حقوق بشر

دو هزار حکم بازداشت برای فعالان کُردستان

برآوردهای انجام شده از فشارها بر فعالان مدنی و سیاسی در مناطق کُردنشین ایران در سال ۹۸ نشان‌ می‌دهند دست‌کم دو هزار نفر از این فعالان از سوی نهادهای قضایی و امنیتی بازداشت شده‌اند که از این میان برای بیش از ۱۰۰ نفر احکام حبس و برای تعدادی، حکم اعدام صادر شده است….

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، بر اساس تحقیقات انجام شده، در سالی که گذشت بیش از دو هزار شهروند کُرد در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، ایلام و تهران از سوی نهادهای امنیتی از جمله وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی بازداشت شده‌اند.

به نوشته این منبع، بیشتر بازداشت‌های انجام شده از سوی نهادهای امنیتی در شهرهای سنندج، مریوان، کرمانشاه، جوانرود، ارومیه، ایلام و بوکان و در جریان شکل‌گیری اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ صورت گرفته است.

پس از اعلام گران شدن نرخ بنزین در بامداد ۲۴ آبان‌ ۹۸ در ایران، مجموعه اعتراضات مردمی و ضد حکومتی در بسیاری از شهر‌های کشور رخ داد که حدود یک هفته به طول انجامید.

بر اساس گزارش‌ها، در جریان این اعتراضات و در روزهای بعد از آن، بیش از هزار و ۵۰۰ نفر از شهروندان از سوی نیروهای امنیتی کشته شده و دست‌کم هفت هزار نفر دیگر نیز بازداشت و زندانی شدند.

نیروهای امنیتی و نظامی برای سرکوب معترضان در برخی از شهرها از اسلحه جنگی و تانک استفاده کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا