسد ساماندهی کار مقابله با شیوع کرونا به‌طور عمده به نظامیان واگذار شده باشد که علت آن می‌تواند افزایش انتقادها به مجموعه دولت باشد. با این همه هنوز در این باره ابهام‌هایی وجود دارد و رابطه ستاد ملی به ریاست وزیر بهداشت و قرارگاه نیروهای مسلح به درستی روشن نشده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، چند روز پیش در نامه‌ای به خامنه‌ای از او خواسته بود مسئولیت مبارزه با کرونا را به معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری، واگذار کند.

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس، شامگاه سه‌شنبه ۲۱ اسفند در یک برنامه تلویزیونی گفت، رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به پیشنهاد لاریجانی گفته است: «خود شخص رئیس جمهور باید ریاست عملیات و ستاد مقابله با بحران کرونا را عهده‌دار شوند.»

حسن روحانی ظاهرا در واکنش به این ابهام گفته است: «از ابتدای تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح و همچنین سپاه پاسداران، ارتش و نیروی انتظامی در این جلسات حضور مستمر داشتند و با فرمان مقام معظم رهبری برای فعال شدن قرارگاه ستاد مشترک نیز همه امکانات نیرو‌های مسلح بهتر، دقیق‌تر و کامل‌تر در خدمت مردم خواهد بود.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا