اجتماعی

روزهای سخت پرستاران!

معصومه ملکی، پرستار نمونه سال ۹۸ سازمان تأمین اجتماعی در یادداشتی، شرایط این روزهای پرستاران در مواجهه با ویروس کرونا را شرح می‌دهد.

پرستاری همواره به‌عنوان فعالیتی مقدس و ارزشمند شناخته می‌‎شود. جامعه پرستاری کشور در خط مقدم ارائه خدمات سلامت به مردم و بیماران قرار دارند و بیشترین بار زحمات و مشکلات در بخش درمان بر دوش این افراد است.

روزهای اخیر شرایط جدید و سختی را برای این سفیدپوشان رقم زده است. آنچه جامعه پرستاری کشور نیازمند آن است قدردانی واقعی از این قشر زحمتکش و محقق شدن انتظارات به‌حق آنان است. شاید این روزها بیش از هر زمانی نقش و جایگاه سفیدپوشان سلامت را درمی‌یابیم. کسانی که همچون سال‌های دفاع مقدس امروز جان‌فشانی می‌کنند و در سنگر سلامت جامعه دل در گروی اخلاص گذاشته و فداکارانه مشغول خدمت هستند.

هر شغل سختی‌های خودش را دارد اما پرستاری جزو مشاغل سخت است، یکی از مشکلات حوزه ما این است که تعطیلی نداریم و کمبود نیرو هم در این زمینه مؤثر است. مشکل کار برای پرستاران البته بیشتر برای پرستاران خانم است؛ چراکه باتوجه به توان جسمی یک خانم واقعاً نیازمند این است که زودتر بازنشسته شود.

دیدن رنج و درد بیماران و همراهان آن‌ها هم بسیار دردآور است. همچنین روزهای تعطیل سرکار هستیم و آمادگی همیشه برای شرایط بحرانی و برخورد با تمامی قشرهای جامعه در سخت‌ترین شرایط زندگیشان و آرامش دادن به آنها می‌تواند از سختی‌های دیگر شغل پرستاری باشد.

مهم‌ترین لذت برای من واقعاً لحظه‌ای بوده است که بتوانم جان یک انسان را نجات دهم و خوشحالی خانواده او را ببینم، لحظه به دنیا آمدن نوزاد هم برایم لذت‌بخش است، اما وقتی‌که تمام تلاش خود را برای نجات جان بیمار داشته باشیم و نتیجه‌ای نداشته باشد برای ما بسیار سخت است.

پرستار در یک جمله یعنی ایثار، وجدان بیدار و داشتن ارتباط و اخلاق خوب. بیماران و خانواده‌ها در بدترین شرایط به ما مراجعه می‌کنند و اگر ما در آن لحظه صبوری و اخلاق خوبی نداشته باشیم نمی‌توانیم موفق عمل کنیم.

مردم در بدترین حالت به ما مراجعه می‌کنند و در آن لحظه باید صبور باشیم و سکوت کنیم و چیزی نگوییم. بارها پیش آمده است پس از بهبودی بیمار، اطرافیانش اگر برخورد بدی با ما داشتند عذرخواهی کرده‌اند.

این روزها پرستاران روزهای سختی را می‌گذرانند چراکه همه اقدامات و اعمال بیماران مشکوک و یا مبتلا به ویروس کرونا از صفرتا صد به عهده پرستاران است. به تمام سفیدپوشان و مدافعان سلامت کشور خسته نباشید می‌گویم احساس خوبی دارم از اینکه در این برهه حساس برای سلامت بیماران تلاش می‌کنم و تمام تلاش من و همکاران این است که هر چه سریع‌تر شاهد ریشه‌کنی این ویروس از کشورمان باشیم.

هر روز از ساعت ۷ صبح تا ۲ بعدازظهر در بخش حضور دارم و مشغول خدمت‌رسانی به بیماران هستم همه برنامه‌های این بیماران خاص است و وسایل، آزمایش‌ها، دارو و … برای هر بیمار باتوجه به شرایط و سطح‌بندی حال بیمار با بیمار دیگر فرق می‌کند، ملاقات ندارند چراکه با توجه به سرایت بیماری فقط پزشک و پرستار باید بالای سر بیمار باشد.

از ابتدای اسفندماه در بخش حضور مستمر دارم، به‌هرحال بودن در این لباس‌ها، عینک‌، ماسک، دستکش و… شرایط بسیار سختی دارد اما تحمل می‌کنیم. ما در معرض این بیماری هستیم و وقتی به منزل می‌روم بیش از خودم نگران این هستم که خانواده‌ام مبتلا نشوند.

امید و محبت، امری مهم برای بیماران است این روزها همه باید کمک کنیم تا هر چه سریع‌تر این بیماری از بین برود و مردم در این زمینه می‌توانند به خودشان و همنوعانشان و پزشکان و پرستاران کمک کنند. طبق تأکیدات وزارت بهداشت پیشگیری، رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی و در خانه ماندن چرخه شیوع این بیماری را کند می‌کند.

امیدوارم سال‌های باقیمانده خدمت خود را در راستای خدمت به بیماران به‌صورت درست انجام‌وظیفه کنم. مردم نیز ما را دعا کنند تا از این برهه سخت و حساس هر چه سریع‌تر خارج شویم و امیدواریم بتوانیم به وظیفه خود در این روزهای حساس به‌خوبی عمل کنیم.

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا