گوناگون

بازگشایی مدارس در روزهای پنجشنبه و جمعه بعد تعطیلات کرونا

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره تمهیدات آموزش‌وپرورش پیرامون آموزش در ایام تعطیلات ناشی از کرونا و زمان بازگشایی مدارس توضیحاتی ارائه داد و گفت‌: تدابیر مختلفی اندیشیده شده است، به‌عنوان‌مثال از طریق راهبران آموزشی در حال ارزیابی از کسانی هستیم که تحت آموزش نیستند.

ستاره صبح؛ وی در پاسخ به اینکه اگر کرونا تا آخر اردیبهشت ادامه یابد چه سناریوهایی دارید؟ گفت: چند سناریو پیش‌بینی‌شده است. اگر مدارس از ۱۶ فروردین دایر باشند ما یک ماه اسفند را ازدست‌داده‌ایم، بنابراین تا یک ماه به دوره آموزشی اضافه می‌شود تا کسری آموزش جبران شود. دراین‌ارتباط اختیاراتی را به آموزش‌وپرورش استان‌ها داده‌ایم.

افزایش ساعات مدارس، گزینه روی میز برای جبران زمان آموزش

وی افزود: اکنون با اختیاراتی که ستاد ملی مدیریت کرونا دارد به ما اجازه داده که تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹۸- ۹۹ متغیر باشد و بتوانیم متناسب با سناریوهای مختلف زمان تحصیل را امتداد بدهیم، اما محدودیت‌هایی برای کنکور و امتحانات و دایر شدن مدارس در مهر ۹۹ داریم و حتی ممکن است پنجشنبه و جمعه را به‌روزهای آموزش اضافه کنیم.

کنکور سه هفته بعد از امتحانات نهایی برگزار می‌شود

حاجی میرزایی بابیان اینکه هرزمانی مدارس دایر شوند تا شش هفته به دوره آموزشی اضافه خواهد شد گفت: ۷۰ درصد از محتوای آموزشی قبل تعطیلات ارائه‌شده و ۳۰ درصد باقی‌مانده که باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم. حتی ممکن است به ساعات آموزشی در طول روز اضافه کنیم. هرزمان امتحانات نهایی برگزار شد سه هفته بعدش نیز کنکور برگزار خواهد شد.

دانش‌آموزان و معلمان همین روزها اینترنت رایگان می‌گیرند

وی افزود: مذاکراتی انجام دادیم و همین روزها اینترنت رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار خواهد گرفت و با وزارت ارتباطات گفت‌وگو کردیم تا اینترنت در اختیار معلمان قرار دهیم.
پیام‌رسان‌های متعددی اعلام آمادگی کرده‌اند و باهم گفت‌وگو کردیم و به مدارس اعلام کردیم که مدارس فقط از یک پیام‌رسان استفاده کنند و مدارس دارند اطلاعات را برای ما می‌فرستند.

نحوه ارزشیابی دانش‌آموزان با ارائه آموزش‌های مجازی

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به نتایج ارزشیابی از آموزش و بازخورد آموزش‌های تلویزیونی گفت: سامانه‌ای طراحی‌شده و به‌زودی اجرایی می‌شود و از طریق آن به اطلاعات تمام کلاس‌ها دسترسی داریم که گام مهمی است. معتقدم این حادثه با تمام تلخی‌ها در توسعه آموزش الکترونیکی مؤثر بود و نظام آموزشی ما توانست با سرعت خود را تطبیق دهد. از همه معلمان قدردانی می‌کنم. به جهت اینکه بزرگ‌ترین شبکه فراگیر کشور را داریم از روزهای اول دستورالعمل‌های مناسبی را با هماهنگی وزارت بهداشت برای دانش آموزان، معلمان و سرویس‌ها و … طراحی کردیم و ۹۰۰ هزار نفر از شاغلان در آموزش‌وپرورش این دوره‌ها را گذراندند و دستورالعمل‌ها در اختیارشان قرارگرفته است. سرانه بهداشتی تهیه تجهیزات و ملزومات نیز در اختیار مدارس قرارگرفته تا با بازگشایی مدارس آماده و پذیرای دانش آموزان باشیم.

زمانی اجازه می‌دهیم دانش‌آموزان مدرسه بیایند که خطر رفع شده باشد

وزیر آموزش‌وپرورش با تأکید بر اینکه زمانی اجازه می‌دهیم دانش آموزان به مدارس بیایند که خطر رفع شده باشد عنوان کرد: باید به ازای هر ۷۵۰ دانش‌آموز یک مربی بهداشت داشته باشیم اما اکنون ۱۰ هزار مربی بهداشت کم داریم و ممکن است هر مربی در چند مدرسه کار کند. ۱.۵ میلیون دانش‌آموز، سفیر سلامت هستند و هرکدام باید ۱۰ نفر را آموزش دهند که این هم کمکی خواهد بود.

چگونگی تعیین تکلیف شهریه پرداختی به مدارس غیردولتی با تعطیلی مدارس

وی همچنین در پاسخ به اینکه تکلیف دانش آموزان مدارس غیردولتی چه خواهد شد و آیا شهریه‌ای که داده‌اند مسترد می‌شود؟ اظهار کرد: در مدارس غیردولتی شورایی هست که درباره خدمات و شهریه تصمیم‌گیری و بررسی می‌کنند تا اگر برخی خدمات اکنون ارائه نمی‌شود در مورد شهریه این‌ها تصمیم بگیرند. حاجی میرزایی درباره وضعیت پرداخت حقوق سرویس‌های مدارس گفت: طبق آیین‌نامه مصوب هیئت‌وزیران، کارگروهی در این زمینه فعال است و اختیار دارد که متناسب با شرایط در هر منطقه‌ای تصمیم بگیرند.

آخرین آمار از فرهنگیان مبتلابه کرونا

وی درباره موارد ابتلا به کرونا در آموزش‌وپرورش گفت: همه‌روزه اطلاعات فرهنگیان بیمار را گزارش‌گیری می‌کنیم. یک دانش‌آموز استثنایی و تعدادی از همکاران فرهنگی ما هم فوت کرده و برخی مبتلا و قرنطینه هستند. ۱۲۰ مرکز درمانی داریم که این ظرفیت و همچنین باشگاه‌های ورزشی ما در صورت لزوم در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد. فضای ارائه آموزش‌ از بستر مجازی برای دانش آموزان استثنایی هم ارائه می‌شود و سامانه آن فعال‌شده است. حاجی میرزایی درباره حق بیمه تکمیلی نیز عنوان کرد: در قرارداد بیمه امسال، تعداد مراکز، نوع خدمات و سرعت پرداخت هزینه‌ها را افزایش دادیم و آتیه سازان حافظ دراین‌باره متعهد شده است و اگر تخلفی باشد رسیدگی می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا