حقوق بشر

کرونا؛ شورش در زندان‌ها، تیراندازی+فیلم

به گزارش ایرنا،  فرماندار الیگودرز گفت: شورش برخی از زندانیان در زندان الیگودرز یک کشته و ۱ زخمی به همراه داشت…

وی گفت: عصر دیروز زندانیان دست به شورش زده و به قصد فرار با مامورین درگیر شده که با شکستن درب‌های داخلی زندان به درب اصلی نزدیک شدند.

وی افزود: این اقدام زندانیان با حضور به موقع نیروهای انتظامی و همکاری سپاه پاسداران پس از چند ساعت آشوب و درگیری، تحت کنترل درآمد.

فرماندار الیگودرز بیان کرد: متاسفانه در این شورش یک زندانی کشته و ۱نفر دیگر از ناحیه پا مجروح شدند.

تیراندازی بسوی زندانیان شورشی

فیلم‌های منتشرشده توسط شهروندان الیگودرز حاکی از شدت تیراندازی در زندان الیگودرز است و بر بام این زندان عده‌ای مسلح در حال شلیک به سوی زندانیان هستند (فیلم زیر). فیلم دیگری از این زندان آتش‌سوزی در این زندان را نشان می‌دهد.

اعتراض زندانیان به شیوع ویروس کرونا در محیط‌ پرتراکم زندان‌ها بوده است. فشار زندانیان و خانواده‌های آنها، همچنین اعتراض فعالان اجتماعی و نهادهای حقوق بشری باعث شد تا قوه قضائیه به آزادی موقت و مشروط بخشی از زندانیان تن بدهد.

بعد از شورش درزندان خرم آباد این سومین شورش در زندانهای ایران طی چند روز گذشته بوده است.

در خبر دیگری آمده است که پس از شورش و فرار زندانیان پارسیلون، زندانیان در زندان تهران بزرگ در تیپ ۵ نیز دست به شورش زدند و درب زندان را شکستند.

بنا به گزارشهای رسیده از زندان تهران بزرگ (فشافویه)، در پی گسترش ویروس کرونا، تاکنون چند تن از زندانیان به این بیماری مبتلا شده و حتی مواردی نیز فوت کرده‌اند.

بنا به همین گزارش، از آنجا که مقامهای زندان از دادن مرخصی به زندانیان و یا آزاد‌کردن آنها خودداری می‌کنند، زندانیان در تیپ ۵ دست به شورش زدند. زندانیان که از شورش در زندان خرم آباد مطلع بودند راه کار را در شورش و در هم شکستن درب‌های زندان دیده‌اند.

با بالا گرفته شورش زندانیان، مقام‌های زندان درخواست اعزام نیروی سرکوب به محل کرده‌اند. در پی این شورش، شمار زیادی از مأموران سرکوبگر از بیرون زندان به داخل زندان رفته و به ضرب و شتم زندانیان پرداختند.

خبر جدیدی نیز از جزئیات فرار زندانیان پارسیلون منتشر شده که حاکی از وجود درگیری در داخل زندان و بیرون از آن می‌باشد.

بنا بر این خبر، تعدادی از جوانان کوهدشت با دو خودروی پژو کمک کردند تا زندانیان داخل زندان که از شهرستان کوهدشت بودند و همگی حکم ابد داشتند، فرار کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا