گوناگون

پایان سال پرماجرا در نبود مدیریت هوشمند

قدیمی‌ترها سال‌های بدی را در تاریخ مرز و بوم ایران به یاد دارند؛ اما به نظر می‌رسد اتفاقاتی که در سال ۱۳۹۸ افتاد، اگر نگوییم بی‌سابقه، لااقل کم‌سابقه بوده است.

ستاره صبح؛ قدیمی‌ترها سال‌های بدی را در تاریخ مرز و بوم ایران به یاد دارند؛ اما به نظر می‌رسد اتفاقاتی که در سال ۱۳۹۸ افتاد، اگر نگوییم بی‌سابقه، لااقل کم‌سابقه بوده است.

این سال با اشک سیل‌زدگان و بی‌خانمان شدن هموطنان‌مان در استان‌های گلستان، لرستان، فارس و خوزستان آغاز شد و هرچند مردم در یک اقدام همدلانه و با نمایش وحدت ملی در کنار اقدامات دولت به کمک سیل‌زدگان شتافتند، اما آثار تخریب‌ها آن‌قدر زیاد بود که هنوز تمام نشده است.

از سیل که بگذریم، وضعیت اقتصادی به دلیل تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و عدم نمایش نرمش از سوی ایران بدتر از هر زمان دیگری شد. دولت یازدهم در یک اقدام سنجیده در سال ۱۳۹۵ ایران را از لیست سیاه FATF خارج کرد و پنجره ایران را به روی بانک‌های دنیا گشود. دولت لایحه‌ای را درخصوص الزام به قوانین و مقررات کارگروه اقدام ویژه مالی تهیه و تصویب کرد و به مجلس ارائه داد. مجلس هم هر چهار لایحه را تصویب کرد، اما این لوایح با مانع‌تراشی پشت سد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت. کارگروه نیز چند مهلت به ایران داد تا نقطه نظرات این سازمان را مثل دیگر کشورها از جمله چین و روسیه که متحد استراتژیک ایران هستند تامین کند. مهلت پایانی هم تمام شد و مجمع درباره این لوایح تصمیم نگرفت تا FATF ایران را در روزی که انتخابات مجلس در جریان بود، در کنار کره شمالی به لیست سیاه برگرداند. اینجا بود که رئیس‌جمهور اعلام کرد در این باره دیگر نمی‌توان کاری کرد چون موضوع از حیطه اختیارات دولت خارج شده است.

رویدادهای تلخ دیگر همچون وقایع اعتراضات آبان به دلیل تصمیم نسنجیده درباره دونرخی کردن قیمت بنزین و همچنین ترور سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی توسط سامانه موشکی سپاه، مسائلی بودند که ذهن و قلب ایرانیان را آزرده کرد. در زمستان هم برف سنگینی بارید و تعدادی از هموطنان‌مان در گیلان جان خود را از دست دادند.

مهم‌تر این‌که در اواخر آذر ویروس کرونا در چین شیوع پیدا کرد و مردم این کشور را مورد حمله قرار داد و تعدادی از چینی‌ها را به کام مرگ کشانید و هزاران نفر را مبتلا کرد. اما دولت چین با یک عزم قوی و با بهره‌گیری از قوای قهریه شهر ووهان را برای  چند هفته قرنطینه کرد. در همین حال هواپیمایی ماهان پروازهایش به چین را ادامه داد و مسافران را جابجا می‌کرد. در روز ۳۰ بهمن خبری منتشر شد که در قم دو نفر مبتلا به کرونا شده و فوت کرده‌اند. اینجا بود که دولت موضوع را جدی نگرفت و به جای بستن و قرنطینه کردن برخی اماکن مذهبی اعلام کرد که با قرنطینه مخالف است. اما به تدریج به نوعی دولت به شبه قرنطینه روی آورده است. ستاد ملی مقابله با کرونا، در اقدامی سنجیده حرم امام رضا (ع) در مشهد، حرم حضرت معصومه (س) در قم، حرم حضرت عبدالعظیم (ع) در ری، حرم حضرت شاهچراغ (ع) در شیراز و مسجد جمکران را تعطیل کرد. اما عده‌ای در مشهد و قم که به ظاهر شعار انقلابی می‌دادند، در حالی که تمام مقامات کشور توصیه‌شان پیروی از تصمیمات ستاد ملی بود، نافرمانی مدنی کردند و در اقدامی غیرقانونی درهای حرمین را شکستند و وارد حرم شدند.

پرسش این است که چرا وزارت اطلاعات، قوه قضاییه و سازمان اطلاعات سپاه با افرادی که رفتار و عملشان منجر به شیوع ویروس کرونا و مرگ هموطنان می‌شود، برخورد قاطع نکردند؟ حکمرانی سنجیده و هوشمند حکم می‌کند که هرجا منفعت هست به آنجا برویم، و هر جا ضرر است، جلوی آن را بگیریم. اصولگرایان که عامل و موجد پیدایش بحران‌های گوناگون بوده‌اند اکنون باید جواب بدهند که حدود ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد کشور در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ را در کجا و چگونه خرج کرده‌اند که حال رئیس کل بانک مرکزی مجبور شده دست به سوی صندوق بین‌المللی پول دراز کند؟

به عقیده نوسنده دیپلماسی و حکمرانی هوشمند حکم می‌کند که در شرایط بحرانی کنونی ایران دست کمک به سوی همه کشورها برای مهار و مقابله ویروس کرونا دراز کند. این‌که پیشنهاد آمریکا برای کمک درمانی و بهداشتی به تندی رد شد، به عقیده نویسنده به نفع مردم نبود، زیرا ویروس کرونا انگار تمام مناقشات بین‌المللی را به حاشیه رانده و اکنون وقت آن است که ایران بر سر سازوکاری که وزارت خزانه‌داری آمریکا به سوئیس مجوز داده که غذا و دارو و تجهیزات پزشکی به ایران وارد شود، بار دیگر پای میز مذاکره بنشیند و این احتمال می‌رود که دیپلماسی کرونایی بتواند زمینه را برای لغو تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران فعال گند. اگر چنین شود سال آینده سال بهتری از سال تلخ گذشته خواهد بود. شرایط پیچیده و درهم تنیده کنونی ایجاب می‌کند که سال آینده با بهره‌گیری از همه سلایق موجود در جامعه به حکمرانی هوشمند تن داده شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا