اخبار

فشار حداکثری یا لغو تحریم ها

تحریم‌های جدید آمریکا دقیقا پس از ارسال نامه هشت کشور روسیه، چین، سوریه، ایران، کره شمالی، ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا به آنتونیو گوترش‌، دبیرکل سازمان ملل متحد، صورت میگیرد که خواستار لغو تحریم‌های اقتصادی شده‌اند.

لغو سریع و کامل تحریم ها

به گزارش دویچه وله، ‌گسترش ویروس کرونا جهان را در وضعیت استثنایی قرار داده است. کوبا، ایران و سوریه شکایت کرده‌اند که تحریم‌های اقتصادی مبارزه با کرونا را دشوارتر می‌کند.

کمی پیش از نشست ویژه ویدئویی سران کشورها و دولت‌های به لحاظ اقتصادی پیشرفته جهان، جی۲۰، درباره بحران کرونا‌، خواست پایان دادن به تحریم‌های اقتصادی در جهان افزایش یافته است.

خبرگزاری روسی اینترفکس روز پنجشنبه هفتم فروردین (۲۶ مارس) گزارش داد که هشت کشور روسیه، چین، سوریه، ایران، کره شمالی، ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش‌، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار لغو تحریم‌های اقتصادی شده‌اند.

در این نامه آمده است که این نوع اقدامات تنبیهی مبارزه با گسترش ویروس کرونا را تضعیف کرده است و تهیه تجهیزات پزشکی و دارو برای این کشورها به ویژه دشوار است.

این هشت کشور در نامه مشترک خود از گوترش خواسته اند که تمام تلاش کند خود را در زمینه “لغو سریع و کامل تحریم ها” به کار گیرد. دبیر کل سازمان ملل پیشتر خواستار توقف همه جنگ ها برای مقابله با این بیماری همه گیر در سراسر جهان شده بود.

خواست تعلیق تحریم‌ها علیه ایران

به گزارش خبرگزاری آلمان توماس اوپرمن، معاون رئیس پارلمان آلمان، بوندستاگ، از ایالات متحده خواسته است که با توجه به شرایط سخت ایران‌، تحریم‌ها را علیه این کشور کاهش دهد.

این سیاستمدارسوسیال دموکرات در شبکه تلویزیونی RTL آلمان گفت: «این (کاهش تحریم‌ها) باید دست کم به طور موقت اعمال گردد، تا تهران بتواند از نظر اقتصادی قادر به فعال‌سازی بیشتر نیروها برای مقابله با بحران کرونا شود.»

نشست ویدئویی کشورهای جی ۲۰ روز پنجشنبه به ریاست ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در باره اقدامات مشترک برای مهار شیوع بیماری کووید ۱۹ و کاهش تأثیرات اقتصادی کرونا در جهان برگزار می‌شود.

“آتش بس بشردوستانه با ایران”  

روزنامه واشنگتن پست نیز در گزارشی بر لزوم توقف تنش میان آمریکا و ایران در زمان گسترش شیوع ویروس کرونا در جهان و بحران ناشی از آن تاکید کرده است. در مطلب روز پنجشنبه این روزنامه در این باره نوشته شده است: «ایران نیز مانند ایالات متحده آمریکا، درگیر مبارزه با ویروس کرونا است که به نظر کارشناسان اگر محدود نشود، می‌تواند به قیمت جان میلیونها انسان در دو کشور تمام شود.»

واشتگتن پست نوشته است که در یک شرایط فوق العاده بحران انسانی “فشار حداکثری” دولت ترامپ می‌تواند زندگی یک ملت هشتاد میلیونی را سخت‌تر کند و پیش بینی کرده است که با این روش “سقوط نظام ایران و یا تسلیم آن” تحقق نخواهد یافت.

در این میان خواست پایان دادن به تحریم‌ها در محافل سیاسی کشورهای گوناگونی مطرح شده است. جمهوری اسلامی نیز در روزهای اخیر یکی از شهروندان آمریکایی را از زندان آزاد کرده است. دو زندانی دیگر ایران و فرانسه نیز در روزهای اخیر مبادله شده‌اند. واشنگتن پست نوشته است که حال دولت آمریکا باید ضمن پیگیری آزادی بقیه زندانیان از درخواست وام اضطراری ایران از صندوق بین المللی پول حمایت کند.

بازگشت پول‌های بلوکه شده ایران

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی، در حاشیه نشست چهارشنبه ششم فروردین هیئت دولت اعلام کرد که با کمک وزارت خارجه بخشی از پول‌های ایران که توسط آمریکا مسدود شده “به تدریج” به کشور بازمی‌گردد.

رئیس کل بانک مرکزی به چگونگی کمک‌های وزارت خارجه و رقم منابعی که قرار است آزاد شوند اشاره‌ای نکرده اما اطمینان داده است که منابع آزاد شده “قطعا” منجر به رفاه مردم خواهد شد.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران دراردیبهشت سال ۹۷ تحریم‌های لغو یا تعلیق شده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی دوباره اعمال شد.

پمپئو: فشار حداکثری علیه ایران ادامه می‌یابد

به گزارش ایلنا، وزیر خارجه آمریکا در ادعایی بی‌اساس با متهم کردن ایران به تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای، مدعی شد که فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران با هدف ممانعت از تحقق این مسئله اعمال می‌شود.

پمپئو در این رابطه طی نشستی خبری گفت: «فشارهای حداکثری ایالات متحده آمریکا علیه ایران ادامه خواهد داشت.»

آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد

به گزارش فارس، تحریم جدید آمریکا ۱۵ فرد و ۵ نهاد مرتبط با ایران را شامل می‌شود. واشنگتن مدعی شده این تحریم‌ها مرتبط با مبارزه با تروریسم است.

افرادی که آمریکا به لیست تحریم‌های خود اضافه کرده است عبارتند از: «محمد سعید البهادلی» شهروند عراقی، «محمد الغریفی» شهروند عراقی، «شیخ عدنان الحمیداوی» شهروند عراقی، «علی حسین المنصوری» شهروند عراقی، «علی فرهان اسدی» شهروند ایرانی، «ماشالله بختیاری» شهروند ایرانی، «علیرضا فداکار» شهروند ایرانی، «مهدی قاسم زاده» شهروند ایرانی، «ولی قلی زاده» شهروند ایرانی، «محمد جلال مآب» شهروند ایرانی، «سید رضا موسوی فر» شهروند ایرانی، «سید یاسر موسوی فر» شهروند ایرانی، «حسن پلارک» شهروند ایرانی، «حسن سبزی نژاد» شهروند ایرانی و «مسعود شوشتری پوستی» شهروند ایرانی.

همچنین نهاد‌هایی که به لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا افزوده شده‌اند عبارتند از: شرکت خدمات دریایی و حمل و نقل «الخمائل» ثبت شده در عراق، شرکت بازرگانی «بهجت الکوثر» ثبت شده در عراق، شرکت سهامی خاص «متاجر نوین مدائن» ثبت شده در ایران، شرکت «سامان شیمی خاور میانه» ثبت شده در ایران، ستاد بازسازی عتبات عالیات.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا