گوناگون

ترکیه پناهجویان را از مرز یونان بازمی‌گرداند

آنکارا به کمک پناهجویانی شتافته که در گذرگاه پازارکوله گیرافتاده‌اند. وقتی اردوغان مرز را باز کرد، هزاران پناهجو به ادیرنه هجوم بردند تا خود را به اروپا برسانند. مرزبانی و گارد ساحلی یونان اما جلوی آنها را با خشونت گرفت…..

هزاران پناهجوی حاضر در ترکیه، پس از چند هفته انتظار در گذرگاه مرزی پازارکوله و ناکامی در ورود به یونان، در حال بازگشت هستند. خبرگزاری رسمی آناتولی می‌نویسد آنها از اداره مهاجرت استان ادیرنه استمداد کرده‌اند که به برگشتن آنها از منطقه حائل کمک کند. این متقاضیان پناهندگی، سه هفته قبل به نوار مرزی یونان و ترکیه رفتند تا با عبور از خاک یونان، به اروپا برسند. مرزبانی و گارد ساحلی یونان جلوی آنها را گرفت، اما شماری از پناهجویان به تقلای خود ادامه دادند.

مقامات بهداشتی ترکیه پیش‌تر به پناهجویان هشدار داده‌ بودند که اگر به تجمع در مرز و زندگی در فضای باز ادامه دهند، خطر ابتلا به ویروس کرونا را به جان خریده‌اند. آناتولی می‌نویسد، این افراد هم اینک با اتوبوس به مهمان‌سراهایی منتقل شده‌اند که برای قرنطینه دو هفته‌ای در نظر گرفته شده‌اند: «بعد از دوران قرنطینه، آنها به مکان‌های مناسب خواهند رفت.» مقامات پلیس یونان گفته‌اند که این عده بالغ بر یک صد نفر هستند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اواخر ماه فوریه اعلام کرد که مرز‌های ورود به اتحادیه اروپا را برای پناهجویان و مهاجران باز خواهد گذاشت. یونان دروازه ورود به اروپا از خاک ترکیه است و این تصمیم موجب شد که هزاران پناهجو، مهاجر و جنگ زده به مرز دو کشور هجوم بیاورند. دولت آتن اما مرزهای خود را با بتون و سیم خاردار مسدود کرد. مرزبانی یونان به صفوف پناهجویان گاز اشک آور پرتاب کرد و گارد ساحلی این کشور جلوی حرکت قایق‌های حامل پناهجویان را با شدت و خشونت گرفت.

تصمیم اردوغان، تلاشی برای فشار بر اتحادیه اروپا به منظور پشتیبانی از سیاست ترکیه در جنگ داخلی سوریه و تخصیص منابع مالی بیشتر برای نگاهداری صدها هزار آواره سوری تعبیر شده است. ادلب آخرین سنگر مخالفان رژیم اسد است و ترکیه که حامی این مخالفان است، بیم دارد که تشدید منازعه در این استان مرزی، سیل تازه‌ای از جنگزدگان سوری را راهی این کشور کند.

اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ توافق کردند که آنکارا مانع ورود مهاجران غیرقانونی به کشورهای اتحادیه شود. طبق این توافق، قرار بود اروپا برای کمک به اسکان و نگاهداری سه میلیو ن و ۶۰۰هزار پناهجوی سوری، شش میلیارد یورو به ترکیه کمک مالی بدهد. اردوغان گلایه می‌کند که اروپا به این وعده عمل نکرد. مقامات اتحادیه نیز متقابلا اردوغان را متهم می‌کنند که از موضوع پناهجویان برای مقاصد سیاسی خودش بهره برداری می‌کند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا