گوناگون

حوادث تلخ چهارشنبه آخر سال

۵۴۰ مصدوم و ۲ فوتی تا این لحظه،۲۸ قطع عضو و ۱۴۹ آسیب چشمی،پرتاب مواد محترقه به آمبولانس، کسب رتبه نخست تهران در آمار مصدومان،انجام ۸۴ عملیات آتش‌نشانی …

به گفته سخنگوی اورژانس کشور تاکنون ۵۴۰ نفر در حوادث آخرین چهارشنبه سال مصدوم شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، با توجه به شیوع کرونا در کشور و لزوم عدم برگزاری تجمعات تمامی مسئولان و دستگاه‌های متولی این امر در پیام‌های مختلفی از چند روز گذشته از مردم درخواست کرده‌اند تا در مراسم آخرین چهارشنبه سال شرکت نکرده و در خانه‌های خود بمانند. همچنین پلیس اعلام کرده است، با رانندگان متخلف در این شب به شدت برخورد می‌کند و در صورت  پرتاب‌ مواد محترقه از داخل خودرو علاوه بر توقیف خودرو برای راننده و سرنشینان خودرو پرونده قضایی تشکیل می‌شود و متخلفان به مقام قضایی تحویل داده خواهند شد. همچنین رییس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرده است، امسال نمی‌توانیم برای سانحه‌دیدگان چهارشنبه‌سوری بخش‌‌‌های ویژه ایجاد کنیم، از همین رو اگر افراد در این شب صدمه ببینند، خدمات جامعی دریافت نمی‌کنند.

افزایش مصدومان قطع عضو در حوادث آخرین چهارشنبه سال

مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان حوادث آخرین چهارشنبه سال گفت: براساس اعلام مرکز MOH-EOC تا ساعت ۲۲:۴۵ در کل کشور ۵۴۰ نفر شامل ۴۴۷ مرد و ۹۳ خانم مصدوم شده اند.

وی با بیان اینکه ۳۵۸ نفر درمان و ترخیص شده اند، ادامه داد: تاکنون ۲۸ نفر از مصدومان دچار قطع عضو شدند و به چشم  ۱۴۹ نفر آسیب وارد شده است.

سخنگوی اورژانس کشور با بیان اینکه دو نفر در این حوادث جان خود را از دست داده اند، تصریح کرد: آمار بیشترین مصدومان متعلق به استان های تهران با ۱۴۱ نفر، آذربایجان غربی با ۵۸ نفر و آذربایجان شرقی با ۵۲ نفر بوده است.

افزایش مصدومان حوادث آخرین چهارشنبه سال به ۴۷۰ نفر

«مجتبی خالدی» سخنگوی سازمان اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان حوادث آخرین چهارشنبه سال گفت: تاکنون ۴۷۰ نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال مصدوم شده اند. از این تعداد ۳۸۹ نفر مرد و ۸۱ نفر زن هستند.

وی ادامه داد: ۳۰۴ نفر از این افراد پس از درمان از مراکز درمانی مرخص شده‌اند. همچنین از این تعداد ۲۵ نفر دچار قطع عضو و ۱۲۳ نفر با مصدومیت چشمی مواجه شده اند.

سخنگوی اورژانس کشور خاطرنشان کرد: تهران با ۱۱۶ مصدوم بیشترین تعداد مصدومان را دارد و پس از آن آذربایجان غربی با ۵۴ مصدوم و آذربایجان شرقی با ۴۶ مصدوم در رده‌های بعدی هستند.

انجام ۸۴ عملیات آتش‌نشانی/وضعیت در بسیاری از مناطق پایدار است

«جلال ملکی» سخنگوی سازمان آتش نشانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین جزییات حوادث چهارشنبه آخر سال گفت: تا ساعت ۲۱ امشب تماس های زیادی با سازمان آتش نشانی برقرار شده است و در نهایت ۸۴ مورد از این تماس ها عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: بیشتر آتش سوزی ها در معابر مانند درخت، فضای سبز، سطل مکانیزه زباله بود همچنین چندین مورد آتش سوزی در انبار و منزل اعلام شده بود که هنوز هیچ کدام از این حریق ها محرز نشده که ارتباطی با حوادث مربوط به چهارشنبه آخر سال داشته است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی خاطرنشان کرد: تنها حادثه آتش سوزی در منزل که مرتبط با حوادث آخرین چهارشنبه سال بود در ساعت ۱۲:۳۶ ظهر امروز اتفاق افتاده بود.

ملکی تصریح کرد: به گزارش همکاران ما در سطح شهر امسال در محل های مستقر شده‌شان وضعیت پایداری شاهد هستند البته در برخی از مناطق نیز مردم بدون توجه به هشدارها مانند سالهای گذشته در سطح خیابان ها هستند. از کسانی که به صحبت های کارشناسان نیز توجه کرده و در خانه ماندن تشکر می کنم.

هیچ مشکل خاصی گزارش نشده است

«سردار حمید هداوند» جانشین فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اینکه موضوع ترقه بازی هیچ جایگاهی در آیین و سنت ما ندارد و این موضوع در سالهای اخیر مشکلات،معضلات و خسارت های فراوانی را در پی داشته است، بیان داشت: پلیس مخالف شادی و نشاط مردم در چهارچوب ضوابط و مقررات نیست و همه تلاش خود را بکار خواهد بست تا امنیت و آرامش مردم را فراهم نماید.

وی با اشاره به آماده باش صددرصدی پلیس پایتخت واینکه بخش ها و نقاط مختلف پایتخت توسط پلیس بطور دقیق رصد پی شود، گفت: اجازه نخواهیم داد کسی به امنیت و آرامش مردم خدشه ای وارد کند.

سردار هداوند با اشاره به اینکه تا کنون هیچ مشکل خاصی در زمینه انتظامی نداشته ایم،افزود: ایجاد مزاحمت برای مردم جرم است و کسانیکه با بمب های دستی و ترقه و … آرامش شهروندان را به مخاطره می اندازند تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

انصاف نیست بار مراکز درمانی را مضاعف کنیم

خالدی سخنگوی اورژانس کشور در خصوص آمار مصدومان چهارشنبه سوری گفت:  به رغم هشدارهای جدی داده شده تا این لحظه ۳۳۰ نفر از هموطنان دچار مصدومیت شده اند که از این تعداد ۲۱ نفر دچار نقص عضو  جدی و ۹۰ نفر آسیب چشمی دیده اند که متاسفانه ۳ نفر از آنها تخلیه کامل چشم صورت گرفت.

او ادامه داد: تا این لحظه ۲ فوتی در اثر حوادث چهارشنبه سوری گزارش شده است که مربوط به تهران است.

خالدی گفت: ۳۳ درصد از افرادی که دچار آسیب شدند عابرین و کسانی هستند که از محل کار به سمت منزل می رفتند و هیچ نقشی در حادثه نداشتند.

او با تاکید بر اینکه بیمارستان های کشور با تمام قوا در حال تلاس برای مقابله با بیماری کرونا هستند  اظهار داشت: این درست  نیست که بار مرکز درمانی را در این شرایط مضاعف کنیم.

مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری در تهران به ۳۰ نفر رسید

پیمان صابریان، رییس اورژانس تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان حوادث آخرین چهارشنبه سال گفت: از ساعت ۱۹:۲۴ تا ساعت ۲۱:۰۰ در مجموع ۳۰ نفر در تهران مصدوم شده اند.

وی ادامه داد: در این حوادث ۲۵ آقا و ۵ خانم مصدوم شده اند که  ۱۸ نفر از مصدومان به بیمارستان منتقل شده اند.

وی با بیان اینکه ۲ نفر در این حوادث جان خود را از دست داده اند، تصریح کرد: ۱۰ مصدوم به صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند. همچنین ۷ نفر از مصدومان به بیمارستان مطهری، ۵ نفر به بیمارستان فارابی ، ۱ نفر به بیمارستان حضرت رسول(ص)، ۱ نفر به بیمارستان سوانح سوختگی ۱۵ خرداد، ۲ نفر به شهدای هفتم تیر، ۱ نفر به فیروزآبادی و یک نفر به لقمان منتقل شده اند.

بیشترین آمار مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوی متعلق به تهران است

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو باخبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان آخرین چهارشنبه سال گفت: براساس اعلام MOH-EOC تا ساعت ۲۱:۱۵ در کل کشور  ۲۵۸ نفر شامل ۲۱۶ مرد و ۴۲ خانم مصدوم شده اند.

وی با بیان اینکه ۱۵۴ نفر از این مصدومان درمان و ترخیص شده اند، ادامه داد: متاسفانه ۱۸ نفر دچار قطع عضو شده و به چشم ۶۳ نفر آسیب وارد شده است.

سخنگوی اورژانس کشور با بیان اینکه ۲ نفر در این حوادث جان خود را از دست داده اند، تصریح کرد: بیشترین مصدومان در استان های تهران با ۵۶ نفر، آذربایجان شرقی با ۲۵ نفر و کرمانشاه با ۲۱ نفر بوده است.

فوت ۲ نفر در حوادث آخرین چهارشنبه سال

«مجتبی خالدی» سخنگوی سازمان اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان چهارشنبه آخر سال گفت: براساس اعلام MOH-EOC تا ساعت ۲۰:۴۵ در کل کشور ۱۸۷ نفر مصدوم شده اند که شامل ۱۵۹ مرد و ۲۸ خانم بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۰۱ نفر درمان و ترخیص شده اند، ادامه داد: ۱۵ نفر دچار قطع عضو شده و به چشم ۴۲ نفر نیز آسیب وارد شده است.

سخنگوی اورژانس کشور خاطرنشان کرد: دو نفر شامل یک مرد – ۲۳ ساله – در اسلامشهر و یک مرد -۲۰ ساله – از تهران جان خود را از دست داده اند.

وی ادامه داد: بیشترین آمار مصدوم در استان های تهران با ۳۴ نفر، آذربایجان شرقی با ۱۹ نفر و آذربایجان غربی با ۱۵ نفر بوده‌اند.

افزایش آمار مصدومان آخرین چهارشنبه سال به ۱۴۰ نفر

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان آخرین چهارشنبه سال گفت: براساس گزارش MOH-EOC تا ساعت ۲۰:۱۵ کل مصدومان در سراسر کشور ۱۴۰ نفر شامل ۱۲۲ مرد و ۱۸خانم بوده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۵۹ نفر درمان و ترخیص شده‌اند. همچنین ۱۲ نفر دچار قطع عضو شده و به چشم ۲۷ نفر آسیب وارد شده است.

سخنگوی اورژانس کشور تاکنون ۱ مرد ۲۳ ساله- در اسلامشهر جان خود را از دست داده است، تصریح کرد: بیشترین مصدوم در استان های تهران با ۲۰ مصدوم، کردستان با ۱۷ مصدوم و آذربایجان غربی با ۱۴ مصدوم گزارش شده است.

مصدومیت ۱۳ نفر در حوادث آخرین چهارشنبه سال در تهران

«پیمان صابریان» رییس اورژانس تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان از ساعت ۱۴:۵۸ تا ساعت ۱۹:۲۴ گفت: تاکنون ۱۳ مصدوم شامل ۱۲ آقا و یک خانم در حوادث آخرین چهارشنبه سال گزارش شده است.

وی با بیان اینکه یک نفر آقا ۲۲ ساله جان خود را از دست داده است، ادامه داد: این فرد مجهول‌الهویه بود. همچنین  ۱۰ نفر از مصدومان به بیمارستان منتقل شده و دو نفر نیز در محل درمان شده اند.

سخنگوی اورژانس کشور خاطرنشان کرد: این مصدومان به ترتیب ۷ نفر بیمارستان مطهری، دو نفر بیمارستان فارابی و یک نفر به بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) منتقل شده اند.

 آمار مصدومان چهارشنبه‌سوری به ۸۶ نفر رسید

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین جزییات مصدومان گفت: تا ساعت ۱۹:۳۰ در کل کشور ۸۶ نفر شامل ۷۷ مرد و ۹ خانم مصدوم شده‌اند.

وی ادامه داد: ۳۴ نفر درمان و ترخیص شده اند. همچنین متاسفانه ۱۰ نفر قطع عضو و به چشم ۱۵ نفر  آسیب رسیده است.

سخنگوی اورژانس کشور خاطرنشان کرد: بیشترین مصدومان در استانهای آذربایجان غربی با ۱۱ مصدوم، همدان  با ۹ مصدوم و کردستان با ۷ مصدوم گزارش شده است.

وی گفت: همچنین دقایقی پیش در شیراز یک دستگاه آمبولانس اورژانس حین مامورین توسط عده ای با مواد محترقه آسیب دید و از چرخه عملیات خارج شد.

وی ادامه داد: از هموطنان در سراسر کشور تقاضا داریم با توجه به ظرفیت کامل اورژانس ۱۱۵ برای ارائه خدمات به بیماران به ویژه مبتلایان به ویروس کرونا امشب برای جلوگیری از حوادث چهارشنبه سوری در منزل بمانند.

قطع عضو ۹ مصدوم چهارشنبه‌سوری

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور در گفت وگو باخبرنگار ایلنا درباره آخرین جزییات مصدومان چهارشنبه آخر سال تا ساعت ۱۹:۰۰ گفت: تاکنون ۷۲ نفر شامل ۶۵ مرد و ۷ خانم مصدوم شده اند.

وی ادامه داد: ۲۰ نفر از این افراد درمان و مرخص شده اند و متاسفانه ۹ نفر دچار قطع عضو شدند و به چشم ۱۳ نفر نیز آسیب رسیده است.

سخنگوی اورژانس کشور خاطرنشان کرد: بیشترین مصدومان در استان آذربایجان غربی با ۱۰ مصدوم و استان همدان و کردستان هر کدام با ۶ نفر بیشترین آمار مصدومان را تا این لحظه در آخرین چهارشنبه سال داشته‌اند.

چهارشنبه‌سوری یک قربانی گرفت

خواهشا بار مضاعف بر شانه نظام درمانی کشور تحمیل نکنید

«مصطفی دهمرد‌ه‌‌ای» رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری در گفت‌وگو با ایلنا اعلام کرد آمار مصدومانی که به دلیل سوختگی در شب چهارشنبه‌سوری به اورژانس این بیمارستان ارجاع داده شده‌اند، تاکنون به ۱۰ نفر رسیده است.

وی بیان کرد: از این جمع ۶ نفر صدمات شدیدی را دیده‌اند که نیاز به بستری شدن آن‌ها حتمی بود. از این جمع نیز یک جوان ۲۰ ساله به دلیل  جراحات سنگین در اورژانس بیمارستان فوت شد.

دهمرده‌‌ای گفت: با توجه به اینکه سوختگی می‌تواند عامل عفونت و درگیری شدید سیستم ایمنی شود و مرگ آن‌ها را رقم بزند، درخواست داریم مردم از شرکت در مراسم خودداری کنند.

وی افزود: امسال بار سنگینی بر شانه‌های نظام درمانی کشور است، استدعا می‌کنیم این بار را سنگین‌تر نکنید.

افزایش مصدومان قطع عضو در آخرین چهارشنبه سال

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان آخرین چهارشنبه سال تا این لحظه گفت: تا ساعت ۱۸:۳۰ در سراسر کشور ۵۴ نفر شامل ۵۱ مرد و ۳ خانم مصدوم شده‌اند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۲۰ نفر درمان و  ۸ نفر دچار قطع عضو شدند و به چشم ۱۱ نفر نیز آسیب رسیده است.

سخنگوی اورژانس کشور خاطرنشان کرد: بیشترین آمار مصدوم در استان‌های تهران و کردستان هر کدام با ۵ مصدوم بوده اند.

مراجعه ۶ نفر به بیمارستان شهید مطهری/۳ نفر بستری شدند

«مصطفی دهمره‌ای» رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اعلام کرد: آمار مراجعه به اورژانس این بیمارستان به ۶ نفر رسیده‌ است که ۳ نفر از آن‌ها نیاز به خدمات بستری دارند.

افزایش مصدومان آخرین چهارشنبه سال به ۳۵ نفر/ سه استان بالاترین آمار مصدومان را دارند

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان حادثه آخرین چهارشنبه سال گفت: تا ساعت ۱۷:۳۰ کل مصدومان ناشی از حوادث آخرین چهارشنبه سال به ۳۵ نفر افزایش پیدا کرده است.وی ادامه داد: از این تعداد ۱۲ نفر به صورت سرپایی درمان و ترخیص شده‌اند.

سخنگوی اورژانس کشور با بیان اینکه ۷ نفر از این افراد قطع عضو شده اند، گفت: به ۵ نفر نیز از ناحیه چشم آسیب رسیده است.

خالدی تصریح کرد: استان‌های خراسان رضوی، سمنان و کردستان هر کدام با ۴ مصدوم آمار بالاترین مصدومان را در حوادث آخرین چهارشنبه سال تا این لحظه داشته‌اند.

۷ قطع عضو و آسیب به چشم ۴ مصدوم در حوادث چهارشنبه آخرسال تاکنون

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور درباره آخرین آمار مصدومان حادثه چهارشنبه سوری در کل کشور گفت: براساس آخرین آمار MOH-EOC تا ساعت ۱۷:۰۰ در کل کشور ۳۱ نفر به دلیل حوادث ناشی از آخرین چهارشنبه سال مصدوم شده اند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۱۲ نفر درمان و ترخیص شده اند، ۷ نفر دچار قطع عضو شده و به ۴ نفر نیز از ناحیه چشم آسیب رسیده است.

مراجعه ۳ مصدوم به بیمارستان شهید مطهری به دلیل انفجار مواد محترقه

«مصطفی دهمرده‌ای» رییس مرکز آموزشی درمانی شهید مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان ناشی از حوادث آخرین چهارشنبه سال گفت: از ساعت ۱۵ تاکنون ۳ مصدوم به دلیل انفجار مواد محترقه به بیمارستان شهید مطهری مراجعه کرده‌اند.

رییس مرکز آموزشی درمانی شهید مطهری تصریح کرد: ۲ نفر از این مصدومان برای درمان جراحات وارده در این مرکز درمانی بستری شده‌اند.

آمار مصدومان به ۲۰ نفر رسید

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور درباره آخرین آمار مصدومان حادثه چهارشنبه سوری در کل کشور گفت: براساس اعلام MOH-EOC تا ساعت ۱۵:۴۵ در کل کشور ۲۰ نفر مصدوم شده اند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۸ نفر به صورت سرپایی درمان و ترخیص شده اند.

مصدومیت ۱۸ نفر در حوادث آخرین چهارشنبه سال تاکنون

«مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان حوادث آخرین چهارشنبه سال گفت: بر اساس آخرین گزارش‌هایی که از EOC دریافت شده است، حوادث چهارشنبه سوری سال جاری تا ساعت ۱۴:۴۵ در کل کشور ۱۸نفر مصدوم شده اند.

سخنگوی اورژانس کشور ادامه داد: ۵ نفر از این افراد نیز درمان و مرخص شده اند.

​برای مراسم چهارشنبه سوری “در خانه هایتان بمانید”

«سردار کیوان ظهیری» رئیس پلیس پیشگیری تهران درخصوص برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال با تبریک ایام نوروز پیش رو و آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برای مردم شریف ایران، گفت: چهارشنبه سوری یکی از آیین کهن ایرانیان است و با توجه به شرایط فعلی کشور و پایتخت و برابر با توصیه های جدی ستاد مبارزه با کرونا، صلاح مردم است که امسال برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در خانه هایشان بمانند و خارج نشوند.

وی افزود: با توجه به فرهنگ سازی هایی که در سال های قبل صورت گرفته بود شاهد کاهش تلفات و حوادث تلخ بودیم اما امسال شرایط تغییر کرده و با توجه به شیوع کروناویروس از مردم می خواهیم که در خانه هایشان بمانند و جشن چهارشنبه آخر سال را در کنار اعضای خانواده برگزار کنند.

رئیس پلیس پیشگیری تهران ادامه داد: شهروندانی که در این شرایط از خانه بیرون می روند احتمال دارد با توجه به شیوع کروناویروس به این بیماری مبتلا شوند و شرایط برای آنها و خانواده هایشان سخت می شود و در نگاه دیگر با توجه به اینکه جوانان و نوجوانان برای خالی کردن هیجانات خود اقدام به پرت کردن نارنجک های دستی و ترقه به بیرون از خانه می کنند احتمال آسیب دیدن مردم یا تخریب خودروها و آتش گرفتن درختان کنار خیابان ها می رود و بسیار خطرناک است که از مردم شریف می خواهیم در خانه بمانند.

سردار ظهیری در پایان گفت: پلیس در صورت مشاهده افرادی که اقدام به برگزاری مراسم چهارشنبه سوری کنند طبق قانون با آنها برخورد می کند و شهروندان در صورت مشاهده هرگونه اقدام و مشکلی با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تماس گیرند و ماموران برای خدمت رسانی به مردم در آمادگی کامل قرار دارند تا بتوانند آرامش و امنیت را برای مردم ایجاد کنند.

اعلام آمار مصدومان آخرین چهارشنبه سال تا ظهر امروز

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان آخرین چهارشنبه سال تا ساعت ۱۴ گفت: به دلیل انفجار مواد محترقه تاکنون ۶ نفر مصدوم شده اند.

وی ادامه داد: دو نفر از این افراد نیز تحت درمان قرار گرفته و از بیمارستان مرخص شده اند و مابقی در مراکز درمانی بستری هستند.

استقرار آمبولانس و موتورلانس در تمام میادین اصلی شهر

افراد دچار سوختگی و قطع عضو در معرض خطر ابتلا به کرونا

«پیمان صابریان» رییس اورژانس تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تمهیدات اتخاذ شده برای آخرین چهارشنبه سال گفت: در این ایام که با بیماری کووید ۱۹ دست و پنجه نرم می‌کنیم، فرصت مناسبی برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری و انجام دید و بازدیدهای نوروز نیست.

وی ادامه داد: اگر فردی که دچار سوختگی یا قطع عضو شده و به بیمارستان منتقل شود، در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار می‌گیرد.

رییس اورژانس تهران خاطرنشان کرد: همچنین در صورتی که شهروندان برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری دور هم جمع شوند، احتمال ابتلای آن‌ها افزایش می‌یابد، چرا که ممکن است هر یک از آن‌ها ناقل بیماری باشند، اما علامتی نداشته باشند.

صابریان در پایان خاطرنشان کرد: البته تمامی پایگاه های اورژانس تهران امشب در حالت آماده باش هستند و یک دستگاه آمبولانس و یک دستگاه موتورلانس نیز در میادین اصلی شهر مستقر هستند.

انفجار در ساختمان مسکونی 

«جلال ملکی» سخنگوی سازمان آتش نشانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره جزییات این حادثه گفت: در ساعت ۱۲:۲۴ ظهر امروز یک مورد حادثه انفجار در یک ساختمان مسکونی در محله مهرآباد جنوبی خیابان طالقانی به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی اطلاع داده می شود.

وی با بیان اینکه بلافاصله ایستگاه شماره ۳۳ به محل حادثه اعزام شد، تصریح کرد: آتش نشانان در محل حادثه مشاهده می‌کنند در یک ساختمان ۵ طبقه مسکونی در طبقه سوم این ساختمان در قسمت بالکن یک پسر بچه ۱۲ ساله مشغول بازی با مواد محترقه بوده است که به یک باره یکی از نارنجک ها منفجر و باعث انفجار دیگر نارنجک‌ها نیز می‌شود.‌

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه این انفجارها صدای مهیبی ایجاد کرده بود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این پسر بچه در قسمت ورودی به بالکن قرار گرفته بود سریع وارد اتاق شده و خوشبختانه این حادثه در پی نداشته است.

ملکی تصریح کرد: همچنین موردی از تخریب و آسیب به ساختمان نیز گزارش نشده بود و موج انفجار در فضا رها شده و مشکل خاصی را ایجاد نکرده بود.البته آثار سیاهی روی در و دیوار بالکن مشاهده می شد.

تمهیدات پلیس راهور برای آخرین چهارشنبه سال

تشکیل پرونده قضایی برای پرتاب کنندگان مواد محترقه از داخل خودرو

«سردار محمدرضا مهماندار» رییس پلیس راهور تهران بزرگ درباره تمهیدات ترافیکی آخرین چهارشنبه سال گفت: باتوجه به اینکه در آخرین چهارشنبه سال هستیم طبیعی است که امروز همکاران من در مجموعه راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از عصر امروز به صورت صددرصد آماده باش در تمامی معابر شهر تهران حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: توصیه من به همشهریان و هموطنان این است که هم به دلیل خطراتی که آخرین چهارشنبه سال می تواند برای آنها داشته باشد و هم به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در خانه بمانند و از منزل خارج نشوند چراکه خطر ابتلاء به این بیماری بسیار زیاد است.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: همکاران من حتما رفتارهای رانندگان و سرنشینان داخل خودروها را رصد خواهند کرد در صورتی که رانندگان یا سرنشینان اقداماتی خارج از عرف داشته باشند و چنانچه رانندگان در حوزه رفتارهای ترافیکی، رفتارهای خطرناک مانند لایی کشی،  حرکت مارپیچ در بزرگراهها در بزرگراه ها داشته باشند با رانندگان متخلف برخورد و خودروی آنها در راستای اجرای قانون توقیف و به پارکینگ منتقل می شود.

سردار مهماندار تصریح کرد: همچنین در صورت پرتاب اشیاء محترقه و خطرناک از داخل خودرو و مزاحمت برای سایر رانندگان قطعا برخورد با این موضوع براساس ضوابط اعلام شده در دستور کار پلیس قرار گرفته است. حتما خودروهای این رانندگان به پارکینگ منتقل و برای رانندگان و سرنشینان متخلف نیز پرونده قضایی تشکیل میشود.

نمی‌توانیم بخش‌‌‌ ویژه سوختگی ایجاد کنیم

احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته بیشتر است

«محمد جواد فاطمی» رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا ضمن تاکید بر عدم برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری به دلیل شیوع کرونا در کشور گفت: سال‌های پیش توصیه ما این بود که شهروندان چهارشنبه‌سوری را برگزار کنند، اما جشنی ایمن و شاد را رقم بزنند،  ما نگران بودیم کسی قطع‌عضو، کور، دچار سوختگی یا مرگ نشود که همه می‌دانیم در چهارشنبه‌سوری این اتفاقات می‌افتد، اما امسال دغه‌ها متفاوت است. نکته اول این است که با توجه به همه‌گیری کرونا در کشور، همه بیمارستان‌ها درگیر کرونا هستند و تعداد زیادی از هموطنان ما بیمار هستند و فوت کرده‌اند، به این دلیل یک بار و فشار بر سیستم درمانی ما حاکم است.

تعطیلی بخش‌های عادی خیلی از بیمارستان‌ها به دلیل استقرار بیماران کرونا

وی تصریح کرد: خیلی از بیمارستان‌ها بخش‌های عادی را تعطیل کردند و بیمار کرونا مستقر کرده‌اند. به هرحال اگر بار اضافه‌ای به بیمارستان‌ها اضافه کنیم، معلوم نیست که از پس آن بربیایند. این غیرمنصفانه‌ است که در این شرایط  بار مضاعف برای بیمارستان‌ها ایجاد کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی گفت: نکته دوم این است که امسال نمی‌توانیم برای چهارشنبه‌سوری بخش‌‌‌های ویژه ایجاد کنیم. بنابراین اگر بیماران سوانح مراجعه کنند، خدمات کافی و درستی را نمی‌گیرند. بنابراین اگر افراد در این شب صدمه ببینند، خدمات جامعی دریافت نمی‌کنند.

خواهشا امسال چهارشنبه‌سوری را برگزار نکنید

وی در ادامه بیان کرد: نکته بعدی بستری شدن بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در اغلب بیمارستان‌ها و یا حضور مبتلایان در مراکز درمانی است. بنابراین، حضور بی‌مورد در بیمارستان مساوی با افزایش احتمال ابتلا به کرونا است. امروز تعداد بسیار زیادی از مبتلایان، افرادی هستند که بی‌دلیل به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌ بودند.

امکان فقدان رسیدگی مناسب در بیمارستان‌ها برای سوانح‌دیدگان

فاطمی با تاکید بر اینکه خواهش می‌کنیم امسال چهارشنبه‌سوری برگزار نشود، افزود: به دلیل فشار مضاعف به سیستم درمانی، امکان فقدان رسیدگی مناسب در بیمارستان‌ها برای سوانح‌دیدگان و امکان ابتلا در بیمارستان‌ها خواهش می‌کنیم امسال مردم از برگزاری این جشن خودداری کنند.

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی، گفت: علاوه بر این سه مورد، سوختگی‌های وسیع در کاهش توان ایمنی بدن موثر است و علت عفونت شدید در بیماران سوختگی به این خاطر است. خیلی مواقع به دلیل همین تضعیف سیستم ایمنی است که بیماران به درمان پاسخ نمی‌دهند، شرایط پایدار پیدا نمی‌کنند و فوت می‌کنند. نکته دوم سیستم قلب و عروق در سوانح‌دیدگان سوختگی تضعیف می‌شود.

سیستم بدن بیمار سوخته تضعیف می‌شود

وی افزود: سیستم بدن بیمار سوخته تضعیف می‌شود؛ سیستم قلب و عروق هم دچار اختلال است، آن هم در حالی که بیماری کرونا هم مستقیما سیستم ایمنی را  درگیر می‌‌کند، در نتیجه افراد دارای سوختگی به نسبت افراد سالم با خطر جدی‌تری در هنگام ابتلا به کرونا مواجه خواهند شد. بنابراین احتمال ابتلا، وضعیت ناپایدار و احتمال مرگ در بیماران دارای سوختگی بیشتر است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا