زحمتکشان

نگرانی کارگران از شیوه بیماری کرونا

با شیوع ویروس کرونا همانگونه که انتظار می‌رفت سلامت کارگران و زحمتکشان و امنیت شغلی آنها به یک چالش جدی بدل شده است.  کارگران راه‌آهن خواستار توقف حرکت قطارها و تعطیلی پروژه‌های راه‌آهن تا «عادی شدن شرایط» شدند.کاهش قدرت خرید و سقوط سطح زندگی طبقه کارگر و زحمتکشان فکری و یدی میهن ما طی سالیان اخیر سبب عدم دسترسی کامل و به موقع آن‌ها به امکانات پزشکی، درمانی و بهداشتی شده است. از این رو اکنون با توجه به ویروس همه گیر کرونا، خواستهٔ کارگران و زحمتکشان دسترسی به امکانات پیشگیری و درمان برای حفظ سلامت و نیز تضمین امنیت شغلی آن‌هاست…
کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با صدور اطلاعیه‌ای خواستار توقف حرکت قطارهای درون شهری و بین شهری و تعطیلی کارخانه‌ها و پروژه‌های این شرکت تا «عادی شدن شرایط» شدند.

شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن ایران در بیانیه‌ای که یکشنبه ۱۰ فروردین منتشر شد، از مسئولان خواستند تا به منظور جلوگیری از شیوع کرونا  قطارهای مسافرتی بین شهری و درون شهری تا عادی شدن شرایط متوقف شوند.

به گزارش کانال تلگرامی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن، آنها در این بیانیه نوشتند «تا عادی شدن شرایط» باید به کارگران و کارکنان بیمه بیکاری پرداخت شود.

این شورا همچنین خواستار آن شد که تمامی شرکت‌های قراردادی اقلام بهداشتی و ضد عفونی به مقدار لازم در اخیتار کارگران و خانواده‌هایشان قرار دهند.

این کارگران که در روزهای گذشته در مناطق مختلف در اعتراض به عدم رعایت اصول حفاظتی و بهداشتی تحصن کرده بودند، در بخش دیگری از بیانه خود خواستار پرداخت مطالبات معوق سال‌ گذشته شدند.

شورای هماهنگی کارگران اعلام کرد که باید کمیته‌های نظارتی برای پایان دادن به پرونده‌های شرکت‌های که در پرداخت حقوق کارگران سهل انگاری می کنند، تشکیل شود.

افزایش حقوق‌ کارگران در سال ۹۹ یکی دیگر از خواسته‌های این کارگران که به واسطه شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی مشغول به کار هستند، است. شورای عالی کار تصمیم‌گیری در باره حداقل دستمزد را به امسال موکول کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا