اخبار

کرونا در فرانسه؛ بحران بیکاری کارگران

وزیر اقتصاد فرانسه می‌گوید بحران کرونا موجب بیکاری ۷۳۰هزار کارگر در این کشور شده است؛ این رقم در شامگاه یکشنبه ۵۶۰ هزار نفر بود.

به گزارش ایرنا؛ «برونو لومر» روز سه‌شنبه در گفت و گو با رادیو «فرانس انفو» اظهار داشت: برای محافظت از مشاغل در صورت افت موقت فعالیت آنها اقدامی در نظر گرفته شده که تا زمان حاضر رقم آن افزون بر ۲.۲میلیارد یورو بوده است.

او از تامین ۸.۵ میلیارد یورو برای جبران خسارات ناشی از بیکاری نسبی این تعداد کارگر خبر داده و گفته این رقم بیشتر خواهد شد.

لومر همچنین گفته دولت فرانسه فهرستی از شرکت هایی را که ممکن است به دلیل شیوع کرونا به حمایت دولت از نظر تزریق سرمایه نیاز داشته باشند تهیه کرده است. او بدون فاش کردن نام شرکت‌ها خاطرنشان کرده که آنها می‌تواند به حمایت دولت اعتماد کنند.

لومر از بحران ناشی از کرونا به عنوان بحران اقتصادی خشن که از سال ۱۹۲۹ میلادی تاکنون در این کشور مشاهده نشده نام برد.

همچنین به نوشته فایننشال پست، به دنبال شیوع کرونا در فرانسه برخی از شرکت‌ها دچار افت شدید قیمت سهام خود شده‌اند که شرکت‌های رنو و هواپیمایی فرانسه در بین اینها چشمگیرترین افت را نشان می‌دهند.

به دنبال شیوع کرونا شرکت‌ها و صنایع خرد و کلان در فرانسه بویژه صاحبان مشاغل کوچک و متوسط، متحمل خسارات‌های بسیاری شده‌اند که در این ارتباط و برای جبران خسارت‌ها، کمیسیون اتحادیه اروپا روز شنبه گذشته با برنامه ۳۰۰ میلیارد یورویی دولت فرانسه برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا موافقت کرد.

«مارگاریت وستاگر» معاون اجرایی مسوول «رقابت» رئیس کمیسیون اروپا با اعلام این خبر در حساب توئیتری خود نوشت: دولت فرانسه ۳ طرح را برای مدیریت اقتصاد خود به منظور مقابله با تاثیرات بحران کرونا به کار گرفته است. انتظار می‌رود دولت فرانسه ۳۰۰ میلیارد یورو نقدینگی برای کمک به شرکت‌های آسیب دیده اختصاص دهد. این کمک کم‌تر از ۴۸ ساعت از تصویب آن در فرانسه در کارگروه کمک‌های موقت دولتی کمیسیون اروپا پذیرفته شد.

«فرانس اینفو تی. وی» هم گزارش کرد: وزیر اقتصاد فرانسه همچنین با توجه به بسته شدن بازارهای مواد غذایی از روز سه‌شنبه به دنبال تشدید اقدام ها برای مهار کرونا، برای این که فرانسوی‌ها امکان انجام خریدهای مورد نیاز خود را داشته باشند از تمام توزیع کنندگان عمده کالاهای فرانسوی خواست که این کالاها را ذخیره کنند.

لومر رفع بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا را نیازمند میهن پرستی اقتصادی دانسته است.

فرانسه از امروز – سه شنبه – اقدام‌های خود در چارچوب قرنطینه عمومی در این کشور را تشدید کرده است؛ «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه روز دوشنبه تصریح کرد که با توجه به وخیم‌تر شدن شرایط، زمان قرنطینه ممکن است چند هفته دیگر به طول بیانجامد و دولت حتی محدودیت ها تشدید می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا