اخبار

ادامه تشنج و درگیری دز زندان تبریز و جزئیات تازه از شورش و فرار زندانیان

شورش دز زندان تبریز ابعاد تازه ای به خود گرفته و همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگاران کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام تا لحظه تنظیم گزارش در ساعت ۱۹.۴۵ روز پنج‌شنبه ۷ فروردین ماه ۹۹ و براساس اطلاعاتی که از داخل زندان به بیرون درز کرده است چندین نفر از زندانیان بند ۹ با خلع سلاح کردن ۲ سرباز، اقدام به تیراندازی نموده و سایر زندانیان را گروگان گرفته و اجازه ورود و خروج به هیچ شخصی را نمی‌دهند.

در بند ۳ گانه، زندانیان با جمع کردن پتو و تشک های زندانیان در انتهای سالن و حیاط زندان، آنها را آتش زده و دود غلیظی از زندان برخاسته است.

براساس اطلاعات بدست آمده در این درگیری ها دست‌کم یک نفر کشته شده است و تعدادی از زندانیان موفق به فرار از زندان شده اند. اما برخی خبرها نیز حاکی از کشته شدن ۳ الی ۴ نفر می‌باشد. در بندهای مختلف زندان از جمله بند ۷ درگیری‌ها بین مقامات امنیتی زندان و زندانیان در جریان است.

نیروهای گارد ویژه استان آذربایجان هم اکنون در مقابل درب اصلی و محوطه داخلی زندان مستقر شده و بیرون زندان به شدت تحت مراقبت می‌باشد. یگان ویژه کل منطقه را پوشانده و منطقه پر از مامور است.
روی پل کابلی ( پلی در کنار زندان ) تک تیرانداز گذاشتند که هر کس از زندان خواست فرار کند بزنند.
تعدادی از زندانیان فرار کردند که تا کنون ۱۵ نفر را دستگیر کردند.

شایان ذکر است که این درگیری‌ها از بند ۷ و با آتش سوزی شروع شد و پس از آن زندانیان به سمت زندانبانان حمله کردند.

طی روزهای اخیر به‌علت شیوع کرونا و انتشار اخبار بیماری چند تن از زندانیان زندان تبریز نگرانی های زندانیان و خانواده‌هایشان تشدید شده و درخواست مکرر زندانیان مبنی بر دریافت مرخصی تا اتمام خطر بیماری کرونا با مخالفت مسئولین زندان و مقامات قضایی روبرو گردیده است و این مسئله اصلی ترین دلیل بروز شورش امروز در زندان از طرف زندانیان اعلام شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا