فرهنگی

خروج سه میلیون مسافر نوروزی از مناطق درگیر کرونا

به رغم توصیه‌های بهداشتی، در سه روز منتهی به اول فروردین حدود سه میلیون مسافر از استان درگیر کرونای  کشور خارج شده‌اند. به گفته سرپرست جمعیت هلال احمر تست کرونای دست‌کم ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از این مسافران مثبت بوده است…

به گزارش دویچه وله، شماری از ایرانیان، که تعدادشان هم کم نیست، به توصیه‌ها برای خودداری از تردد و سفرهای غیرضروری برای کند شدن روند شیوع ویروس جدید کرونا کم‌توجه‌اند و در روزهای منتهی به اول فروردین هم برای خرید به بازار رفته‌اند هم بار سفر بسته‌اند.

در روزهای گذشته گزارش‌های میدانی و عکس‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران از صف طولانی خودروها در خروجی برخی کلان‌شهرها از جمله تهران حکایت داشت.

باشگاه خبرنگاران جوان اول فروردین از قول سرپرست جمعیت هلال احمر گزارش داد که از ۲۷ اسفند نزدیک به ۹۷۰ هزار خودرو با حدود سه میلیون سرنشین از ۱۳ استان در گیر کرونا برای انجام سفر نوروزی خارج شده‌اند.

مبتلایان به کرونا در میان مسافران

کریم همتی می‌گوید تست کرونای ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از این مسافران مثبت بوده است. در خروجی برخی استان‌ها مانند تهران از سرنشینان خودروها تست حرارت‌سنجی انجام می‌شد و همین امر باعث سنگینی ترافیک و ازدحام شده است.

با این همه، به طور دقیق مشخص نیست چه تعداد از مسافران بدون آزمایش از شهری به شهر دیگر رفته‌اند و چه تعداد از آنها به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اد.

ورود ویروس جدید کرونا و نخستین موارد ابتلا و مرگ بر اثر آن، به طور رسمی پایان بهمن ماه و در شهر قم تائید شد. مطابق برخی شواهد و گزارش‌ها مسئولان دست‌کم از میانه بهمن ماه از شیوع کرونا در قم اطلاع داشته‌اند اما به خاطر راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس یازدهم در دوم اسفند آن را پنهان کرده‌اند.

مسئولان پنهان‌کاری درباره شیوع کرونا در ایران را تکذیب می‌کنند. بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر شهر قم با آغاز شیوع ویروس کرونا قرنطینه می‌شد دامنه شیوع آن به گستردگی امروز نبود.

سرپرست جمعیت هلال احمر با گلایه از کم‌توجهی مردم به درخواست در خانه ماندن می‌پرسد: «اشخاصی که از ابتدای بحران به قرنطینه نکردن قم خورده می‌گرفتند، چرا الان بار سفر بسته‌اند؟»

سهم مسئولان در بی‌اعتمادی مردم

این پرسش تا حدودی مغلطه به نظر می‌رسد زیرا اشتباه بودن سفرهای نوروزی الزاما به معنای نادرست بودن درخواست قرنطینه شهر قم نیست؛ افزون بر این بی‌توجهی بخشی از مردم به توصیه‌های پزشکی تا حدودی متاثر از بی‌اعتمادی است که کارگزاران حکومتی در آن سهم اصلی را دارند.

همچنین وقتی رئیس جمهوری، حسن روحانی ۲۵ اسفند به صراحت تاکید می‌کند که چیزی به اسم قرنطینه، نه در ایام نوروز و نه بعد از آن وجود ندارد و دو روز بعد ادامه آزاد راه همت تا کرج را به طور رسمی افتتاح می‌کند، مجاب کردن مردم برای ماندن در خانه دشوارتر می‌شود.

روحانی ۲۹ اسفند در نشست مشترک سران قوا با روسای کمیته‌های اصلی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گزارش وزیر راه که ظاهرا حکایت از “همراهی مردم در رعایت پروتکل‌ها و توصیه‌های بهداشتی به ویژه در خصوص ماندن در منزل و خودداری  از سفر” دارد، ابراز امیدواری کرد که شهروندان “به طور جدی‌تر و بیشتر” به این توصیه‌ها عمل کنند.

آمار جمعیت هلال احمر از تعداد مسافران در سه روز گذشته و تصویرهایی که از خرید نوروزی شهروندان منتشر شده، بیشتر ایجاد نگرانی می‌کنند تا امیدواری. خبرگزاری فارس با انتشار تصاویری از ازدحام بازار می‌نویسد: «اینجا کسی کرونا را جدی نگرفته است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا