بین‌المللی

پمپئو؛ امیدوارم آمریکا مجبور نشود به اقدامی علیه عبدالله و اشرف غنی دست بزند

وزیر خارجه آمریکا پس از ترک کابل به خبرنگاران گفت که سخنانش با اشرف غنی و عبدالله عبدالله رقبای سیاسی در افغانستان نه تنها تهدیدآمیز نبود، بلکه واقعی بود.

به گزارش ایرنا؛ منابع خبری افغانستان به نقل از مایک پمپئو نوشته اند که وی در گفت وگو با خبرنگاران همراه خود در هواپیما گفت: “بر رهبران افغان بطور واقع بینانه فشار آوردم تا درک کنند که ما قصد داریم، طرح‌های اعلامیه مشترک با حکومت افغانستان و سندی که با طالبان امضا کردیم را عملی می کنیم”.

وی در این خصوص گفت: “نمی خواهم در مورد جزئیات آنچه آمریکا قصد انجام آن را دارد حرفی بزنم اما امیدوارم عبدالله و اشرف غنی به گونه ای عمل کنند که آمریکا مجبور نشود به اقدامی علیه آنها دست بزند که پیشتر قولش را هم داده بود”.

وزیر خارجه آمریکا افزود: “اگرچه حکومت قبلی آمریکا برای کشاندن افغان‌ها به دور میز مذاکره ۸ سال تمام تلاش کرده بودند، اما رهبران افغانستان باید بدانند که اکنون بیش از هر وقت دیگر فرصت تامین صلح در افغانستان فراهم شده است”.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه واکنش رهبران افغان به اظهارات وی چه بوده است هم گفت: “واکنش آنان طوری بود که درک می‌ کردند ما جدی هستیم”.

وی در این خصوص تأکید کرد: “آنها درک می ‌کنند که ما متعهدیم شاهد تحقق چنین چیزی (مذاکرات صلح) باشیم. آنها همچنین می دانند که ما به حمایت از نیروهای امنیتی افغان متعهد هستیم زیرا مدت زمان طولانی از خون سربازان و سرمایه خود بر آنها مایه گذاشته ایم”.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که همه طرف‌های دخیل در موضوع افغانستان و همچنین دولت آمریکا برای حل بحران آن کشور مسئولیت‌هایی دارند که باید به آنها عمل کنند.

پمپئو با بیان اینکه هنگام بازگشت از کابل در قطر در دیدار با ملابرادر رهبر تیم مذاکره کننده طالبان نیز انتظاراتش را با وی به وضوح بیان کرده است افزود: “حتی طالبان هم به کاهش خشونت متعهداند و تا حدودی به گفته های خود عمل کرده اند و در حال حاضر برای ایجاد تیم مذاکره کننده با دولت افغانستان برای مذاکرات نهایی کار می ‌کنند”.

پمپئو در مورد تعهد آمریکا به روند صلح افغانستان گفته است: “ما به تعهداتی که به طالبان و رهبری حکومت افغانستان داده ایم وفادار خواهیم بود و بر اساس تعهد زمانی خود پیش می ‌رویم”.

وی افزود: “۲۹ کشور خارجی حاضر در افغانستان با هدف حمایت قاطع از مذاکرات صلح این کشور به تدریج نیروهای خود را در افغانستان کاهش می ‌دهند، چون ما تعهد کرده ایم که در ۱۳۵ روز همه قوای خود را کاهش دهیم و تا زمانیکه سطح خشونت‌ها در این کشور پایین نگهداشته شود، ما هم به تعهدات زمانی خود پایبند خواهیم بود”.

پس از ماموریت ناکام وزیر خارجه آمریکا به کابل برای میانجیگری بین محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رقیب سیاسی او، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که یک میلیارد دلار از کمک های خود را به افغانستان قطع می کند و در سال ۲۰۲۱ نیز یک میلیارد دیگر را هم قطع خواهد کرد، چنانچه رقبای سیاسی در افغانستان نتوانند یک دولت فراگیر در کشورشان شکل دهند.

وزارت خارجه آمریکا وضعیت موجود در افغانستان و اقدامات رهبران سیاسی این کشور برای تشکیل دولت وحدت ملی را برخلاف منافع آمریکا خوانده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا