حقوق بشر

کرونا؛ شورش و فرار زندانیان چند شهر دیگر ایران

سیاهچالهای رژیم ولایت فقیه آرام نمی گیرد. در ادامه شورشهای پیاپی زندانیان در شهرهای مُختلف، اینک زندانهای تبریز و سقز هم به صحنه تلاش نااُمیدانه حبس شدگان برای زنده ماندن تبدیل شد….

بازداشت چهار مأمور زندان سقز بعد از فرار زندانیان

بنا به گزارشها، زندانیان زندان همدان برای رهایی از خطر کرونا و نجات جان خود، با ماموران زندان درگیر شدند و اقدام به فرار کردند.

زندانیان ابتدا یک بند را به آتش کشیدند و با تخریب دیوار بندها، دهها تن از آنان موفق به فرار شدند. ساعتی پس از شروع شورش و فرار تعدادی از زندانیان، سپاه پاسداران محل را محاصره کردند.

عدادی از خانواده‌های زندانیان در نگرانی از سلامتی بستگان زندانی خود، به مقابل زندان رفته‌اند. زندان همدان حدود ۴ هزار زندانی را در خود جای داده است.

به‌ دنبال شورش زندانیان زندان همدان، دادستان رژیم در این شهر مجبور به اعتراف شورش و آتش سوزی در این زندان شد.

به گزارش سایت انتخاب، خانجانی گفت: زندان همدان پس از درگیری دیشب تحت کنترل است و هیچیک از زندانیان از زندان همدان فرار نکرده‌اند.

وی گفت: اعتراض زندانیان به مرخصی آنها به‌دلیل بیماری کرونا بوده است.

همچنین گزارش شده که زندانیان زندان مهاباد روز شنبه دست به شورش زدند و بسیاری از آنها موفق به فرار شدند. شورش زندانیان به درگیری کشیده شد و تا نیمه‌ شب صدای شلیک گلوله به گوش می‌رسید.

از سوی دیگر رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان کردستان از بازداشت چهار نفر از مأموران زندان سقز به دلیل فرار تعدادی از زندانیان خبر داد.

به گزارش تسنیم، مجتبی شیرودبزرگی گفت، طبق دستور ریاست قوه قضائیه مبنی بر برخورد قاطع با مسببان حادثه “چند نفر از مأموران زندان سقز احضار و از آنان تحقیق به عمل آمد که چهار نفر از این افراد بازداشت شدند.

این در حالیست که بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری از جمهوری اسلامی خواسته‌اند‌‌، با توجه به سرایت کرونا به زندان‌ها زندانیان را آزاد کند یا به آن‌ها مرخصی بدهد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا