زحمتکشان

کارگران بازنشسته از افزایش مستمری محروم شدند

حسن روحانی ادعا کرد که : حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری افزایش می یابد. کارگران بازنشسته نه تنها سهمی از این افزایش حقوق نمی‌برند، بلکه حتی ممکن است به دلیل بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، پرداخت مستمری آنان هم به تعویق به افند. آن هم در شرایط همه‌گیری بودن بیماری کووید ۱۹ که فعالیت اجتماعی را مختل و سالمندان را بیش از سایرین در خطر ابتلا قرار داده است….

به گزارش سایت زمانه، کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی دولت را به افزایش حقوق بازنشستگان تا دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مکلف کرده است. هیئت وزیران بهمن سال گذشته افزایش ۵۰ درصدی حقوق‌ها بر اساس برنامه ششم توسعه را مصوب کرد. محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه اما روز گذشته مصوبه دولت را به چالش کشید و گفت هیأت وزیران صرفاً افزایش ۵۰ درصدی حقوق بازنشستگان در برخی دستگاه‌ها را به تصویب رسانده که عده‌ای هم از آن امتیاز برخوردار شده‌اند. رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت:

«قانون برنامه ششم به دولت این اجازه را می‌دهد که پرداخت شاغلان با بازنشستگان را متناسب سازی کند. درصدی برای افزایش این حقوق برای متناسب سازی بیان نشده است و تنها راه برای متناسب‌سازی را به دست دولت سپرده است.»

دوشنبه ۱۱ فروردین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که حقوق بازنشستگان بین ۱۵ تا ۷۰ درصد افزایش می‌یابد:

«خبر خوش! با دستور مهم رئیس جمهور محترم امسال امر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری علیرغم همه محدودیت‌ها، نسبت به گذشته افزایش جدی می‌یابد و با تحقق وعده اعتبار تخصیصی دکتر نوبخت ما می‌توانیم تقریباً بین ۱۵.۸درصد تا ۷۷.۳ درصد حقوق بازنشستگان را افزایش دهیم.»‌

ادامه تبعیض‌ها به عنوان یک «خبر خوش»

آنچه که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان «خبر خوش» همسان‌سازی حقوق بازنشستگان جلوه می‌دهد، چیزی جز ادامه تبعیض نیست. بر اساس فصل دهم قانون «مدیریت خدمات کشور» در سال ۸۶ حقوق کارگنان دولت بر اساس یک ضریب ریالی تعیین می‌شود که به ظاهر برای مستمری‌بگیران، بازنشستگان و کارمندان یکسان است، اما امتیازات برای این سه گروه با فرمول‌های مختلف محاسبه می‌شود.

محمد باقر نوبخت اعلام که دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان را برای افزایش حقوق بازنشستگان کنار گذاشته است. برای توجیه نحوه توزیع این مبلغ در بین بازنشستگان یا به اصطلاح «متناسب‌سازی» حقوق‌ها عصر دوشنبه جلسه‌ای در سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌شود. اما باز هم بازنشستگان تأمین اجتماعی ندیده گرفته شدند. صبح دوشنبه ۱۱ فروردین علی اصغر بیات، رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت:

«جناب آقای نوبخت مگر خون بازنشستگان کشوری و لشکری از بازنشستگان کارگری رنگین‌تر است یا اینکه خدای ناکرده آنها شهروند درجه یک هستند و ما شهروند درجه دو هستیم؟ حدود ۶۰ درصد مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی حداقل‌بگیرند و با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند و یقیناً تحمل فشاری بیش از این را ندارند. بازنشستگان تأمین اجتماعی تاکنون از همه کمک‌هایی که بابت بحران کرونا به اقشار مختلف شده است نظیر سبد معیشتی و… محروم مانده‌اند.»

بیات در ادامه این مصاحبه از رئیس سازمان برنامه و بودجه خواست دست‌کم نیمی از ۱۰ هزار میلیارد تومانی که به حقوق بازنشستگان تخصیص یافته را در اختیار بازنشستگان کارگری قرار دهد.

بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی تا بهمن سال گذشته حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود که ۲۵ برابر بیشتر از مبلغ پیش‌بینی شده در بودجه برای همسان‌سازی حقوق‌ها است.  رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی اعلام کرد که به سبب این بدهی احتمال دارد حتی مستمری مستمری‌بگیران به موقع پرداخت نشود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا