گوناگون

تأثیر ویروس‌کرونا بر اقتصاد سال آینده

ارزیابی شما از وضعیت و معیارهای کلان اقتصادی کشور با توجه به مسائل تحریم‌ها واف ای تی اف و پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول و اقتصاد جهانی در مورد رکود اقتصادی در سال آینده چیست؟

ستاره صبح، کمیل طیبی؛ مشکلات اقتصادی بیشتر می‌شود و اثر اولیه و مستقیم روی کسب‌وکار مردم و کسب‌وکارهای کوچک می گذارد. متوقف شدن بخش گردشگری حتی اگر توقفی یا کوتاه‌مدت باشد با اثرات بعدی خود و از بین رفتن فرصت‌های شغلی وضعیت شغلی شاغلان در این بخش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ایجاد این فرصت‌های شغلی زمان‌بر خواهد بود. فشار مضاعفی بر دولت به دلیل کسر بودجه، هزینه‌های مراقبت، حمایت، سروسامان دادن به وضع بهداشتی و تجهیزات بیمارستانی و…به وجود می آید.

از طرفی کسب‌وکارها بی رونق شده و تأمین منابع با وقفه زمانی و دیرکرد روبرو می‌شود. محقق شدن مالیات‌ها در زمان خود امکان‌پذیر نخواهد بود و کسری بودجه تشدید می‌شود. این وضعیت خود به خود تورم‌زا است، چون شرایط رکود تورمی ایجاد خواهد کرد. با افزایش نرخ بیکاری روبرو خواهیم بود. امروز شاهد بیکاری موقت هستیم افراد شغل داشتند و امروز بیکار هستند این شاخص بهره‌وری را پایین می‌آورد، چون مردم حقوق می‌گیرند، ولی کار نمی‌کنند.

خودبه‌خود جابجایی برخی از فعالیت‌ها رخ خواهد داد مثل زمان جنگ که نیاز به محصولات و کالاهایی خاص وجود داشت و تولید در آن سمت خواهد بود. برای به وجود آوردن جریان گردش سرمایه و ایجاد تولید باید به سمت نیاز حرکت کرد ازجمله تولید وسایل و تجهیزات پزشکی که می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری یا اخذ تسهیلات لازم رخ دهد. این امر ایجاد شغل می‌کند

نکته دیگر حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط توسط دولت است تا از طریق سیستم بانکی کشور و با پرداخت‌های بلاعوض یا وام‌های ارزان‌قیمت از این بخش حمایت کنند تا این کسب‌وکارها دچار تعطیلی دائمی نشوند. این راهکار اقتصادی مشخصی دارای سود اقتصادی است تا این بنگاه‌ها بعد از بحران به کار خود ادامه دهند. هرچند که شاید هزینه‌هایی برای دولت داشته باشد ولی دولت می‌تواند با برنامه ریزی این کسب‌وکارها را ادامه دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا