حقوق بشر

اعتصاب غذای ۴۵ زندانی سیاسی در اعتراض به مخالفت قوه قضاییه با درخواست مرخصی آنان

دست‌کم‌ ۴۵ نفر از زندانیان سیاسی زندان فشافویه در اعتراض به مخالفت دستگاه قضایی با مرخصی آن‌ها با وجود شیوع بیماری کرونا اعتصاب غذا کردند….
وبسایت «صدای بازداشت‌شدگان» گزارش داد روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه ۴۵ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران مرکزی بزرگ در اعتراض به مسایلی از جمله «عدم موافقت با درخواست مرخصی»،‌ «سردرگمی چند ماهه» و «مخالفت با آزادی» خود از اعتصاب غذا کردند.

در همین زمینه سهیل علی‌پناه، زندانی ۲۰ ساله اعتراض‌های سراسری آبان‌،‌ با انتشار رنج‌نامه‌ای ضمن اشاره به شکنجه‌ و محدودیت‌های زندانیان سیاسی در فشافویه اظهار کرده است: «ما را نیز اکنون در این گور جمعی زنده به گور کرده‌اند.»

او نوشته که با وجود بهره‌مندی زندانیان جرائم اختلاس، مواد مخدر و مفاسد از امتیاز مرخصی زندانیان سیاسی همچنان در زندان مانده‌اند.

روز سه‌شنبه غلامحسین اسماعیلی،‌ سخنگوی قوه قضاییه،‌ تایید کرد که با وجود مرخصی ۸۵ هزار نفر از زندانیان کل کشور، زندانیان سیاسی که او «زندانی امنیتی» خواند همچنان در زندان مانده‌اند.

در جریان اعتراضات آبان در دو نوبت در مجموع حدود ۱۰ هزار نفر بازداشت شدند. معلوم نیست چه تعداد از این افراد هنوز در زندان‌اند. اما در هر حال تا قبل از شیوع کرونا تعداد زندانیان در زندان‌های ایران سه برابر بیش از ظرفیت زندان‌ها بود. سهیل علی‌پناه که در جریان اعتراض‌های آبان بازداشت شد پیش از این در نامه‌ای درباره شرایط زندان فشافویه نوشته بود:‌ «ما را اکنون در این گور جمعی زنده به گور کرده‌اند.»

این زندانی ۲۰ ساله می‌نویسد: «دردناک‌تر از شکنجه‌های فیزیکی مثل تحمل شوکر و باتوم، دیدن بی‌عدالتی‌ها در این زندان‌هاست. با چشم خود می‌بینیم غارتگران، فروشندگان مواد مخدر، اختلاسگران و فاسدان و مجرمان واقعی را آزاد می‌کنند یا مشمول مرخصی و دیگر امتیازها می‌شوند. اما امثال من که از ابتدای نوجوانی روزها کار کرده‌اند و شب‌ها تحصیل و اکنون نیز از ادامه تحصیل محروم شده‌اند، در زندان مانده‌ایم.»

روز سه‌شنبه نشانه‌هایی از احتمال ابتلای سام رجبی (یکی از هفت زندانی محیط زیست) به بیماری کووید ۱۹ مشاهده شده بود اما او را از بهداری زندان به بند بازگرداندند. روز گذشته مقامات قضایی با درخواست سازمان جهانی بهداشت برای بازدین از زندان اوین خودداری کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا