اخبار

در دخمه های دوزخی رژیم چه می گذرد؟

شرایط سخت زندانیان، به خصوص زندانیان سیاسی-عقیدتی، باعث نگرانی ویژه‌ای شده است. به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران و ندادن مرخصی به بسیاری از زندانیان، در برخی از زندان‌ها شورش و ناآرامی روی داده است. سقز،تبریز، همدان  و شیراز شهرهایی هستند که زندانیان آنها دست به اعتراض زده‌اند…
زنجیرۀ ناآرامی و شورش در زندان ها به «عادل آباد» شیراز رسید.شامگاه دیروز یکشنبه ۱۰ فروردین در زیر بارش شدید باران و تگرگ، شماری از زندانیان در زندان مرکزی (عادل‌آباد) شیراز دست به اعتراض زده و با ماموران درگیر شدند. مقامات استان خبر فرار عده ای از زندانیان را تکذیب کرده اند. اعتراضات در زندان های کشور به چندین مورد رسیده است.

به گزارش تسنیم، رئیس‌کل دادگستری استان فارس بامداد دوشنبه ۱۱ فروردین با تأیید خبر ناآرامی در زندان عادل‌آباد شیراز گفت: از ساعت ۲۲ مورخ ۱۰ فروردین در دو بند از زندان عادل‌آباد شیراز شاهد ناآرامی بودیم که این امر توسط نیروهای امنیتی زندان و یگان‌های امدادی تحت کنترل است.

به گفته ی وی در این دو بندی که زندانیان آن اقدام به درگیری کرده بودند، زندانیان با جرائم خشن و خاص نگهداری می‌شوند که مشمول هیچ گونه تسهیلات نمی‌شوند.

او افزود: در پی این ناآرامی، زندانیان این دو بند اقدام به شکستن برخی نرده‌ها و دوربین‌های مداربسته کردند. با ورود نیروهای حفاظتی زندان و یگان‌های انتظامی و امنیتی، درگیری بین زندانیان و ماموران روی داد. مقامات می گویند اوضاع زندان تحت کنترل قرار گرفته است.

رئیس‌کل دادگستری فارس گفته است هیچ‌گونه آسیبی به زندانیان و نیروهای حفاظتی و انتظامی وارد نشده و اقدام به فراری در پی این حادثه گزارش نشده است. با این حال دادستان عمومی و انقلاب شیراز خبر از «مصدومیت جزیی» ۱۴ نفر داده است.

استاندار فارس هم بامداد دوشنبه مدعی شده شایعات مطرح شده درباره فرار زندانیان صحت ندارد. وی از شهروندان خواست که از دامن زدن به این شایعه بی‌اساس خودداری کنند.

بحران کرونا؛ افزایش تنش و خشونت در زندان‌های کشور

پس از فرار دسته جمعی حدود ۸۰ تن از زندانیان زندان سقز در شامگاه جمعه ۸ فروردین، چهار تن از ماموران این زندان بازداشت شده‌اند. روز شنبه ۹ فروردین نیز شماری از زندانیان در زندان های الوند همدان و مهاباد دست به اعتراض زدند. بنا به برخی گزارش‌ها اعتراض در زندان همدان منجر به درگیری مسلحانه و فرار زندانیان شده است. باشگاه خبرنگاران جوان نیز از خفگی دو تن از زندانیان در دود حاصل از آتش سوزی و جان باختن آنان خبر داد. گزارش‌هایی از درگیری مسلحانه و قتل یک تن از زندانیان در زندان مهاباد نیز منتشر شده است. عباس لسانی فعال ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان اردبیل و حسین سرلک، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین نامه‌هایی جداگانه در خصوص بحران کرونا و پیامدهای آن در این زندان‌ها نوشته‌اند. همچنین روز شنبه دو زندانی در زندان تبریز در اعتراض به وضعیت زندان و شیوع ویروس کرونا دست به اعتصاب غذا زده‌اند. پیشتر نیز خبرهای درگیری های مشابه در زندان های تبریز، پارسیلون خرم‌آباد و الیگودرز منتشر شده بود. این وضعیت در پی افزایش نگرانی زندانیان در رابطه با شیوع ویروس کرونا و تاخیر در بررسی پرونده‌های زندانیان برای اعزام آنها به مرخصی، شکل گرفته است.

چرا در زندان های کشور شورش می شود؟

اتحاد بازنشستگان ایران می نویسد:  هرکدام ازشما که تجربه زندان های جمهوری اسلامی راداشته باشد و یا نزدیکانی داشته که سابقه حبس دراین دخمه ها راداشته است، حتما نسبتاً به شرایط هولناک و مافوقِ دوزخی زندانها آشنایی دارد.

بعنوان مثال زندان های اهواز ، (زندانِ سپیدار و کارون) دو زندانی هست که اگر جزو مخوفترین زندانهای ایران نباشد بیشک کمتر ازبدترینِ آنهانیست.

من اینجا نمیخواهم به زندانیهای سیاسی بپردازم چراکه حداقل عزیزانی هستند که درد ورنج مشقت آنهارا منعکس کنند.

میخواهم از دوزخیان فراموش شده ای که مثله و تکه پاره شده اند و میشوند سخن بگویم:

در این زندانها بطور روزانه دست کم چندنفر براثر درگیری های خونینی که معمولا برسرهیچ وپوچ هست کشته می شوند.

آمار آوردوزی ها و هپاتیتی ها و کسانی که براثر شدیدترین عفونتها جان میسپارند کمتر ازآن نیست.

براساسِ قانون هرکس جُرمش بیش ، بُرشش بیشتر، در زندان نیز ضعفا درآن محکوم به متلاشی شدنند.

سوای کف خوابها که لای تختها ،توی کوریدورها میخوابند، هرکس که به این زندانها ورود کند در بدو ورود با چیزی بنام حیاط خوابها روبرو میشود.

اینها مصلوبینی هستند که نتوانستند ازنردبانِ رقابت بالابروند و تخت‌که هیچ کف خوابی زیرسقف هم نصیب شان نشد.

هرکس که خوزستانی باشد و یا حداقل یکبار خوزستان آمده باشد میداند در هوای بالای ۵۰درجه زیر یک سقف نبودن یعنی چه؟ میداند شلاقِ بارانهای سیل آسای زمستانِ جنوب چه معنادارد!

پتوهایی که از شدتِ جرمِ کثافت نیمه خشک شده پوشش این مصلوبین است و بخاطر اینکه درطول روزگوشه ی زندان تلنبارمیشوند شب بعدش هرکسی پتویی را روی خود می اندازد که شب پیش روی دیگری انداخته شده بود، بخودی خود ناقل خطرناکترین بیماری هاست(کرونا بماند!)

این پتوها زیرباران خیس شده و شرایط رشد مهلکترین میکروبها و ویروسهارا فراهم میکند.

زندان کارون که بزرگترین زندان اهواز بود بعلت اینکه زمینش غصبی بود و حال صاحب ملک آنرا پس گرفته تعطیل شده و زندانیان آن بصورت دسته جمعی در زندان سپیدار تخلیه ومنتقل کرده اند و شرایط زندان سپیدار را بیش ازپیش وخیم کرده است.

در زندانهای جمهوری اسلامی یک آنارشی(هرج ومرج)براتمسفر زندان حاکم است که افراد شرور برای جاباز کردن خود و محکم کردن پای خود، با قساوت بیرحمانه ای زندانیان دیگر را تحت فشار، زورگویی،ضرب وشتم و حتا کشتار قرارمیدهند و سیاست حاکم برزندان به آنها چنین اجازه ای رامیدهد.

در زندانها انواع و اقسام مواد مخدر موجود هست

فروشندگان که معروف به حواله دار اند کسانی هستند که با کارمندانِ زندان زد وبند دارند.این کارمندانِ بیشرف و فرومایه برای آنکه سود بیشتری عایدشان گردد هر ازچندگاهی ورودی مواد مخدر رامیبندند تا نرخِ مواد بخاطر فقدانش افزایش گردد

دراین مدت ، ماده صنعتی خطرناکی بنام متادون به زندانیانِ معتاد میدهند که حدِ این متادون درطول روز، بی توجه به اینکه مصرف هرمعتاد چقدر یانوع جنس مصرفی اش چه بوده تعیین میگردد لذا معتادانی که مصرف بیشتری دارند نیازبه مصرف بیشتر رادرخود احساس و ازاینرو صنف دیگری برای دلالی متادون ظهورمیکند،‌اینها هرروز به محل توزیع متادون رفته وچون متادون آنجا باسُرنگ در دهان هرفردِ معتاد ریخته میشود ،آنرا در دهان نگاه داشته و بعد آنرا در لیوان تف کرده و بعوض پول،سیگار و یا هرچیز دیگر به معتادانی که نیاز به متادون بیشتری دارند میفروشند واین عمل باعث شیوع هپاتیت در سطح گسترده ای میان آنها میشود.

در زندانها زنِ هرزندانی متاهل میتواند چندمدت یکبار به محلی که برای ملاقات زوجین تعبیه گشته است با همسر خود هماغوشی کند، اما پشت این فاجعه ای عمیق نهفته است، معتادان یا حیاط خوابها یا بی چیزانی که برای گذران نیازهای خود عاجزند دست به فروش همسر درقبالِ پشیزی میزنند و خریدارانِ این معامله ی فجیع، حواله داران وکارمندان زندانند تا در قبال همبستری با زنِ معتاد زندانی یا آنکه درآنجا بی چیزترین است، ماده مصرفیِ آن معتاد یا پشیزی به آن بی چیز بدهند تابتواند برای چندروزش سیگار یا کنسرو و..بخرد.

اینست معنای کرامت انسانی و ارزشِ خانواده مقدسی که نظام جهل و جنونِ جنایتکار جمهوری اسلامی ازآن دم میزند.

اگر تاریخچه زندگی تمام این زندانیان را مورد بررسی قراردهید متوجه خواهید شد که اکثر اینها که اینچنین از معنای انسانیت خارج و پرتاب و به چیزی دیگر مبدل گشته اند، اکثراً قربانیان سیستمی بودند(وهستند) که آنهارا بخاطر فقر، نبودامیدبه آینده، افسرگی و اعتیاد، بیکاری و تلاش برای پول درآوردن ازطریق راههای غیرقانونی برای گذران زندگی وغیره بسوی تباهی سوق داده است.

چنین زندانهایی دستگاه تبدیل کننده ی بزهکار خرده پا به جنایتکار تمام عیار است.

بااین توضیحاتِ مختصرروشن میگردد که باشیوع کرونا اکنون چه برسرزندانیان میگذردکه سربه شورش میگذارند واینچنین گلوله باران میشوند!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا