اخبار

آمار آلوده به بیماری پنهان‌کاری و دروغ‌گویی

شمار مبتلایان و کشته شدگان به ویروس کرونا در میهن مان به بیماری پنهان کاری و خلاف گویی رژیم مبتلاست. و از اینرو مورد تردید بسیاری از جمله یک مقام سازمان جهانی بهداشت که اخیرا به ایران سفر کرده، شمار واقعی مبتلایان به کرونا را ۵ برابر آمار اعلام‌شده دولتی ایران ارزیابی کرد.

شمار واقعی مبتلایان به کرونا ۵ برابر آمار رسمی است

دویچه وله- ریک برنان، مقام مسئول منطقه خاورمیانه در سازمان جهانی بهداشت، شمار واقعی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران را حدود ۷۵ هزار نفر برآورد کرده است.

او که هفته پیش به ایران سفر کرده بود، شامگاه دوشنبه ۲۶ اسفند (۱۶ مارس) به خبرگزاری رویترز گفت که آزمایش ابتلا به کرونا در ایران مانند برخی از کشورهای پیشرفته در اروپا تنها در موارد شدید انجام گرفته است.

به گفته این مقام مسئول در سازمان جهانی بهداشت، به همین خاطر شمار واقعی مبتلایان به این ویروس را می‌توان احتمالا پنج برابر آمار رسمی ارزیابی کرد.

برنان در عین حال گفت که دولت ایران “در بالاترین سطوح مسئله مقابله با کرونا را جدی گرفته است”. او بخش مربوط به داده‌ها را ضعیف‌ترین بخش از اقدامات جمهوری اسلامی دانست.

آقای برنان تصریح کرد که ایران توانایی‌ خود در انجام آزمایش را افزایش داده و به این ترتیب انتظار می‌رود که شمار مبتلایان شناسایی‌شده نیز به سرعت بالاتر رود.

چگونگی رویکرد و واکنش جمهوری اسلامی به شیوع ویروس کرونا در هفته گذشته با انتقادهای شماری از دولت‌ها و مقام‌های سازمان ملل روبه‌رو شده بود.

حریرچی: مرگ ۳ نفر در هر ساعت/ ساعتی ۴۳ نفر به کرونا مبتلا می‌شوند

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه ایرج حریرچی در جلسه ای که به صورت ویدئو کنفرانس و با فرمانداران استان آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار کرد: توجه استان آذربایجان غربی به ۲ مقوله مهم کاستن از تردد و تجمع های غیرضروری و توجه به بیماران کرونایی بهبود یافته و مشکوک بسیار ارزشمند است و به طور قطع نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در هر ساعت، ۴۳ نفر از شهروندان ایرانی به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند که این آمار نشان‌دهنده قدرت اپیدمیک این ویروس است.

حریرچی افزود: طبق بررسی‌ها در هر ساعت متاسفانه سه نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در کشور جان خود را از دست می‌دهند که این آمار نیز بسیار نگران‌کننده است.

وی اضافه کرد: حضور در اجتماع و بی‌توجهی به توصیه‌های پزشکان، عامل اصلی در جولان بیماری کرونا در جامعه است و مردم نباید با حضور در محل‌های پرتجمع، موجبات فوت همشهریان خود را فراهم کنند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حذف کاهش تماس های فردی و توجه به بیماران بهبود یافته را بسیار موثر دانست و گفت: اگر چه کادر درمان فداکارانه در راه مبارزه تلاش می کنند و در این راه شهدای زیادی تقدیم کرده اما این همه کار نیست و باید زنجیره شیوع قطع شود.

استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات در دست اجرا برای مبارزه با کرونا، اظهار کرد: بیماران کرونایی بهبود یافته باید به مدت ۲ هفته در استراحتگاه ها نگهداری شوند.

محمد مهدی شهریاری تصریح کرد: یکی از ظرفیت های مهم برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا پویش ۲۹۱۴ است که فرمانداران باید برای تحقق این امر از همه ظرفیت های لازم بهره ببرند.

وی ادامه داد: تعطیلی کسب و کار و خودداری از انجام ترددهای غیرضروری از ۲۹ اسفند ۹۸ تا ۱۴فروردین ۹۹ می تواند در کنترل بیماری کرونا در استان بسیار موثر واقع شود.

سازمان جهانی بهداشت: از تجربه چین در مبارزه با کرونا استفاده شود

ایرنا– «بروس آیلوارد» کارشناس ویژه سازمان بهداشت جهانی با اشاره به مبارزه چین با ویروس «کووید-۱۹»، از همه کشورها درخواست کرد از تجربه چین برای کنترل شیوع این بیماری استفاده کنند.

آیلوارد با تحسین اقدامات مقامات چینی برای مقابله با ویروس کرونا افزود: هماهنگی میان مقامات رده پایین و مقامات ارشد دولتی و همکاری شهروندان قابل تحسین است.

این کارشناس ویژه سازمان بهداشت جهانی گفت، ترجیح می دهد اگر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شود در چین تحت معالجه قرار گیرد. او از سایر کشورهای درگیر با این ویروس درخواست کرد از تجربه دولت چین استفاده کنند.

آیلوارد پس از بازگشت از شهر «ووهان» مرکز شیوع این بیماری در چین خطاب به چینی‌ها گفت: «دنیا به شما مدیون است. صدها هزار نفر در چین از ابتلا به کووید-۱۹ مصون ماندند و این به خاطر پاسخ سریع و قاطع دولت این کشور بود».

بحران‌های مدیریتی در کشور‌ها

ویروس کرونا به یک بحران جهانی تبدیل شده و سنگ محک خوبی برای شناسایی توانمندی کشور‌ها در مدیریت بحران‌هاست.

رویداد۲۴ شیوع ویروس کرونا در جهان بحران‌های مدیریتی را در کشور‌ها برجسته کرده است. در حالی که برخی کشور‌ها به سرعت شهر‌های درگیر را قرنطینه کرده‌اند، ایران همچنان درگیر بستن اماکن عمومی نظیر حرم حضرت معصومه در شهر قم است.

به گزارش رویداد۲۴ آوند یکی از کابران توییتر درباره الگوی مهار کرونا در کره جنوبی مطلبی را منتشر کرده و گفته در کره، هنگامی که تست کرونای یک فرد مثبت می‌شود، تمام افراد در ارتباط با شخص، کاوش و تست می‌شوند، مسیر‌هایی که شخص از آن‌ها عبور کرده با استفاده از داده‌های جی‌پی‌اس موبایل، دوربین‌های شهری و داده‌های دستگا‌هایی که از آن‌ها پرداخت انجام داده مشخصص می‌شوند. مسیر‌ها ضدعفونی می‌شوند.

شفافیت کره در اطلاع رسانی نیز باعث اعتماد کامل و پیروی بی‌درنگ مردم از تصمیمات دولت شده است. کره همچنین ایستگاه‌هایی ایجاد کرده که مردم می‌توانند با ماشین خود به آنجا بروند و بدون خارج شدن از ماشین، تست کرونا بدهند. ۴۰ واحد سیار تشخیص، که به محل کار و خانه افراد می‌روند ایجاد شدند تا انتقال آلودگی در صف انتظار، تعداد مراجعه مردم و فشار کاری پرسنل درمان را کاهش دهند…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا