از هر دری سخنی

صلح؛ اولویت زمانه امروز

اصلی‌ترین و مهم‌ترین اولویت جهانی که از خشونت و شر مملو شده است، صلح است؛ صلحی که بتواند دمی آرامش را به بشریت بازگرداند و همه انسان‌ها در کنار هم برای دستیابی به یک زندگی بهتر تلاش کنند. شاه بیت سخن جهان درباره صلح، شعر سعدی است.

 آرمان امروز، علی‌محمد نمازی؛ شاه بیت سخن جهان درباره صلح، شعر سعدی است. شاعری که شعرش، آدمیت را با همه سردرگمی‌های زمانه از پس قرن‌ها به بهشت صلح فرا می‌خواند. «بنی‌آدم اعضای یک‌پیکرند، که در آفرینش زیک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار/ تو کز محنت دیگران بی غمی، نشاید که نامت نهند آدمی».

زبان‌آوری که هنوز به مدد ذهنِ روشن و زبان روانش هادی انسان امروز و چه بسا دورتر از اکنون باشد. عیسی دمی که به نفسِ بشریت می‌دمد و انسان شدن را بانگ می‌آورد. «با مردم سهل گوی دشواری مگوی، با آن که در صلح و زندگی جنگ مجوی». در جای دیگر نیز شیخ اجل می‌گوید: «هرچه خواهی کن که ما را با تو روی جنگ نیست، پنجه با زورآوران انداختن فرهنگ نیست». اساسا شعر آمده است تا گامی برای صلح و آرامش بشر بردارد. محمدعلی رستمی شاعر معاصر نیز در مذمت جنگ می‌گوید: «در سرای زندگانی جنگ قدرت تا به کی، این همه تعجیل بهر ذلت تا به کی/ با محبت دشمنی نابود و خنثی می‌شود، زندگانی بهر صلح است، جنگ و نفرت تا به کی».

جواهر لعل نهرو تصریح می‌کند جنگیدن مردم با هم و کشتن یکدیگر نابخردانه‌ترین کاری است که انسان می‌تواند بکند؛ این کار برای هیچ‌کس ثمری ندارد… تاریخ به معنی جنگ‌ها و شرح زندگی چند نفر اندک شمار نیست که شاه شده، یا سرداران بزرگی بوده‌اند. تاریخ باید درباره مردم یک کشور برای ما سخن بگوید که چگونه زندگی می‌کردند، چه کارهایی انجام می‌دادند و چگونه می‌اندیشیدند. تاریخ باید از رنج‌ها و شادی‌های آنان و از دشواری‌ها و مشکلاتشان برای ما سخن بگوید و بگوید چگونه بر این دشواری‌ها چیره شدند. نلسون ماندلا چنان پس از آزادی از زندان به تبلیغ صلح و خلق آرامش پرداخت که در سال ۱۹۹۳ به اتفاق همقطار خود فردریک دکلرک برنده جایزه صلح نوبل شدند.

در پایان با عنایت تنگناهایی که بر اثر تحریم‌های ظالمانه در راه پیشرفت کشور و زندگی و معیشت ملت پیش آمده و شیوع ویروس کرونا در ایران نیز مزید بر علت شده، سریع‌ترین کار بر چیده شدن تحریم‌ها و ایجاد گشایش در امرار معاش عموم و تقویت اعتماد متقابل بین دولت و ملت به مفهوم عام آن است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا