دیدگاه‌ها

سپاه در خدمت کرونا

تشییع جنازه یکی از فرماندهان سپاه در شرایطی امروز برگزار شد که بر اساس تمامی دستورات مقامات سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت ایران هر گونه تجمعی در خدمت شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در جامعه است.

زیتون– سپاه پاسداران با برگزاری مراسم تشییع یکی از فرماندهانش در روزهایی که تمامی مسئولین امر به «قرنطینه خانگی» می‌کنند، انتقادات فراوانی را برانگیخت.

صبح امروز (دوشنبه ۴ فروردین) مراسم تشییع حسین اسداللهی، از فرماندهان سابق سپاه پاسداران تهران، از مسجد جامع امام حسین منطقه وردآورد برگزار شد.

دو روز پیش خبرگزاری تسنیم خبر داد که حسین اسداللهی، معاون بازرسی سپاه محمدرسول‌الله تهران بزرگ٬ درگذشت.

اسداللهی مدتی نیز فرماندهی لشکر عملیاتی محمدرسول‌الله تهران بزرگ را به‌عهده داشت و بر اساس خبری که توسط تسنیم منتشر شده است او از جمله فرماندهانی بود که در سوریه نیز تحت عنوان «مدافعان حرم» جنگیده است.

تا سال ۷۴ یکی از وظایف لشکر محمد رسول‌الله «کنترل پایتخت در شرایط غیرعادی» بوده است. پس از تشکیل قرارگاه ثارالله که وظیفه اصلی‌اش برقراری امنیت شهر تهران بود، این لشکر نیز زیرمجموعه قرارگاه شد. در دهه ۷۰ که جعفری فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران بود، حسین همدانی مسئولیت لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله را بر عهده گرفت. سرانجام در سال ۱۳۸۷، پس از رسیدن محمدعلی جعفری به فرماندهی کل سپاه، او تشکیلات سازمانی سپاه را در قالب ۳۱ سپاه استانی که مرکب از نیروی زمینی و نیروی مقاومت بسیج، می‌باشند، نوآرایی کرد. در پی آن لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله و منطقه مقاومت بسیج تهران بزرگ در یکدیگر ادغام شدند و «سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ» را تشکیل دادند.

این سپاه در سرکوب اعتراضات در طول جنبش سبز و پس از آن در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ و آبان ماه امسال نقش ویژه‌ای ایفا کرده بود.

تشییع جنازه این فرمانده سپاه در شرایطی امروز برگزار شد که بر اساس تمامی دستورات مقامات سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت ایران هر گونه تجمعی در خدمت شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در جامعه است.

از سوی دیگر رسانه‌های وابسته به نظام به صورت دائمی مردم را متهم می‌کنند که بدون توجه به شرایط کشور چرا به سفرهای نوروزی رفته‌اند.

اما تصاویری که از تشییع امروز منتشر شد نشان می‌دهد که به میزبانی سپاه پاسداران تعداد زیادی از مردم بدون رعایت ضوابط بهداشتی در یک تجمع شرکت کرده‌اند.

انتقاد تند سخنگوی وزارت بهداشت از برگزاری تشییع سردار اسداللهی 

به گزارش همشهری آنلاین، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت با انتشار عکسی از تجمعات مردم در مراسم تشییع پیکر سردار سپاه اسلام «حاج حسین اسداللهی» نوشت: «این هم احتمالا یه جور پروتکل بهداشتی جدید در #تشییع و اعمال محدودیت در تجمعات است…
تصاویر گویاست، فقط باید گریست، بدون نیاز به شرح!!! #کرونا #COVIDー۱۹ »

واکنش سپاه

کوروش فتاحی، رئیس روابط عمومی سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ در واکنش به انتقادها از حضور هزاران نفر در برگزاری مراسم تشییع سردار اسداللهی به خبرگزاری ایرنا گفت این مراسم با حضور جمع قلیلی از همرزمان و دوستان ایشان برگزار شد هیچ فراخوانی اعلام نشده بود و این حضور کاملا خودجوش بود.

فتاحی همچنین تاکید کرد: «ستاد بحران و سازمان بهداشت سپاه در محل تشییع حضور یافت و ضمن ضدعفونی کردن فضا و توزیع ماسک و اقلام بهداشتی تلاش کرد تا حضور خودجوش امت حزب الله به بهترین شکل نظم یافته و تشییع و تدفین ایشان به پایان برسد.»

تشییع جنازه خودجوش این سردار سپاه زمانی برگزار شده است که شیوع ویروس کرونا در ایران سبب بسته شدن حرم امام رضا و حضرت معصومه و دیگر اماکن مذهبی شده و حتی کلیه مراسم مذهبی و نماز جمعه در کشور نیز تعطیل است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا