بین‌المللی

مرگ ۴۰ هزار بیمار ناشی از تعطیلی فرودگاه صنعا

«حمید الرفیق» مشاور وزارت حقوق بشر یمن روز چهارشنبه اعلام کرد که در طول سال‌های تجاوز ائتلاف سعودی- آمریکایی به این کشور، بیش از ۴۰ هزار بیمار به دلیل بسته بودن فرودگاه بین‌المللی صنعا جان خود را از دست داده‌اند.

ایرنا؛ به گزارش پایگاه خبری المسیره یمن، الرفیق افزود: در طول پنج سال گذشته بخش درمانی یمن، حتی بیمارستان هایی که تحت نظارت سازمان ملل متحد بود هدف حملات ائتلاف سعودی قرار گرفت.

وی گفت: با وجود آنکه سازمان ملل متحد ابزار لازم برای فشار به ائتلاف سعودی را داشت اما از این ابزار در پنج سال گذشته استفاده نکرد.

مشاور وزارت حقوق بشر یمن گفت: هیأت ها و گروه هایی که از سوی سازمان ملل متحد برای نظارت بر آتش بس الحدیده به این منطقه اعزام شدند نیز نتوانستند مانع از نقض آتش بس شوند و این درحالی است که آن ها در میدان حاضر بودند.

فرودگاه بین المللی صنعا به خاطر محاصره هوایی عربستان و متحدانش از سال ۲۰۱۶ مسدود است.

این فرودگاه یکی از راه های ارسال کمک های غذایی و دارویی به یمن بود که ائتلاف عربی هدف محاصره خود قرار داد.

پیش‌تر مرکز حقوق بشری «عین» به مناسبت گذشت پنج سال از تجاوز ائتلاف آمریکایی- عربی به سرگردگی آل سعود به یمن، در گزارشی اعلام کرد که حملات ائتلاف متجاوز تاکنون منجر به تخریب هشت هزار و ۶۱۰ مرکز خدمات رسانی شده است.

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی- آمریکایی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد، اما ظرف تقریباً پنج سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا